Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerejestrowanie samochodu


Makos_9507

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie zastanawia mnie 1 rzecz, Jak to jest z tym przerejestrowaniem samochodu? Podobno jest miesiąc na to, ale słyszałem też, że nie ma żadnych mandatów za przekroczenie tego terminu. Ubezpieczenie oczywiście jest przepisane z poprzedniego właściciela na mnie.

Sprawa wygląda tak, ze wszelkie dokumenty mam na miasto, w którym wcześniej mieszkałem i w którym czasami bywam, od jakiegoś roku przebywam w innym mieście już (i w tym mieście właśnie kupiłem obecną b6, więc tablice się zgadzają) i za 3-4 mies najprawdopodobniej będę przenosił swoje wszystkie papiery na te miasto, w którym teraz jestem. Po prostu nie chce wydawać bez sensu 500 zł na głupie blaszki.

Więc jak wygląda taka sprawa podczas kontroli? Samochód był kupiony w komisie, zakupiony no już 3-4 mies temu, lecz do tej pory nie miałem żadnej kontroli

Ewentualnie czy są jakieś dobre tłumaczenia dlaczego jeszcze nie przerejestrowałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kary za brak przerejestrowania auta w polskim prawie niby nie ma. Ja tez nie rejestowalem na siebie vw polo ktorego kupilem zonie i tak jezdzila pol roku. Ostatnio zatrzymala nas policja, chcieli mi zabrac dowód i wystawic pokwitowanie. Więc tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściągnięte z netu

To jaki jest czas na przerejestrowanie auta

reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Ustawodawca przewidział termin 30 dni od dnia nabycia czyli daty umowy sprzedaży, darowizny, faktury, rachunku czy też na przykład spadku.
Za przerejestrowanie rozumiemy tu zmianę danych w dowodzie rejestracyjnych.

Odpowiadając na powyższe pytania trzeba stwierdzić, że nie ma znaczenia czy kupiony właśnie samochód był zarejestrowany w mieście gdzie się mieszka, w innym mieście tego samego województwa, w innym województwie czy też w innym kraju.
W każdym z tych przypadków czas na przerejestrowanie auta to maksymalnie 30 dni od daty zakupu wpisanej na dokumencie.

Idąc dalej tym tropem oczywistym jest, że mamy obowiązek przerejestrowania auta na swoje dane w tym właśnie ograniczonym czasie.

Pytanie co się stanie jeśli nie przerejestruję auta i czy mogę takim samochodem jeździć pojawia się często w pytaniach do nas, czy też w pytaniach na forach o tematyce motoryzacyjnej.

Ze swojej praktyki wiem, że niezmiernie rzadko zdarzają się przypadki ukarania mandatem za wykroczenie polegające na nie przestrzeganiu czasu na przerejestrowanie auta. Jeden raz przez naście lat trafiła do nas osoba, która miała taki mandat.
Oprócz policji innym urzędem dla którego ważne jest Prawo o ruchu drogowym jest urząd komunikacji lecz tu na obecny stan prawny nie przewidziano kar za nie przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni od dnia zakupu.
Pojawiły się takie projekty zmiany ustawy ale na dzień tego wpisu pozostały one na etapie projektu.

Policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny zgodnie z Prawem o ruchu drogowym.

Więcej na temat tutaj.

Podsumowując:
jazda takim autem jeżeli ma się ważne ubezpieczenie OC, ważne badanie techniczne i umowę kupna sprzedaży oraz prawo jazdy wydaje się nie przysparzająca więcej problemów.

Należy jednak pamiętać o innych obowiązkach:

  1. Zapłać podatek 2% od kupna auta na terenie Polski w terminie 14 dni od dnia zakupu (dotyczy pojazdów droższych niż 1000 zł przy czym bierze się pod uwagę cenę rynkową).
  2. Zapłać podatek akcyzowy w terminie 30 dni od daty przekroczenia granicy.
  3. Zgłoś się do urzędu celnego w terminie 14 dni od daty przekroczenia granicy Polski (dotyczy pojazdów podlegających akcyzie).
Edytowane przez greg2505
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć, że można jeździć bez jako takiej większej obawy o wysoki mandat lub poważne konsekwencje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez poważniejszych konsekwencji możesz jeździć dopóki masz ważne ubezpieczenie. Jeśli poprzedni właściciel wypowiedział umowę ubezpieczenia OC, to wygaśnie ona z końcem okresu ważności polisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeździć bez większych konsekwencji ale podczas kontroli

Art. 132.

1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

(…)
7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu

więc może policja zatrzymać bo właściciel w dowodzie nie jest faktycznym właścicielem, wysyła wtedy do WK i wtedy będziesz musiał przerejestrować na siebie.
Kara za to nie jest przewidziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kontroli mowisz ze kupiles tydzien temu i nikt sie nic nie dowie ,jakby co nie masz przy sobie umowy kupno_ sprzedaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem obowiązkiem nie jest posiadanie przy sobie umowy zakupu samochodu do czasu przerejestrowania samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ja parchatym mondeo tak 2 lata sie bujalem i mialem sporo kontroli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak ze jak dowód zatrzymają to musisz go odebrać w WK tam gdzie poprzedni właściciel widniał ? czy idziesz do swojego WK i mówisz że dowód zabrany i chcesz zarejestrować auto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak teraz kupilismy polowke z tata dla siostry ,auto mialo delikatna stluczke ,pas i lampy do zmiany ,byli niebiescy zabrali dowod wlascicielowi ,bo kupilem uszkodzana,naprawili zrobili przeglad ,odebrali dowod i tyle ,

Dodam ze w miejscu zamieszkania wlascicielapierwszego z innego wojewodzrwa ,niestety trzeba bylo jechac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec jakieś 4 a

Lata temu kupił Rovera i dwa lata śmigał bez przerejestrowania na siebie tylko ubezpieczenie mial na swoje nazwisko. Przy kontroli nikt nic nie mówił. Co lepsze gościu od którego tata kupił auto tez nie przerejestrowal go po kupnie. W aucie były poprostu dwie umowy nasza i poprzedniego kupujacego(sprzedającego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wydziałem komunikacji w razie zabrania dowodu nie miałbym problemu, a nawet lepiej, bo mieszkam w tym mieście, w którym kupiłem samochód :banan:

Tak więc chyba mogę spać spokojnie, najwyżej będę zmuszony do przerejestrowania :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się orientowałem bo śmigam już autem pół roku bez przerejestrowania. Sprawa wygląda tak dowód masz na poprzedniego właściciela ale na OC widniejesz już Ty. Policja w brew pozorom głupia nie jest i przy kontroli policjant zorientuje się o co chodzi jak zobaczy OC na Ciebie. Czy zabierze dowód zależy tylko od niego. Jeżeli tak to problem jest po ten taki że na 99% musisz jechać do WK tam gdzie było auto zarejestrowane aby go odebrać. Tylko teraz nie wiem czy odebrać możesz Ty ? czy musi zrobić to osoba która jest w dowodzie ? Ostatnio w uwaga pirat na TVN była taka sytuacja i policjant powiedział gościowi że nie wie kto mu teraz ten dowód odbierze więc nie wiem jak to jest do końca. Druga sprawa to przy sprzedaży musisz dać kupującemu umowę którą spisałeś z poprzednim właścicielem aby on mógł auto zarejestrować jest to niezbędne. Jeżeli ktoś wie na 100% niech napisze czy dowód trzeba odebrać w WK tam gdzie było zarejestrowane i czy można samemu czy musi to zrobić osoba z dowodu ? sam jestem ciekaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w przypadku motocykla (więc chyba zasady te same) dowód odesłany został do wydziału komunikacji na tego, na kogo jest dowód, jako że miałem do typa duzo km zadzwoniłem do niego czy mógłby mi przesłać, w moim przypadku udało się, gość był na tyle życzliwy, że zrobił to za mnie, ale jak wiadomo zawsze możę ktoś powiedzieć "a panie nie chce mnie sie" i trzeba wtedy jeździć samemu.

Na 99.9% osobiście się odbiera, lecz wtedy chyba trzeba wykazać umowe zakupu, bo tak to mógłby zrobić każdy głupi, nawet ktoś za nas mógłby odebrać a my byśmy o tym nie wiedzieli... Co by było bez sensu, by wydawali dowody od tak sobie każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się orientowałem bo śmigam już autem pół roku bez przerejestrowania. Sprawa wygląda tak dowód masz na poprzedniego właściciela ale na OC widniejesz już Ty. Policja w brew pozorom głupia nie jest i przy kontroli policjant zorientuje się o co chodzi jak zobaczy OC na Ciebie. Czy zabierze dowód zależy tylko od niego. Jeżeli tak to problem jest po ten taki że na 99% musisz jechać do WK tam gdzie było auto zarejestrowane aby go odebrać. Tylko teraz nie wiem czy odebrać możesz Ty ? czy musi zrobić to osoba która jest w dowodzie ? Ostatnio w uwaga pirat na TVN była taka sytuacja i policjant powiedział gościowi że nie wie kto mu teraz ten dowód odbierze więc nie wiem jak to jest do końca. Druga sprawa to przy sprzedaży musisz dać kupującemu umowę którą spisałeś z poprzednim właścicielem aby on mógł auto zarejestrować jest to niezbędne. Jeżeli ktoś wie na 100% niech napisze czy dowód trzeba odebrać w WK tam gdzie było zarejestrowane i czy można samemu czy musi to zrobić osoba z dowodu ? sam jestem ciekaw :)

To co powiesz na taki przypadek jak moj ,auto na moja dziewczyne zarejestrowane ,a ja oplacam oc na siebie i jak taki policjant mi to udowodni ze auto sprzedane ,a nie przerejstrowane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


To co powiesz na taki przypadek jak moj ,auto na moja dziewczyne zarejestrowane ,a ja oplacam oc na siebie i jak taki policjant mi to udowodni ze auto sprzedane ,a nie przerejstrowane

Nie udowodni bo nie jest od tego, ale ma prawo zatrzymać dowód :) bo ma podejrzenie że coś jest nie tak jest taki paragraf ktoś go podawał i może Ci dowód zatrzymać to Ty powinieneś to udowodnić nie on :)


Art. 132.

1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

(…)
7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policjant i sad jest od udowadniania twardymi niezbitymi dowodami ,a nie jego widzi mi sie ,i domyslami , jezeli auto nie ma kradzierzy w systemi i ma komplet papierow ,i spelnia wszelkie wymagania techniczne raczej moze mi pomachac palcem ,a nie cokolwiek zabierac ,biegiem bym robil mlyn jakby ktorys cwaniaczek zakozaczyl

Dobrym przykladem jest leasing ,raty ,lub stale uzytkowanie pojazdu jak w moim przypadku ,oc to moze ci kazdy zaplacic jak ma taki kaprys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale jak auto jest w leasingu czy na bank to przecież nie będzie Ci wymyślał. Natomiast jak jest po zakupie nie przerejestrowane to widać przecież w 99% przypadkach a że ma takie prawo to może zabrać. Co Ci będę pisał jest jak jest. Sam jeżdze nie przerejestrowanym ale może ktoś miał taką przygodę i się wypowie lub jest ktoś kto pracuje w urzędzie ? policji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policjant i sad jest od udowadniania twardymi niezbitymi dowodami ,a nie jego widzi mi sie ,i domyslami , jezeli auto nie ma kradzierzy w systemi i ma komplet papierow ,i spelnia wszelkie wymagania techniczne raczej moze mi pomachac palcem ,a nie cokolwiek zabierac ,biegiem bym robil mlyn jakby ktorys cwaniaczek zakozaczyl

Mylisz się kolego. Policjant ma prawo podjąć czynności w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Wystarcza więc samo podejrzenie. Poruszyłeś jeszcze jeden drażliwy temat "kradzieży". Mogę pochwalić się pewnymi doświadczeniami w tej materii (bynajmniej nie jako sprawca), ale tak się dziwnie składa, że gdyby tak jak to napisałeś trzeba najpierw udowodnić fakt, zebrać dowody, to nawet nie bawiąc się we wróża mogę stwierdzić, że wykrywalność kradzieży pojazdów można by było mierzyć w promilach, a nie w procentach... Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...