Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wycena odszkodowania PZU - brać czy odwołać się?


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jako że to moja pierwsza stłuczka to nie mam w tym temacie doświadczenia. Dostałem w tył auta na skrzyżowaniu, sprawca do wszystkiego się przyznał, spisaliśmy oświadczenie i zgłosiłem szkodę. Zderzak z tyłu jest pęknięty, mocno wygięty przy nadkolu i w dodatku cofnął się - tzn. widać że jest głębiej niż powinien. Krótko mówiąc do wymiany. Dziś otrzymałem kosztorys - 1300 zł. Czy to nie jest za mało? Od razu powiedzieli mi że uwzględnili ceny zamienników, a chyba mam prawo do ori części? Jak to wygląda i jak ewentualnie zawalczyć o wyższe odszkodowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawo do nowych ori części i naprawy w aso. Postaw auto do aso i niech oni zrobią wycene albo chociaż taką wersję przedstaw ubezpieczycielowi. Ja za otarty zderzak i lekko błotnik (jedna rysa)do malowania dostałem 2k.

Wysłane z mojego HTC Desire 825 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wybierz bezgotówkową formę naprawy i wybierz ASO jako serwis naprawiający Twoją furę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie przedstaw kontrkosztorys.

Miałem od nich wycenę na 1500zł , wściekłem się i zrobiłem na prawie 9 tys. zł ale ostatecznie stanęło coś na ok.  5,5 tys.zł.

Jak widzisz mocno zaniżają skoro później uznali prawie 3 razy wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład szukałem części w sklepach internetowych, załączyłem im linki i screeny, opisałem ładnie wszystko i wysłałem poleconym prosto do zarządu.
Udało się wywalczyć prawie 50% więcej niż początkowo mi dawali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dliwski napisał:

Dziś otrzymałem kosztorys - 1300 zł. Czy to nie jest za mało?

Kolego, oczekując porady w sprawie rzetelności wyceny, należałoby wrzucić parę fotek uszkodzeń. Rzeczoznawca także nie robi wyceny na "gębę", tylko robi dokumentację fotograficzną, potem zaznacza w programie eksperckim uszkodzone elementy i otrzymuje kalkulację kosztu naprawy szkody.  Nie napisałeś, czy rzeczoznawca był na oględzinach, czy też ubezpieczyciel zrobił kalkulację w trybie uproszczonym (na podstawie opisu i fotek uszkodzeń nadesłanych przez poszkodowanego). Jeśli to drugie, to masz prawo żądać wizyty rzeczoznawcy, z którym najlepiej umówić się w warsztacie, gdzie będziesz miał możliwość zdjęcia zderzaka (większość uszkodzeń jest po nim). Kosztorys mogą zrobić w ASO, ale jeśli nie zlecisz im naprawy, to mogą Cię obciążyć kosztem jego wykonania. Możesz także skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, a kosztem sporządzenia kosztorysu naprawy obciążyć ubezpieczyciela. Jeśli chcesz skorzystać z likwidacji szkody w trybie serwisowym (bezgotówkowo), to lepiej nie odstawiaj auta do ASO, tam większość prac wykonują praktykanci. Lepszy więc będzie renomowany warsztat lakierniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycena na podstawie opisu - bez rzeczoznawcy i nawet bez zdjęć. Czy na oględziny mogę się umówić w dowolnym warsztacie? Mam znajomego który zdejmie zderzak za friko wiec tam bym najchętniej pojechał.

Mavver, problem w tym ze nigdzie nie mogę znaleźć zamiennika zderzaka do A4 B5 lift wiec nie mogę odnieść się do kosztorysu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dliwski napisał:

Czy na oględziny mogę się umówić w dowolnym warsztacie?

Tak, byle blisko miejsca zamieszkania i wcale nie musi być za free. Ubezpieczyciela możesz obciążyć kosztem pracy mechanika, który wykonywał czynności umożliwiające dokonanie oględzin.

 

22 minuty temu, dliwski napisał:

ze nigdzie nie mogę znaleźć zamiennika zderzaka do A4 B5 lift wiec nie mogę odnieść się do kosztorysu.

Jeśli Twój zderzak był oryginalny, to masz prawo domagać się oryginału, a nie zamiennika. Cenę możesz ustalić dzwoniąc np do ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale wtedy mówią żebym wszystko załatwił w ASO i jeśli faktura będzie wyższa od kosztorysu to zwrócą różnice. Problem w tym ze ASO chce za to ponad 3000 zł a ja nie mam teraz tyle wolnej gotówki żeby pojechać i to zrobić za swoje a potem ubiegać się o zwrot.

 

 

Poza tym jak sami mówicie nie warto tam robić - znajomy mówi mi to samo

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Zawartość dodana 21 minutes later

Fotki:

009f8575ff214a2a048e22b18de097ba.jpg

6d18e64555e5d7ef616b6e491c9efa1f.jpg

2a39973bd8eaa94545b979529887acf4.jpg

Zawartość dodana 52 minutes later

4ba4377e1384b0f02dc2fe1807dd8c12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dliwski napisał:

OK, ale wtedy mówią żebym wszystko załatwił w ASO i jeśli faktura będzie wyższa od kosztorysu to zwrócą różnice.

W ASO ustal tylko cenę oryginalnego zderzaka (telefonicznie). Potem napisz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, uzasadniając: "W warsztacie naprawczym ......... stwierdzono, że zderzak wymaga wymiany na nowy i oryginalny (zamienniki nie gwarantują jakości), a przy tym określono, że koszt naprawy wyniesie............... "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W aso załatwiasz bezgotówkowo.

Wysłane z mojego HTC Desire 825 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ASO ustal tylko cenę oryginalnego zderzaka (telefonicznie). Potem napisz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, uzasadniając: "W warsztacie naprawczym ......... stwierdzono, że zderzak wymaga wymiany na nowy i oryginalny (zamienniki nie gwarantują jakości), a przy tym określono, że koszt naprawy wyniesie............... "

I to powinno podnieść kosztorys gotówkowy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Aso nic nie musisz płacić, oni sami ugaduja się z ubezpieczycielem, dopiero jak zaakceptują ich wycenę, wtedy dopiero zamawiają części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sexter napisał:

W Aso nic nie musisz płacić, oni sami ugaduja się z ubezpieczycielem, dopiero jak zaakceptują ich wycenę, wtedy dopiero zamawiają części.

zgadza się kiedyś tak zrobiłem z Vectrą C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dliwski napisał:

I to powinno podnieść kosztorys gotówkowy?

Czasem wystarczy, a czasem trzeba powalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Początkowe 1300 zł, tak jak pisałem, zakładało wymianę zderzaka na tzw. zamiennik. Jak się później okazało, zamienniki zderzaka tylnego do B5 po lifcie nie występują. O tym warto wiedzieć. Zamiennik zaproponowany przez PZU był do przedlifta. Dostawca części wysłał mi maila z potwierdzeniem, że zamiennika do B5 z 1999 r. i nowszych nie ma i to wystarczyło, aby w kosztorysie uwzględnić cenę oryginalnego zderzaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miesiąc temu oddałem z mojego AC w PZU do wymiany przedni zderzak bo ktoś na parkingu mi go przerysował + rozwalił halogen.

Szkodę zgłosiłem, na początku zadzwonił gość z PZU że daje 950zł i sprawę możemy zakończyć. Jako że mi się nie spieszyło powiedziałem że chce aby rzeczoznawca oglądnął samochód.  Rzeczoznawca przyjechał na następny dzień, oglądnął samochód i po kilku godzinach dostałem kosztorys na 980zł.

Pojechałem do ASO Audi, dogadałem się z ich rzeczoznawcą, dostałem kosztorys naprawy na ponad 4800zł. Napisałem do PZU, dołączyłem kosztorys i zaproponowałem 2000zł po 3 tygodniach dostałem odpowiedź że nie widzą podstaw aby przychylić się do mojego odwołania. Nie chciało mi się już dłużej z nimi szarpać, oddałem do naprawy bezgotówkowej.

Także nie jest to wszystko takie proste jakby się wydawało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...