Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kopcenie na Czarno 1.9 TDI AJM


franc101099

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój pierwszy post na forum.

Mam nielada zagwostke z moim audi a4 b5 1.9 tdi ajm. Samochód bardzo mocno dymi na czarno podczas przyspieszania. 

Z rzeczy które zrobilem to:

Caly dolot sprawdzony szczelny na nowo wszystko zalozone

Przepływomierz sprawny caly wyczyszczony i pokazuje dobrze według vaga 

Pompowtryskiwacze: i tu mam pytanie wszystkie parametry mieszcza sie w normie ale BIPY nie, podaje logi: http://vaglogi.pl/log-023_004_013_vDL7UP.html

Dodam jeszcze że stalo sie to z dnia na dzien, samochod jest tak samo zrywny jak byl,  pasek rozrządu jest naciagniety.

Dodam jeszcze ze gdy odlacze przeplywomierz auto nie dymi ale rowniez traci moc

Prosze o ocene czy to pompowtryski czy moze rozrząd sie przestawil jakimś cudem. 

Z góry dziekuje i pozdrawiam

Edytowane przez franc101099
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wjedź jeszcze na podnośnik do jakiegoś warsztatu i popsikaj plakiem rury :D Zobaczysz czy nie ucieka powietrze. Bo coś może być jednak z dolotem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

BIPy – blok 023 – BIP czyli Begining of Injection Period, jest to czas (a właściwie odchyłka) otwarcia elektrozaworu. Sterownik mierzy go, poprzez pomiar czasu w jakim cewka zaworu pobiera prąd. Wynik idealny to 0, czyli zawór otwierał się dokładnie tyle, ile przewiduje oprogramowanie ECU. Jeśli wartość jest dodatnia, to elektrozawór otwierał się dłużej, wartość ujemna, to krótszy czas otwarcia niż przewidział producent. Dłuższy czas może wynikać z oporów, jakie napotyka kotwica elektrozaworu, wskutek np. przytarcia. Czas krótszy, czyli wartość ujemna może oznaczać zbyt mało paliwa w pompowtrysku – np. za niskie ciśnienie oleju napędowego z pompy tandemowej. W silnikach 1.9 TDI za wartość bardzo dobrą uważa się przedział -/+ 30, problemy to -/+ 60 i więcej. Powyżej wartości 127 sterownik rejestruje błąd – w Passacie zapala się wtedy światłem ciągłym kontrolka ESP na desce rozdzielczej. W silnikach 2.0 TDI problemy oznaczają wartości powyżej 100. Na wartośći BIP ma wpływ jakość połączeń wiązki elektrycznej, regulacja pompowtryskiwacza i synchronizacja rozrządu. Pomiary warto przeprowadzić na wysokich obrotach, np. 3000 rpm.

http://turbodiesel.hswg.pl/sprawdzenie-stanu-pompowtryskiwaczy-w-silniku-tdi/

Co musisz sprawdzić

-vacuum pompę

-wiązkę elektryczna pompek

-może filtr paliwa juz wymaga wymiany.

Edytowane przez tonawiary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłęby czarnego dymu za autem w czasie intensywnego przyspieszania to w 90 % przypadków właśnie nieszczelność dolotu pomiędzy turbiną a kolektorem dolotowym .

Wtedy to sterownik silnika jest oszukiwany przez przepływomierz, który pokazuje mu bardzo duży przepływ powietrza a z racji nieszczelności do cylindrów trafia go zdecydowanie mniej.

Tylko że sterownik o tym nie wie i leje paliwem pod wskazania MAF-a ....

Znalezienie tej nieszczelności zazwyczaj nie jest łatwe , bo jest ona na tyle mała że bez obciążenia silnika się nie ujawnia, nie daje też błędów , dopiero jak suszarka dmuchnie te swoje 1,5 bara to syczy i kopci......

Trzeba wnikliwie szukać wszelkich śladów oleju na dolocie , mogą one wskazywać miejsca ucieczki powietrza  albo zaślepić króćce turbiny oraz  przepustnicy i kompresorem zapodać w dolot te półtora bara, wtedy na pewno się nic nie ukryje :decayed::hi:

 

Edytowane przez piotrsob1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dostęp do VAGa to zrób dynamiczny 003+008+011 - jak jest nieszczelność to powinno być widać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się logom, cały czas masz lekkie przeładowanie... Do tego dawka obcinana w całym zakresie po MAF, co mnie dziwi, bo swoją wartość powietrze osiąga...  może tak się broni przed tymi wysokimi bipami i dawka jest obcinana, stąd też niskie korekcje mimo wysokich BIP-ów...

Zrzucałeś pokrywę, żeby przeczyścić i dogiąć konektorki na wtyczkach PD ? ? ? 

Jeśli tak to zostaje jeszcze to sprawdzenie dostarczania paliwa, czyli ciśnienie na tandemie... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem u swojego kumpla tunera mapa rzeczywiscie byla robiona ustawilismy poprawne parametry dla tego silnika ale co z tego jak dalej dymi. Lecz gdy odlacze odme od dolotu przestaje minimalnie baka pusci ale tyle co normalny diesel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak wygladaja bipy i korekcje po tych poprawkach ? Zloguj jeszcze raz dynamicznie...

I pod tą pokrywę zajrzyj i dognij te konektorki, to max 30 min roboty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2018 o 18:38, franc101099 napisał:

Witam to mój pierwszy post na forum.

Mam nielada zagwostke z moim audi a4 b5 1.9 tdi ajm. Samochód bardzo mocno dymi na czarno podczas przyspieszania. 

Z rzeczy które zrobilem to:

Caly dolot sprawdzony szczelny na nowo wszystko zalozone

Przepływomierz sprawny caly wyczyszczony i pokazuje dobrze według vaga 

Pompowtryskiwacze: i tu mam pytanie wszystkie parametry mieszcza sie w normie ale BIPY nie, podaje logi: http://vaglogi.pl/log-023_004_013_vDL7UP.html

Dodam jeszcze że stalo sie to z dnia na dzien, samochod jest tak samo zrywny jak byl,  pasek rozrządu jest naciagniety.

Dodam jeszcze ze gdy odlacze przeplywomierz auto nie dymi ale rowniez traci moc

Prosze o ocene czy to pompowtryski czy moze rozrząd sie przestawil jakimś cudem. 

Z góry dziekuje i pozdrawiam

Miałem kiedyś Golfa z 1.9 TDI AFN, kiedyś zaczął dymić na czarno po dodaniu gazu. Winny okazał się wąż od intercoolera, gdzieś była dziurka. Po wymianie problem zniknął.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dalej z tym walcze. Zauważyłem ze gdy odpale klime obroty faluja i raz na jakis czas jak by silnik przerywal. Samochód dalej kopci. Nie mam juz pomysłow jak kupic inne pompki? Prosze o rade co jeszcze sprawdzic bo nie chce na darmo wydawac tyle kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...