Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Buczący bas w instalacji audio


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Pytanie do osób, które spotkały się z takim problemem i wiedzą o co chodzi. Już od dosyć długiego czasu męczę się z tym problemem Audiczce. Może na początek istotny sprzęt jaki posiadam:

Sub: PowerBass S12 w zamkniętej

Monoblock: Carpower 1/1000D

Jednostka sterująca: Pioneer 6900IB

Przewody zasilające: 25mm2

Interkonekty: Signat (3x ekranowane)

Problem jest taki, że bass w samochodzie (ten ze skrzyni) jest buczący.. przy większych głośnościach suba powstaje w samochodzie taki jakby rezonans.. strasznie daje po uszach.. Wcześniej mialem slabiutkiego JBL'a który zasilał suba z mostka więc podejrzewałem, ze to może jego wina. Zmieniłem wzmacniacz i problem pozostał. Podpinałem kiedyś mojego PowerBass'a pod instalacje u kumpla w aucie i grał o niebo lepiej. Grał miękko i wtedy kiedy potrzeba. Wczoraj wrzucaliśmy do mnie jego skrzynkę (JBL P1222 w BR) i bylo to samo tylko buczało dużo głośniej. Generalnie testowałem różne skrzynie i zawsze bylo to samo.

Napiszę od razu, że nie mam jeszcze u siebie kondensatora pod tym S12.. Myślicie, że to może być przyczyna? Masę natomiast mam podpiętą do karoserii w bagażniku, ale styki są ładnie oczyszczone.

Jeśli ktoś przerabiał ten temat to będę wdzięczny za wskazówki. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to spowodowane brakiem kondensatora. Jeździsz sedanem, bagażnik jest dość szczelny i zachowuje się, jak zamknięta obudowa głośnikowa - ma swoją częstotliwość rezonansową, dlatego przy określonym dźwięku, zawsze będzie takie zjawisko powstawać, niezależnie od użytego sub'a. Moja sugestia jest taka - spróbuj najpierw położyć siedzenie tylne i zobacz, jak się zachowa sub w takiej konfiguracji. Procesora dźwięku nie posiadasz, ale z jego kupnem wiążą się w sumie niemałe koszty, więc może warto zainwestować w jakiś equalizer i wyciąć tą częstotliwość, która rezonuje w bagażniku? Nie będziesz raczej kufra wygłuszał, bo to mało praktyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc myślałem o tym i tego się obawiałem.. Siedzenia się nie składają a za nimi jest blacha, która pewnie w dużej mierze przykłada się do tego.. No właśnie może procesor.. Ciekawe jak szerokie jest to pasmo na którym rezonansuje.. Wygłuszenie bagażnika nie stanowiłoby problemu tylko czy w znaczym stopniu by to zredukowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u kumpla w a4 z ta blacha było to samo a jak podłączyliśmy u mnie nie było takiego problemu, ja miałem składana tylna kanapę i w sumie nie było blachy dzielącej kufer z kabina... może lepiej będzie zrezygnować z suba i dać lepszy przód? albo szlifierka i rezanko :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie też w sedanie mam ścianę grodziową z blachy a w bagażniku sub w skrzyni zamknietej i takiego efektu nie ma, gra normalnie. Ja na twoim miejscu pobawiłbym sie ustawieniami radia i strojenie tego. A dla pewności zmieniłbym na próbę na inną jednostkę sterującą i zobaczysz co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam inną propozycję - posiadasz pewnie laptopa - ściągnij programik generujący sinusoidę o dowolnej częstotliwości, podłącz laptopa do wzmacniacza subwoofer'a, podkręcaj częstotliwość - sprawdzisz, na jakiej rezonuje. Potem pozostaje zakup eq, albo zrobienie jakiegoś prostego filtra;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przodu to mam Dego SP-650 pod USAmps 800.2 i jestem zadowolony, ale nie zastąpią mi one suba..

Ustawieniami bawiłem się godzinami i dniami.. Ale buczenie zawsze towarzyszy niskim częstotliwościom z suba (proporcjonalnie do jego głośności) mam wrażenie ze to pasmo jest zbyt szerokie i musiałbym wyciąć praktycznie cały subbass :confused4: jak wkładam głowę do bagażnika to odczuwam ten rezonans w całej okazałości.. uszy bolą (ale może każy tak ma w kufrze). Robiłem odsłuchy na otwartym bagażniku i problem prawie znikał.. no ale nie o to chodzi.. Zastanawiałem się czy po wycięciu blachy coś by się zmieniło. Przestawiałem skrzynkę na tylne siedzenie i było to samo (chociaż to chyba niczego nie wyklucza)

Zgadam się z kumplem i spróbuję podmienić też to radyjko na Alpine z serii CDA - wykluczę kolejne ogniwo :wink4:

qoperek a ten twój kumpel z A4 coś poradził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw wygłuszył ta blachę matami, ale efekt nie byl taki jaki by chcial bo w sumie oddzielił bardziej od kabiny i już nie było w sumie takiego efektu bo przy radiu tez grzebał z ustawieniami ale on jest taki jak mu nie wychodzi to se daje spokój wiec sprzedał suba i kupił boczki od avanta i na tylne drzwi dal głośniki :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja będę się męczył aż do tego dojdę.. I w końcu wyjdzie na to, że to wina kabiny:P i sprzedam sedana :wink4:

Zastanawiam się teraz mocno czy to wycięcie blachy coś pomoże.. no ale jak kolega pisał, że miał taką jak ja i grało mu dobrze... :confused4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może ja napiszę coś od siebie...

posiadam

PB es5c

us 800.4

sub 17.5l zamknięty re Sr10d2

kable stinger

mam blachę w bagażniku, i nie składające się siedzenia, czyli najgorsze co może być do dobrego grania, aha no i sedan :naughty:

bass z przodu mam dobry, tył czuć, regulacja dobra, ale nie gra ten sub tak jak ma, bagażnik ma rozwalić, klapa prawie odpada no i do auta nie przedostaje się tyle basu ile ma, ja wyciąłem na początek kawałek blachy, ten otwór na narty

jest lepiej

potem otworzyłem podłokietnik,

jest lepiej

i na tym się kończy, co prawda nie brzęczy mi, gra czysto i szybko, ale sobie obiecałem że z wiosny wycinam tą blachę, a do półki montuje same maskownice z ori głośników, pod nimi dziura i musi być duża poprawa

obstawiam że winne też jest radio, kolega w punto I ma takie i też ma problemy z graniem, ja mam alpine ale niestety cde...więc pozostawia wiele do życzenia, podmień sobie na dobrą alpine i zobaczysz co się dzieje...

ps. pionki same w sobie grają bardzo mocnym basem...

czekam na dalsze rezultaty :)

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radyjko podmieniłem na CDE 9880R (nie jak pisalem - CDA) i pomijając fakt, że można było je mniej szczegółowo wysterować, to dźwięk w całym paśmie był czystrzy (bez przydźwięków z lasera itp, które w pionku musiałem usuwać zwierając masę RCA z masą odtwarzacza) a bas przyjemniejszy. Jednak buczenie ustąpiło tylko trochę.. Przestaję powoli wierzyć w dobry bass sedanie A4 :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam skrzynię JBL 1204 BP-D zasilaną przez dwa wzmaki JBL 2060. Gra bardzo ładnie. Dodam, że nie mam blachy w bagażniku, ale dopiero jak rozłożę kanapę to basik jest tak piękny i głęboki że głowę chce urwać. Ale nie będę jeździł z rozłożoną kanapą, więc w najbliższym czasie wrzucam w tylną półkę dwa porty bass-reflex .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sub też sam w sobie gra ładnie.. wystarczy, że wyciągnę go z auta i gra przyjemnie, a wystarczy, że włożę skrzynię do bagażnika, zamknę to mam wrażenie jakbym siedział w środku suba..

W przypływie gotówki pomyślę jednak o wygłuszeniu kufra.. może to coś pomoże. Teraz pytanie: czy wystarczy np. mata polimerowa czy może lepiej połączyć ją z porosem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem z bassem(B5) jak kolega, ktory poruszyl ten problem. Zalozyli mi w sklepie car-audio wzmacniacz+subwofer, bass jest do bani, az uszy bola, to jest buczenie nie granie ! w dodatku przy sluchaniu muzy lekki bass wydostaje sie z przednich glosnikow, a pozniej ten minimalnie spozniony subwofer( buczacy), dzwiek do bani ! mysle na wymianie fabrycznych glosnikow z przodu, a takze tweeterow, problem pozostaje tylko -co z tylem?? moze wywalic subw. i zamontowac glosniki niskotonowe w tylnia pulke i podpiac tylko je pod wzmacniacz? a co myslicie o dodatkowych tweeterach gdzies z tylu ? thx!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku głośniki z tyłu nie zastąpią suba (tym bardziej w półce) i tak nie będziesz miał takiego zejścia. Poza tym głośniki powinny być zamknięte w jakiejś komorze i taką komorą są wytłumione drzwi. Glośniki w półce tylko narobią hałasu. Tweetery z tyłu? Tylko dla osób siedzących z tyłu np na drzwiach na wysokości uszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się męczę z tym basem już długi czas.. Wychodzi na to, że wygłuszenie kufra i wycięcie blachy to moja ostatnia deska ratunku :tongue4: może wtedy dźwięk będzie się wytrącał w matach i przestanie tak rezonować.. :confused4:

Masz składaną kanapę? i co odsłuchiwałeś na złożonej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...