Skocz do zawartości
IGNOROWANY

1.9tdi AJM olej porady


Mati2604

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pare miesięcy temu kupiłem b5 1.9tdi ajm i niestety niedawno silnik mi umarł. Po wymianie silnika (na AJM oczywiscie) jestem już bardzo przewrażliwiony. Mechanik zalał mi olej total 5w40, lecz z tego co wyczytałem nie ma on normy 505.01 czyli nie jest do pompowtryskiwaczy(jestem w tym zielony i dopiero szlifuje swoją wiedzę). Po przejechaniu 1500km wymienilem ten olej na olej z normą 505.01. I tu moje pytanie, przez ten czas mogło się coś uszkodzić, czy mogę raczej spokojnie spać po nocach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 5w40 jak najbardziej nadaje się do pompowtryskow. Leje do swojego auta taki już 5 rok i wszystko działa. 

Jaki Ty olej zalałeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiadomo na czym jeździł ten silnik zanim założyłeś go do swojego auta?

Jeśli zrobiłeś tylko 1500km i zalałeś czymś z normą 505.01 to możesz spać spokojnie.

A tak z ciekawości, co się stało, że "umarł" poprzedni ajm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mati2604 napisał:

Witam. Pare miesięcy temu kupiłem b5 1.9tdi ajm i niestety niedawno silnik mi umarł. Po wymianie silnika (na AJM oczywiscie) jestem już bardzo przewrażliwiony. Mechanik zalał mi olej total 5w40, lecz z tego co wyczytałem nie ma on normy 505.01 czyli nie jest do pompowtryskiwaczy(jestem w tym zielony i dopiero szlifuje swoją wiedzę). Po przejechaniu 1500km wymienilem ten olej na olej z normą 505.01. I tu moje pytanie, przez ten czas mogło się coś uszkodzić, czy mogę raczej spokojnie spać po nocach? 

 

Rzuć okiem na ten post jak i cały temat :

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukasz51237 napisał:

A wiadomo na czym jeździł ten silnik zanim założyłeś go do swojego auta?

Jeśli zrobiłeś tylko 1500km i zalałeś czymś z normą 505.01 to możesz spać spokojnie.

A tak z ciekawości, co się stało, że "umarł" poprzedni ajm?

Za nim założyłem go do swojego auta silnik jeździł na oleju 5w30(ponoć).

Poprzedni ajm rozkraczył się z powodu uszcelki i głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fish1991 napisał:

Kolego 5w40 jak najbardziej nadaje się do pompowtryskow. Leje do swojego auta taki już 5 rok i wszystko działa. 

Z tym że.musi być 505.01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompowtryskach naczelna zasada nie wydłużać a wręcz skracać interwały wymiany oleju.

Teraz jest duża ilość olejów z normą 505.01, na co zwracać  uwagę przy zakupie są pewne  istotne różnice: jeśli nie musimy nie kupujmy 5W30, wybierajmy jak najwyższy HTHS i TBN jak również możliwie najwyższą lepkość w temperaturze roboczej silnika.

Oleje w tym silniku tracą systematycznie w miarę przejechanych km swoje właściwości przez ciśnienie w układzie rozrządu, tarcie między krzywką wałka rozrządu a rolką pompki do tego dochodzi zanieczyszczenie oleju przez kwaśne produkty spalania niby TBN w oleju powinien sobie z tym poradzić ale ????.

Radzę użytkownikom tych silników o ile silnik łyka coś tego oleju i jest możliwość dolewki rozważyć po 5-7 tys. km  dolanie dawki TBN Booster np.  od Eurola i Bizol Oil Life+ cena przystępna  lub inne lepsiejsze lecz te wskazane od kilku lat stosowane i żadnych problemów z pompkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...