Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pojawiający się komunikat po wymianie podświetlenia rejestracji.


gracz123ja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich kolegów forumowiczów.

Wczoraj w swojej b7 wymieniłem podświetlenie rejestracji z oryginału na panele ledowe i pojawił się problem, a mianowicie wyświetla się komunikat Number Plate Light i taka przekreślona żarówka. Gdy auto ma wyłączone światła jest w porządku nic się nie wyświetla a wystarczy włączyć światła i już się pojawia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo ledy i komunikat spalonej żarówki - standard... 

To, że włącza się komunikat po włączeniu świateł to tzw "ciepła" diagnoza. 

Rozwiązanie - dołożenie rezystorów o odpowiedniej rezystancji i mocy bo jak włożysz "kasowniki" z alledrogo to może dojść do zapłonu - będzie się grzało to niemiłosiernie. 

Druga opcja włożyć zwykle żarówki a trzecia jeździć z błędem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak by wyglądało to założenie rezystorów? Bo nie za bardzo wiem o co chodzi. 

Edytowane przez gracz123ja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gracz123ja napisał:

Czyli jak by wyglądało to założenie rezystorów? Bo nie za bardzo wiem o co chodzi. 

Poczytaj tu:

 

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem te panele ledowe z linku poniżej sprzedający podaje w opisie "brak komunikatów błędu spalonej żarówki"

LAMPKI-LED-PODSWIETLENIE-Audi-A4-B6-B7-A
ALLEGRO.PL

Kup teraz na Allegro.pl za 29,99 zł - LAMPKI LED PODŚWIETLENIE Audi A4 B6 B7 A6 C6 A3 8P (7576121013). Allegro.pl - Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka w samochodzie dokonuje pomiaru przepływającego w obwodzie prądu i w ten sposób określa rezystancję podłączonego odbiornika. W niektórych przypadkach robi to nawet na wyłączonym obwodzie. Kto ma postojówki LED z na pewno dostrzegł niejednokrotnie krótkie błyśnięcia tychże, gdy były wyłączone ale był włączony zapłon. To właśnie było działanie automatyki, która sprawdzała wyłączony obwód wysyłając krótki impuls napięciowy i mierząc w tym momencie przepływający prąd. 

Z teorii wynika, że żarówka z lampki podświetlającej tablicę, czyli C5W powinna mieć rezystancję około 28Ω.  Wystarczyło by więc założyć, teoretycznie, zamiast żarówki LED i rezystor, których suma rezystancji równa jest około 28Ω. Problem tylko w tym, że charakterystyka żarówki jest bardzo nieliniowa. Zimny żarnik zwykłej żarówki C5W ma zaledwie kilka Ω a dopiero po chwili, kiedy uzyska temperaturę roboczą, jego rezystancja rośnie do wartości roboczej i osiąga zakładaną wartość. Charakterystyka diody jest zupełnie inna, bardziej liniowa i odwrotna - rezystancja złącza diody spada wraz ze wzrostem temperatury.

Układ pomiarowy ma dużą rozpiętość tolerancji ale nie oznacza to, że zawsze uzna zestaw LED+R o mocy 5W za żarówkę 5W bo to nie to samo i ma zupełnie inną charakterystykę. 

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak można obejść to żeby zostać przy panelach led, a żeby błąd nie wyświetlał się. Z tego co piszesz to nawet jak założę zamiast zwykłych żarówek, żaróweczki led w oryginalny panel to komunikat z błędem również będzie się pojawiał. Nie mogę włożyć z powrotem oryginalnych paneli na zwyczajnych żaróweczkach ponieważ się nagrzewają i wydzielają za dużo ciepła i topi się plastik pod panelem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tutaj polecał oryginalne panele z Q7. Gdybym kiedyś wymieniał u siebie, to właśnie na takie. Tylko trochę drogie.

https://allegro.pl/oferta/nowe-oryginalne-lampki-led-audi-a3-a4-q7-a8-rej-5719365219

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2020 o 15:50, Jack0 napisał:

Ktoś tutaj polecał oryginalne panele z Q7

Te panele po zamontowaniu w B6, B7 również wywalają błąd spalonej żarówki. Są przeznaczone do innego typu auta, w którym komputer "jest nauczony" że ma do czynienia z lampką o innych parametrach niż zwykła żarówka. W B6, B7 wymagany jest montaż dodatkowego obciążenia. 

W dniu 15.08.2020 o 08:34, gracz123ja napisał:

Czyli jak można obejść to żeby zostać przy panelach led, a żeby błąd nie wyświetlał się

Sprawdzić jaki jest pobór prądu tych lamp, które zakupiłeś. Na tej podstawie trzeba dobrać dodatkowe obciążenie, które trzeba będzie zamontować równolegle z lampkami podświetlenia tablicy. Wtedy, gdy pobór prądu będzie zbliżony do tego jaki przepływa przez oryginalną żarówkę, komputer nie powinien zauważyć ingerencji. Pamiętaj przy tym, że zamontowany jako obciążenie rezystor, wydziela ciepło. 

Przypuszczam, że zakupione przez Ciebie panele, tylko na papierze mają 4W (1W mniej niż żarówka), ponieważ do podświetlenia tablicy w skuteczny sposób, ale taki aby jadącym za nami nie wypalić oczu, w zupełności wystarcza moc około 1 - 1,5W na lampkę (biorąc pod uwagę skuteczność świetlną diod LED). To oznacza, że dodatkową moc trzeba upozorować za pośrednictwem zamontowanych na PCB rezystorów, które zamieniają płynący przez nie prąd na ciepło. Dlatego Twoje panele posiadają na tylnej części aluminiową blachę. To ma wypromieniować nadmiar ciepła. Pytanie tylko, czy Chińczyk zrobił to solidnie?

Tu masz przykład jednej z chińskich żarówek sprzedawanych na aledrogo na termowizji. Dodam, że żarówka jest oferowana przez firmę określającą się jako "markowa". Chwilę po załączeniu żarówka osiągnęła około 125 - 140°C a po kilku minutach pracy przekroczyła 180°C stopni i rozpoczęła się stopniowa degradacja. Część diod przestała świecić. Po kilku minutach pracy całość nadawała się do kosza. Podczas testów stopiło się plastikowe pudełko, na którym leżała żarówka.

Z tych wszystkich powodów nie polecam kupowania pierwszych, lepszych LED'ów z allegro. Na tym forum przewijała się kilkukrotnie informacja o sprawdzonych dostawcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłaczyć się tego nie da. Pozostaje wpięcie obpowiednich rezystorów w układ. Sa też led które niby mają już w sobie takie rezystory ale to różnie bywa. Niektóre działają inne nie. Albo grzeją się i topią gniazgo żarówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A testował ktoś takie postojówki czy też wyświetla się błąd? 

ALLEGRO.PL

Kup teraz na Allegro.pl za 23 zł - MOCNE W5W LED 18diod CANBUS Postojówki AUDI A4 B7 (8263526524). Allegro.pl - Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...