Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moduł 5F zgubił kodowanie, nie działa navi, telefon, media


wooojt

Rekomendowane odpowiedzi

W A9 B9 przestało mi działać oświetlenie wnętrza. Zacząłem sprawdzać po kolei bezpieczniki z lewej strony przy kierownicy i od tego czasu nie działa nawigacja, telefon i media, telefon nie łączy się po bluetooth. Działa tylko radio FM. Podaje komunikat np. Nawigacja niezainstalowana. telefon nieaktywny, itp.

W module 5F jest komunikat Sterownik niezakodowany lub Sterownik zakodowany nieprawidłowo.

Po za wyjęciem bezpiecznika nie było nić przekodowywane. Były jeszcze błędy związane z komunikacją, ale to pewnie też z powodu wyjętych po kolei bezpieczników.

Oświetlenie ostatecznie naprawiłem później poprzez wyjęcie i włożenie z powrotem odpowiedniego bezpiecznika przy nogach kierowcy.

 

Czy jesteście w stanie mi pomóc z ponownym zakodowaniem modułu, bo to pewnie jego wina, że nawigacja, telefon i media nie działają? W moim VCDS nie są podpisane bity w kodowaniu, więc niem który jest od czego.

 

VIN auta: WAUZZZF49GA011656

 

Auto seryjne, jedynie kiedyś były dokodowane automatyczne światła drogowe (kamera była seryjnie, jedynie uaktywnione vcdsem).

 

W załączniku foto błędów.

20230915_082036_resized.jpg

20230915_082048_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wrzucamy zawsze pełny auto-scan w formie pliku .txt a nie 1-2 zdjęcia:wink:

2. Sterowniki nie "gubią" kodowań po odłączeniu/wyciągnięciu bezpiecznika, więc (broń Boże) nic nie zmieniaj w kodowaniach, bo dopiero tym narobisz chaosu.

W Twoim przypadku problem leży najprawdopodobniej w omyłkowym wpięciu bezpiecznika. 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po południu wrzucę pełny skan, bo nie mam przy sobie laptopa. Bezpieczniki są z powrotem włożone na swoich miejscach. Widać w których miejscach ma być bezpiecznik, bo tylko tam są styki. Wyjmowałem i wkładałem każdy po kolei. Nie były wyjęte wszystkie na raz.

 

Gadałem z mechanikiem. Prawdopodobnie jeśli bezpiecznik był wyjęty przy włączonym zapłonie (a tak mogło być) to faktycznie moduł mógł stracić kodowanie...

Edytowane przez wooojt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kodowaniach masz same zera. Może sterownik uległ zniszczeniu.

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same zera -  oryginalny ten vcds?

 

Nie możliwe że od wyjęcia bezpiecznika sterownik stracił kodowania lub się uszkodził, mechanik jeśli nie jest elektronikiem to nawet go nie słuchaj. Bezpiecznik ma prawo się spalić przy włączonym zapłonie (od tego jest), a żaden moduł nie może się od tego 'rozkodować'.

 

Sprawdź wszystkie bezpieczniki jeszcze raz, sprawdż czy mają przejście i czy są na swoich miejscach. Odłącz akumulator na dłużej niż 1h. 

edit: jak 'naprawiłeś' oświetlenie przez wyjęcie i włożenie bezpiecznika to znaczy że tam jest jakiś większy problem z którymś ze sterowników. które to oświetlenie nie działało?

 

 

Nie działało oswietlenie wnetrza w podsufitce, przód i tył.

 

Znalazłem fabryczne kodowanie tego sterownika, bo przed zakupem robilem pełny skan auta i na szczęście zapisałem log. Vcds cały czas ten sam, wcześniej go sczytał poprawnie. Sprawcze jeszcze raz bezpieczniki przy kierownicy miernikiem, bo na pewno są na swoim miejscu. Jak bezpieczniki będą ok, to spróbuję wpisać fabryczne kodowanie.

Edytowane przez wuPiotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem fabryczne kodowanie. Navi, telefon, media ruszyły, ale podczas zapisywania kodowania pojawił się komunikat, że jest to nowy moduł i powinno się dopisać jakieś dodatkowe/podstawowe parametry. Nie zgadza się: Oznaczenie elementu: -----------
   Komponent: ------------- X500  
   Numer seryjny:

Da się już wejść w menu MMI, czego nie dało się zrobić wcześniej, ale nie da się wejść w ustawienia samochodu. Pojawia się komunikat "Wybrany system jest teraz niedostępny". Można zmieniać ustawienia dźwięku, nawigacji, telefonu, itp. Nie da się sprawdzić poziomu oleju, zapisać ciśnienia w oponach, ustawić ambiente, itp.

 

W błędach w różnych modułach pojawia się błąd komunikacji. Bezpieczniki z boku kierownicy są ok i te pod nogami przy których grzebałem też.

 

Wklejam poniżej kodowianie nr 1 , fabryczne z zakupu auta i kodowanie nr 2 te, które jest teraz z wklejonym pierwotnym kodowaniem.

Log-pierwotny-WAUZZZF49GA011656-155722km.txt Log-PO NAPRAWIE-WAUZZZF49GA011656-179102km.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że sterownik 5F uległ uszkodzeniu. Nie pokazuja ani oznaczenia elementu ani komponentu.

 

 

8 godzin temu, wooojt napisał(a):

ale podczas zapisywania kodowania pojawił się komunikat, że jest to nowy moduł i powinno się dopisać jakieś dodatkowe/podstawowe parametry.

To nie istotne i nie wpływa na powyższy problem. Z racji tego, że sterownik stracił jakimś cudem zapisane dane, brak jest także kodu warsztatu, który zapisywał ostatnio zmiany w sterowniku. VCDS zapytał Cię czy ma wpisać domyślny kod warsztatu WSC 12345 123 12345, potwierdziłeś i zapisało go. Nie ma on wpływu na nic, jest tylko informacją.

Screenshot (113).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bylo jak piszesz. Jedyny problem, który pozostal, to brak komunikacji 5F z pozostałymi sterownikami, z których dane są wyświetlane w MMI lub można zmienić ustawienia w MMI. Dlatego chyba w tych innych sterownikach są błędy komunikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...