Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B6] Montaż czujników parkowania parktronica tył


norbi3000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie ukończyłem montaż czujników parkowania z tyłu (parktronica) w mojej Audiczce.

Zacznę od tego skąd wziąłem zestaw, kupiłem na allegro ten zestawik, podaje link:

http://www.allegro.pl/item651094265_czujnik_cofania_parkowania_polska_instrukcja_670.html

ogólnie to polecam allegrowicza, przesyłka expressowa

Dobra teraz zaczynamy montaż:

1) Ja zacząłem od umieszczenia monitorka w samochodzie

a0cad51a7beb53bem.jpg

2) Następnie dostałem się do bezpieczników, żeby przeprowadzić kabel

899e25af04a1528fm.jpg

3) Potem przeciągnąłem go za plastikiem o który opieramy się lewą nogą podczas jazdy

ba62f60e756566f0m.jpg

4) Później są dwie opcje albo odpinać plastiki wykończeniowe albo zrobić tak jak ja, czyli naciągnąć lekko plastik i wepchnąć kabel pod listwę wykończeniową

8cbf8c3619094e34m.jpg

5) Tak samo robimy z tyłu dochodzimy do plastika pod którego nie wsadzimy kabla bez zdemontowania kanapy tylnej

5929b7c3ef694f7dm.jpg

966c28602842ff42m.jpg

6) Teraz przeciągamy pod kanapą tylną kabel na prawą stronę samochodu (dlaczego o tym napisze później)

7) Następnie musimy przeciągnąć kabel do bagażnika, jak ktoś ma składane siedzenia to prosta sprawa, u mnie nie ma więc trzeba było się pogimnastykować, zostawiamy kabel i przechodzimy do bagażnika, tutaj musimy zdemontować obicie kanapy, te czarne "nakrętki" odkręcamy

98dbdf6e7c065b14m.jpg

8) Później demontujemy podłogę bagażnika wychodzi bez problemu wystarczy pociągnąć na zewnątrz, i zastajemy taki stan

12c5cd74b0db9592m.jpg

9) Teraz trzeba wyciągnąć ten schowek w którym powinno być koło zapasowe (ten z tworzywa podobnego do styropianu),

55d0132452b13bafm.jpg

10) Teraz musimy zdemontować czarny plastik w którym umieszczony jest zamek bagażnika, aby go zdemontować trzeba odkręcić 2 śruby

1a82f39307276816m.jpg

ed19f7eae15f09b6m.jpg

po odkręceniu nakrętek podnosimy plastik i praktycznie sam wychodzi, a trzeba odpiąć kabelek od lampki bagażnika

11) Następnie bierzemy się za lewe obicie bagażnika, ale przed tym trzeba ściągnąć uszczelkę o którą opiera się klapa bagażnika, jak już to zrobimy to trzeba w tym lewym obiciu wyciągnąć zatrzask, który ujrzymy po "wejściu" do bagażnika, następnie pociągamy lekko za materiał i wyciągamy trzy zatrzaski, w ten sposób powinniśmy się uporać z tym elementem !!!

12) Teraz bierzemy się za prawe i robimy dokładnie tak samo jak z lewym obiciem

13) W tym momencie bierzemy się za wyznaczenie miejsc na sensory w zderzaku, podaje wymiary, które otrzymałem od ykk (takie same zrobiłem na swoim)

e903a2acd6646cafm.jpg

1- odległość od czujnika do załamania na klapie bagażnika jak na zdjęciu (34 cm)

2- odległość pomiędzy środkowymi czujkami (45,5 cm)

3- odległość pomiędzy środkową a boczną czujką (42 cm)

zaznaczamy jakimś pisakiem 4 miejsca na czujki

Każdy zderzak w B6 i B7 ma dokładne oznaczenie gdzie należy wywiercić otwory. Miejsca te oznaczone są wytłoczonymi krzyżykami od wewnętrznej strony zderzaka. Wystarczy zdjąć zderzak, nawiercić drobnym wiertłem otwór na środku krzyżyka a następnie rozwiercić odpowiednią otwornicą.

to dowiedziałem się od Malika, musi być to prawda (choć w czasie montażu o tym nie wiedziałem) bo jak wywierciłem dziury i odwróciłem zderzak to dziwnym trafem wydawało mi się, że owe miejsca są przygotowane pod sensory, na szczęście trafiłem prawie dokładnie z sensorami w ori miejsca

14) Przystępujemy do zdjęcia zderzaka, nie będę opisywał jak to zrobić bo jest to super opisane już na forum w tym temacie

http://www.a4-klub.pl/smf/empty-t69572.0.html;highlight=demontaż+zderzaka

ja z niego korzystałem i udało się zdemontować za pierwszym podejściem

15) Po zdjęciu zderzaka wiercimy dziury w zderzaku, ale polecam najpierw zrobić małą dziurkę jakimś mniejszym wiertłem a później dopiero wiercić wiertłem dołączonym do zestawu z allegro

16) Jak już wiercenie mamy za sobą to wkładamy czujki zgodnie z instrukcją dołączona do zestawu, i spinamy opaskami zaciskowym ładnie kable z tyły zderzaka

17) Kable przeciągnąłem do środka samochodu przez gumową zaślepkę, w której zrobiłem na środku małą dziurkę

3d5fad006b7f000am.jpg

6d571d664591844cm.jpg

18) Teraz bierzemy się za wlutowanie kabla (załączonego do zestawu) do gniazdka wtyczki do tylnej prawej lampy, u mnie zasilanie do światła wstecznego to był kabel oznaczony numerem 3 (jak dobrze pamiętam był 3 kolorowy biały-niebieski-czerwony, ale dokładnie nie jestem pewien) do którego dołączamy czerwony kabel z zestawu, a masa to brązowy kabel do którego dołączamy czarno-czerwony z zestawu z allegro

19) Po ukończeniu lutowania przeciągamy kabel do środka auta przez w/w otwór

6d571d664591844cm.jpg

20) Teraz umieszczamy jednostkę sterującą w zagłębieniu z prawej strony, dlatego wcześniej pisałem żeby przeciągnąć kabel wzdłuż tylnej kanapy na prawą stronę, rodzi się pytanie dlaczego jednostka ma być umieszczona z prawej a nie z lewej strony, odpowiedź jest prosta bo po zamontowaniu boczków z lewej strony by się nie zmieściła a z prawej mamy dużo miejsca

192b42a561ca9767m.jpg

jednostkę sterującą przyklejamy dołączoną do zestawu taśma dwustronną

21) Zakładamy zderzak

22) Podłączamy wszystkie kable do jednostki sterującej

ba9fe7aeb83833f5m.jpg

23) Już mamy wszystko gotowe, teraz trzeba sprawdzić czy działa, wsiadamy wrzucamy wsteczny załączamy zapłon i powinno działać !!!

24) Teraz trzeba wszystkie obicia i plastiki skręcić do kupy i gotowe !!!

25) Efekt końcowy

6e6f2d5310756546m.jpg

sensory (czujki) na aukcji są dostępne w 2 kolorach srebrne i czarne, ja kupiłem srebrne, ale i tak będę je malował pod kolor nadwozia (można je malować przynajmniej na aukcji jest tak napisane)

Czas montażu w 2 osoby: 3 h

Myślę, że w dość jasny sposób przedstawiłem w/w temat. W razie pytań pisać !!! Pozdrawiam :a4fan:

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje roboty :good: :good:

Watek przeniesc do "zrob to sam"

Nie lepiej podlaczyc sam biper,zeby monitorek nie szpecil nam deski??

Czy te czujniki sa rowna z linia zderzaka czy wystaja/sa schowane za bardzo??

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz mi się tak podoba, innemu wystarczy biper to już kwestia gustu, montaż z biperem czy bez będzie wyglądał tak samo.

Czujniki lekko wystają jakieś 2mm poza obrys zderzaka !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inaczej się nie dało bo czujniki mają lekki rant, który zapobiega przed wpadnięciem czujki do środka zderzaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy rozmieszczenie zrobiłeś wg instrukcji parktronica czy zrobiłeś rozstaw tak jak w ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozstaw dostalem od kolegi ykk, on ma juz zalozony parktronic ale tez nie ori, pisalem do kilku kolegow z forum ktorzy maja ori parktronic ale zaden nie odpisal wiec zrobilem tak samo jak kolega, w instrukcji podany jest tez rozstaw ale to jest uniwersalny rozstaw, jedyne co jest wazne to to, zeby czujka byla na wysokosci od 45-65 cm od podloza, u mnie jest na wys 57 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rktronic ale tez nie ori, pisalem do kilku kolegow z forum ktorzy maja ori parktronic ale za

No trzeba bylo do mnie napisac to bym ci taki szkic sporzadzil o jakim nawet nie sniles :wink4:

Super robota, mam tylko nadzieje, ze te czujmiki nie beda tak zawodne jak te ori. Ja musialem juz 3 wymieniac, koszty czesci niby nie wielkie bo jeden 62 Euro ale trzeba bylo zderzak sciagac i to poszlo w portwel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ty masz avanta a ja chcialem wymiary od sedana, za twoj jeden czujnik ja mam 2 cale nowe zestawy parktronica tyle ze nie ori, a demontaz zderzaka tez mam gratis bo mam serwis samochodowy, wiec moze nie bedzie tak zle, pozdrawiam :a4fan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że umieściłeś ten temat w warsztacie. Super robota. Gratulacje samozaparcia. Sam się chyba za takie coś bede brał w najbliższym czasie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po 2 dniowych testach nowej zabawki i jestem zachwycony dzialaniem, jedyna rzecz jaka bym poprawil, gdybym robil to jeszcze raz to obnizyl bym sensory o jakies max 1,5 cm bo na tej wysokosci ktora mam teraz sensory nie widza przeszkod o wysokosci do 45 cm, powyzej wszystko gra, zobaczymy jak bedzie sprzet sie sprawowal w dluzszej eksploatacji, pozdrawiam :a4fan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze nie caly czas hehe ale duzo manewrow sobie nawymyslalem, wiesz Czaki nie balem sie bo jutro lakiernik wiec w razie "W" od razu by malnal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie traciłeś czas na wymierzanie miejsca montowania czujników. Każdy zderzak w B6 i B7 ma dokładne oznaczenie gdzie należy wywiercić otwory. Miejsca te oznaczone są wytłoczonymi krzyżykami od wewnętrznej strony zderzaka. Wystarczy zdjąć zderzak, nawiercić drobnym wiertłem otwór na środku krzyżyka a następnie rozwiercić odpowiednią otwornicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda ze tego wczesniej nie wiedzialem, szukalem po forum ale nie moglem tego znalezc, dzieki przyda sie nastepnym na pewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie traciłeś czas na wymierzanie miejsca montowania czujników. Każdy zderzak w B6 i B7 ma dokładne oznaczenie gdzie należy wywiercić otwory. Miejsca te oznaczone są wytłoczonymi krzyżykami od wewnętrznej strony zderzaka. Wystarczy zdjąć zderzak, nawiercić drobnym wiertłem otwór na środku krzyżyka a następnie rozwiercić odpowiednią otwornicą.

A to ciekawostka. Chopaki z ałdi widocznie myślą o rezaczach z a4klub :)

Fajno, że się tą ciekawostką podzieliłeś malik.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te krzyżyki robią za miejsca wypływu plastiku podczas wtryskiwania wynikające z procesu technologicznego. Gdy było zamowienie na zrobienia zderzaka w wersji z oryginalnym parktronikiem to w te miejsca w formie wstawia się elementy kształtujące otwór pod parktronik:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mam ori zderzak wktorym byly czujniki PDC ale kupilem bez nich - zostaly tlyko dziury - i tu mam pytanie: czy jesli kupie jakis zestaw czujników na ty beda one pasowac w te ori otwory po czujznzikach ori??? czy musze szukac ori czujników ?? pozdroo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mam ori zderzak wktorym byly czujniki PDC ale kupilem bez nich - zostaly tlyko dziury - i tu mam pytanie: czy jesli kupie jakis zestaw czujników na ty beda one pasowac w te ori otwory po czujznzikach ori??? czy musze szukac ori czujników ?? pozdroo!

zmierz srednice otworow w zderzaku i popatrz w aukcjach na allegro a na pewno znajdziesz, jak nie bedzie podane to dzwon do sprzedajacych od wymiary

tak przy okazji po prawie rocznym uzytkowaniu, odpukac nic sie nie zepsulo i dziala idealnie, na poczatku myslalem ze taki zestaw z allegro szybko sie zj*******ie, ale dziala extra i nie raz sie juz przydal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...