Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozbita szyba a prawo


1991Kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie komuś zdarzyło się kiedyś mieć uszkodzoną szybe w samochodzie. Mojej maimie tak ostatnio się zdarzyło, że zostawiła samochód na noc na parkingu i jakieś wandale w tym czasie rozbili parę szyb i lusterek w samochodach. Akurat stłukli jej tylną po prawej stronie. Szybe oczywiście zakleiłem folią i taśmą, żeby śnieg nie padał do środka. I tak pytam, czy można tak jeździć, dopóki nie przyjdzie zamówiona? Wiem, że to troche huczy, szczególnie powyżej 50 km/h, ale jak ktoś musi dojeżdżać (szkoła/praca). Policjant może zabrać dowód? Bo słyszałem, że może zabrać, jeśli to jest szyba przednia, pozostałych może nie być. Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 132 cyt. ustawy wymienia przypadki zatrzymania przez Policję dowodu rejestracyjnego. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić tylko za pokwitowaniem. Funkcjonariusz Policji obowiązany jest wydać takie pokwitowanie za zatrzymany dokument osobie, gdzie stwierdza przyczynę zatrzymania.

Art. 132. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908) 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

zagraża bezpieczeństwu,

zagraża porządkowi ruchu,

narusza wymagania ochrony środowiska,

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność,

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego),

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nie upoważnioną,

6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia,

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Podstawą do zatrzymania pojazdu jest stwierdzenie przez policjanta wymienionych niesprawności bądź uzasadnione przypuszczenie, że stan techniczny pojazdu jest niezgodny z wymogami określonymi w przepisach Jako przykład, kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny mogę podać niesprawność podstawowych układów pojazdu takich jak układ hamulcowy (np. wycieki płynu hamulcowego), układu kierowniczego (np. luz kierownicy), niesprawny układ jezdny (np. zużyte bieżniki opon tzw. łyse opony), brak sprawnych świateł (np. rozbite klosze); inną przyczyną może być brak elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu, wyposażenie pojazdu w części lub elementy nieodpowiadające wymaganiom np. samowolne częste oklejanie szyb czarną folią. Przed przystąpieniem przeróbek należy sprawdzić, czy są one dozwolone (mówi o tym rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunkow technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia). Dowód rejestracyjny może być zabrany, gdy usterki techniczne, braki w wyposażeniu są na tyle drobne, że bezwzględnie nie eliminują pojazdu z ruchu. Przykładem może być brak wymaganego trójkąta ostrzegawczego, pęknięta szyba czy nawet brak wymaganego oznaczenia pojazdu, brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Policjant za zatrzymany dowód rejestracyjny wydaje pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie dotyczy przypadków za wyjątkiem zagrażania bezpieczeństwu po wypadku drogowym lub narusza wymagania ochrony środowiska bądź też kierowca porusza się bez ubezpieczenia OC. W tych 3 przypadkach dowód zostaje zatrzymany bez limitu czasowego.

Zatrzymany dokument organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał. Wyjątek stanowi jazda bez ważnego ubezp. OC. W takim przypadku organ Policji zwraca zatrzymany dokument właścicielowi pojazdu po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia.

szyby to chyba obowiązkowe wyposażenie więc może Ci zabrać dowód, na pewno za przednią, za resztę to już pewnie zależy na jakiego policjanta trafisz, ale raczej zatrzyma dowód

to co Ci mogę poradzić prywatnie to znajdź kogoś ( jakiegoś znajomego ) który ma ubezpieczenie OC w życiu prywatnym niech Ci napisze oświadczenie że był w szale i zdemolował Ci auto

z jego polisy zrobisz sobie wszystkie szyby

takie ubezpieczenie nie jest drogie -> na 100 tys zł ok 30 zł na rok :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ubezpieczenia już dogadane, wypłacą max. 900 za 2 boczne szyby i lusterko (które stało się troszkę wcześniej, ale to szczegół :wink4:). Ale jest taka sprawa, że chcielibyśmy wymienić sobie klocki ham. przód z tarczami i raczej się nie zmieszcze w tych 9 stówach.

Właściwie ta szyba w przednich drzwiach jest porysowana (takie małe wgłębienia od uderzeń kamieniem). Da się to jakoś naprawić taką szbybę, czy potrzebna wymiana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypłacą max. 900 za 2 boczne szyby i lusterko

:shocked: :shocked: :shocked: :shocked: śmiech na sali ja za przerysowanie zderzaka na ok. 5-6cm dostałem prawie tyle samo :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie są dziady. Inna sprawa jest, że to mama z nim rozmawiała, mnie nie było, bo pewnie bym się targował z facetem, a ona na wszystko się zgodzi, byle miała samochód i mogła jeździć.

Wiecie, czy da się naprawić tą przednią szybę? Takie ubicia są, głębokość ok. 1 mm od kamieni. Tylna boczna kompletnie poszła, a za nową w Myślenicach wołają 380 zł. (w sumie najtaniej, bo u innych nawet 500 :shocked:) Używaną miałbym za 100 zł, ale nigdzie nie dało się znaleźć.

wypłacą max. 900 za 2 boczne szyby i lusterko

:shocked: :shocked: :shocked: :shocked: śmiech na sali ja za przerysowanie zderzaka na ok. 5-6cm dostałem prawie tyle samo :naughty:

A ja słyszałem, że zarysowany zderzak nie podlega wymianie. Kiedyś znajomy mówił mi, że jak są rysy, to nie wymienią Ci go z ubezpieczenia, musiałby być pęknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ta szyba to musisz podjechać do tych co zajmują się klejeniem szyb-oni obejrzą i powiedzą czy da się zrobić czy też nie. tylko że bardzo często bywa u nich tak że ta usługa kosztuje prawie tyle samo co nowa szyba :confused4:

nie wiem czy zarysowany podlega, ja to podciągnąłem pod to aby ta plastikową część (cały pas) w zderzaku wymienili na nową a cały zderzak został oddany do malowania. nie było to w audi tylko w W124. za całość dostałem przeszło 800zł a zadrapania na plastikowej listwie usunąłem sam :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil pojedź z tą przednią szybą do AutoglassJaan oni tam naprawiają ubytki w szybach. Koszt to będzie pewnie około 100-150zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od pęknięcia do 18mm nic ci nie zrobią bo niemogą

Skad ty bierzesz jakieś wymiary.

Każde pęknięcie szyby czołowej jest podstawą do konfiskaty dowodu rejestracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od pęknięcia do 18mm nic ci nie zrobią bo niemogą

Skad ty bierzesz jakieś wymiary.

Każde pęknięcie szyby czołowej jest podstawą do konfiskaty dowodu rejestracyjnego.

niestety to prawda, jedna widoczna rysa na szybie i po dowodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie ty w mszanie masz wandali:) mnie się wydaje że w świetle prawa tylko przednia szyba jest istotna, nie licząc przyciemniania oczywiście :good: wiele samochodów już spotkałem z folią zamiast szyby, chodzi o to żeby ta folia nie była zamiast szyby kierowcy, przedniej i pasażera z przodu. reszta śmiało pomykaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...