Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regeneracja włącznika świateł


dabliues

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
chciałem, aby mój pierwszy post nie był głupim pytaniem, tylko czymś przydatnym :>
No i mam nadzieje, że mi się udało:) Jest to instrukcja regeneracji włącznika świateł, ale ogólne zasady mogą posłużyć również do regeneracji innych elementów.

Czes pracy: ok. 3h, ale z góry zaznaczam, że jest to praca dla ludzi cierpliwych i o zręcznych dłoniach :thumbdown:

Potrzebne elementy:
- czarny matowy lakier - 12 zł
- podkład - ja nie stosowałem, poniekąd z nygustwa, a poniekąd z braku wiedzy. Najwyżej niedługo będę miał powtórkę z rozrywki
- benzyna ekstakcyjna - 2 zł
- drobny papier ścierny - 1 zł
- szablon wycięty na ploterze tnącym i folia transferowa - usługa gratisowa :naughty: - pobierz szablon (corel 9)
- nożyk do tapet - 1 zł

9WMXS.jpg

Lakier, benznynę, papier ścierny i nożyk można zakupić w każdym sklepie budowlanym.
Szablon wycięty na ploterze, wykonano mi w agencji reklamowej. Oczywiście po wcześniejszym sporządzeniu i dostarczeniu przeze mnie projektu. Najlepiej poprosić o wykonanie kilku kopii, bo przy niedelikatnej pracy łatwo coś popsuć.


No to do dzieła:
1. wymontowanie włącznika świateł
- w pozycji "zero wcisnąć pokrętło i przekręcić lekko w prawo"
- wysunąć cały mechanizm (może ciężko wychodzić) i odpiąć kostkę
2. demontaż włącznika świateł
- podważyć cztery zaczepy i wysunąć pierścień z symbolami świateł.
- podważyć kolejne cztery zaczepy i wysunąć pokrętło z częścią obudowy (w końcowej fazie trzeba dość mocno ciągnąć)
3. przygotowanie elementów do lakierowania
- Zdrapywanie starej powłoki. Tu szkoły mogą być różne, ja używałem głównie ciepłej wody, gąbki do mycia naczyń z szorstką powłoką i paznokci :decayed:
- przeszlifować całość papierem ściernym
- oczyścić elementy benzyną ekstrakcyjną
4. przygotowanie szablonu.
- należy wydłubać wszystkie niepotrzebne elementy folii, tak aby pozostały w sumie tylko symbole świateł

9Xsmi.jpg

9XOOA.jpg

- szablon nakleić na folię transferową i odkleić od papieru

9Y0hi.jpg

9Y5gA.jpg

- nakleić szablon na oczyszczone elementy i odkleić folię transferową (przy oklejaniu pierścienia należy zwrócić uwagę na poprane umiejscowienie symboli).

9YhKi.jpg

5. Lakierowanie
- nałożenie podkładu. To tylko informacyjnie, bo ja tego nie zrobiłem :)
- nałożenie lakieru. Tutaj nie jestem specjalistą. Położyłem pięć warstw postępując zgodnie z instrukcją na puszce.

9YpdJ.jpg

9YwI9.jpg

- Po wyschnięciu elementów (około 30 minut) delikatnie należy usunąć szablon. To właśnie ta operacja wymaga ogromnej cierpliwości i zręczności :)

9Yud0.jpg

6. Montaż
- postępujemy odwrotnie do pkt. 1 i 2.
7. Cieszymy się odnowionym włącznikiem :good:

9Yzci.jpg

9YBHr.jpg

9YGGJ.jpg

Z powodu braku wiedzy lakierniczej i cierpliwości efekt nie jest idealny, ale i tak cieszy oko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to bolaczka w B6 wlaczniki ktore sie wycieraja :kwasny: wyszlo jak dla mnie spoko :good:

mozesz robic na masowa produkcje :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie dobra robota, ale zapomniales o waznym szczególe podkladzie , ten lakier prawdopodobnie zejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trza dodać jakiś podkład..i mogłeś się bardziej postarać :cool1: zrobisz jeszcze ze 2-3 sztuki i ASO będzie u Ciebie zamawiało przełączniki :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekekt końcowy jest porażająco dobry :) może faktycznie kwestia podkładu jak mówią chłopaki ale i tak efekt jest wyśmienity. To co zauważyłem u siebie po wymianie przełącznika na nowy to to, że ten nowy czarny to nie jest taki sam czarny jak te stare elementy. Ten czarny kolor na nowych elementach nie jest już taki wyrazisty moim zdaniem.

Twój DIY podsunął mi pomysł o naprawach chociażby przycisków climatronica czy ori radia. Tylko tam jeszcze bardziej może być widać różnicę w stosunku do otoczenia bo to co polakierowałeś samodzielnie wygląda własnie jak te nowsze elementy w Audi.

Jeszcze raz wielkie brawa za pomysł i wykonanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz projekt tego szablonu w Corelu??

Już załączyłem

Twój DIY podsunął mi pomysł o naprawach chociażby przycisków climatronica czy ori radia. Tylko tam jeszcze bardziej może być widać różnicę w stosunku do otoczenia bo to co polakierowałeś samodzielnie wygląda własnie jak te nowsze elementy w Audi.

przełącznik świateł ładnie współgra kolorystycznie z przełącznikiem kierunkowskazów. Ale wiadomo, wszysztko zależy od lakieru. Na pewno znalazł by się i taki, co by podpasował pod radio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zdradzić jaką techniką odtworzyłeś symbole przełącznika w Corelu? może kiedyś popróbowałbym z radiem czy climatronikiem ale podstawa to odtworzyć wiernie wszystkie znaki żeby potem było co przenosić na folię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zdradzić jaką techniką odtworzyłeś symbole przełącznika w Corelu? może kiedyś popróbowałbym z radiem czy climatronikiem ale podstawa to odtworzyć wiernie wszystkie znaki żeby potem było co przenosić na folię.

Najlepiej zrobić zdjęcie danej części, wrzucić do corela i odrysować za pomocą linii lub figur geometrycznych. Jeśli choć troszkę orientujesz się w tym programie, na pewno znajdziesz najbardziej odpowiadający Tobie sposób na odwzorowanie symboli (jesli symbol jest nieczytelny, zawsze można poszukać fotki w sieci). Nie polecam trasowania obrazków, bo z tego i tak zawsze kiszka wychodzi.

Przerysowanie symboli świateł zajęło mi pół godzinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie sprzedaja nowe za 180 :) wezme z 20

odnowie wg powyższego DIY mój stary (niby sprawny ale czasem auto nie pali na dotyk :kox: ) i moge sprzedać za 180 :polew:[br]Dopisany: 20 Sierpień 2010, 14:13_________________________________________________

Mógłbyś zdradzić jaką techniką odtworzyłeś symbole przełącznika w Corelu? może kiedyś popróbowałbym z radiem czy climatronikiem ale podstawa to odtworzyć wiernie wszystkie znaki żeby potem było co przenosić na folię.

Najlepiej zrobić zdjęcie danej części, wrzucić do corela i odrysować za pomocą linii lub figur geometrycznych. Jeśli choć troszkę orientujesz się w tym programie, na pewno znajdziesz najbardziej odpowiadający Tobie sposób na odwzorowanie symboli (jesli symbol jest nieczytelny, zawsze można poszukać fotki w sieci). Nie polecam trasowania obrazków, bo z tego i tak zawsze kiszka wychodzi.

Przerysowanie symboli świateł zajęło mi pół godzinki.

Spróbuję wciągnąć fotki do unigraphicsa albo autocada i w obrysować bo w tym mam dość dobrą orientację z racji wykonywanej pracy. Inna sprawa to w jakim formacie przenieść to do drukarni. no chyba ze jakaś zwykła drukarka da radę na tę folię coś nanieść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję wciągnąć fotki do unigraphicsa albo autocada i w obrysować bo w tym mam dość dobrą orientację z racji wykonywanej pracy. Inna sprawa to w jakim formacie przenieść to do drukarni. no chyba ze jakaś zwykła drukarka da radę na tę folię coś nanieść

Najważniejsze, żeby była grafika wektorowa, a późniejszy eksport do różnych plików to już drobnostka. Najlepiej spytać się w drukarni jaki format najbardziej im odpowiada. Z tego co kojarzę, to autocad ma chyba opcje zapisu jako plik EPS. A to na pewno każda drukarnia ci otworzy.

I ważna sprawa, to nie ma być zwykła drukarka, tylko ploter tnący, co porobi nacięcia na folii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych informacja iż przełączniki:

1. 8E0 941 531 wersja z A4 B6

4a02f0e3bea18a8fm.jpg

2. 8E0 941 531 C wersja z A4 B7

3c51f06d35874a84m.jpg

mimo tego że wyglądają od frontu i strony wtyczki identycznie włącznik 8E0 941 531 C po zamontowaniu w B6 od razu zapala światła postojowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bardzo dobrze! - jak to wygląda w nocy, nic nie prześwituje między symbolami? Obskubany przełącznik wygląda fatalnie i nie mogę na niego patrzyć, jak znajdę czas to biorę się za to u siebie:) Ciekawe czy w ten sam sposób da się odmłodzić przycisk esp i przyciski klimatronica... <marzyciel>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...