Witam wszystkich W związku z tym że zaplanowałem sobie montaż samopoziomowania do wcześniej zamontowanych xenonów, szukałem porad wszędzie. Jednak nigdzie nie znalazłem kompletnej porady do A4. Więc postanowiłem zebrać wszystkie informacje i stworzyć kompletną poradę w jednym temacie. Lista potrzebnych elementów: 4B0 907 357 - sterownik poziomowania 4B0 907 503 - czujnik 2 szt (przód i tył jest taki sam) 8D0 841 291 A - blacha, wspornika przód (ten do karoserii) 8D0 841 299 B - cięgno ze sworzniami kulowymi przód 8D0 505 575 blacha wspornik do karoserii tył (8D0 505 577 A - dla quattro) 8D0 505 465 D cięgno tył ze sworzniami kulowymi (8D0 505 465 B - dla quattro) na wiązce znalazłem taki numer 8D2 971 289 Przedni zestaw w ośce i Quattro są takie same, różnice są z tyłu. Zdjęcia czujników z uchwytami i cięgnami. czujnik przedni wraz z mocowaniem w quattro i ośce jest taki sam czujnik tylny quattro czujnik tylny ośka W większości używanych czujników cięgna które łączą czujnik z zawieszeniem są zardzewałe i zastałe... Nowe w serwisie kosztują sporo ale jest wyjście z tej sytuacji. Ja swoje cięgna zrobiłem z przegubów kulowych kątowych z gwintem m6 oraz pręta gwintowanego m6 wygląda to tak: Niestety u nas jest problem dostać takie przeguby z uszczelniaczami... na ebayu można je kupić bez problemu u sąsiadów z niemiec, kosztuje to około 8-9zł sztuka + kw oczywiście (ale nie są duże koszty) Np. tu Winkelgelenk Kugelgelenk CS RH DIN 71802 M6 +Dichtkappe | eBay sterownik samopoziomowania złącze 20 pin do sterownika Opis pinów do sterownika samopoziomowania nr 4B0 907 357 PIN1: niebieski / biały => sygnał prędkości PIN2: zielony / czerwony => sygnał diagnostyczny (zielony) PIN3: fioletowy / biały => Pin4 przedni czujnik PIN 4: fioletowy / brązowy => Pin4 tylny czujnik PIN5: żółty => pin 4 (pin 3 przedlift) pokrętło (żółty) - sygnał włączonych świateł Pin6: brązowy / biały => PIN3 (pin 4 przedlift) pokrętło (brązowy / biały) sygnał regulacji silniczków Pin8: szary => PIN1 tylny czujnik PIN9 = fioletowy / czarny => PIN1 przedni czujnik PIN10: brązowy => masa (zacisk 31) PIN11 = fioletowy / czerwony => PIN5 przedni czujnik Pin12 = fioletowy / niebieski => PIN5 tylny czujnik Pin17: Żółty / Zielony => Bezpiecznik gniazdo nr 10 Pin20: brązowy => masa Podłączenie: Sygnał prędkości można znaleźć w kostce radia lub klimatronika (biały z niebieskim paskiem), Linia K (sygnał diagnostyczny) w kostce klimatronika lub przy liczniku, lub przy immo.(zielony z czerwonym lub fioletowym lub brązowym paskiem {różnie w różnych miejscach}), sygnał włączonych świateł (żółty) i sygnał regulacji silniczków (brązowy z biały paskiem) w kostce od pokrętła regulacji świateł. Trzeba dołożyć piny w skrzynce bezpieczników na gniazdo nr 10 (należy pociągnąć + po zapłonie do gniazda i przez bezpiecznik 10 A podłączyć do sterownika) i podłączyć mase(brązowy) zacisk z lewej strony. W kostce od pokrętła regulacji zostały jeszcze 3 przewody, interesuje nas przewód brązowy z niebieskim paskiem - masa dla silniczków regulacji. - ten przewód musimy podłączyć do masy na stałe Miejsce montażu. TYŁ Czujnik z tyłu zamontowany jest na środku nad belką, wystają tam dwie śruby przygotowane do tego celu przygotowane przez fabrykę i do nich przykręcamy blachę razem z czujnikiem, cięgno przykręcamy do belki ( ja maiłem ułamane to "kopytko" i do tego co zostało przykręciłem kątowniczek taki 4x4 cm i to razem do belki.) Przeciągnięcie wiązki do środka (TYŁ) Jak kupiłem to na tym elemencie instalacji miałem gumową przelotkę lecz nigdzie nie miałem dziury... Postanowiłem się przebić w przelotce od czujnika ABS. PRZÓD Aby zamontować czujnik z przodu należy zdemontować nadkole z lewej strony (strona kierowcy) W karoserii powinny znajdować się dwa otwory do montażu czujnika (blisko przewodów hamulcowych) Nie wiem dlaczego ale u mnie te dziury były zaspawane (może jakaś ingerencja blacharska była) ale było widać ślad to rozwierciłem i przykręciłem czujnik na śruby (bo brat zabrał gdzieś nitownice) Cięgno przymocowane jest do wahacza za pomocą takiej zapinki, na wahaczu widać miejsce do tego przeznaczone (wypukłości aby spinka się nie przesuwała) Przeprowadzenie instalacji (przód) Po prawej stronie widać przelotkę instalacji do wnętrza auta (ja miałem jeden wlot zaślepiony to odciąłem kawałek i puściłem kabel) Niebieska kostka jest od samopoziomowania Ja akurat kupiłem zestaw z kompletną wiązką i kable z tej kostki idą do centralki do drugiej części kostki (wtyczki) podłączamy kable w instalacji samochodu, oraz kable z przedniego czujnika. Ja kostkę wpiąłem w skrzynce przekaźników jest tam akurat miejsce na takie kostki w dolnej części. Zamontowany sterownik z tyłu pod kanapą Wystawała wolna śruba to do niej przykręciłem centralkę kostka od manualnej regulacji Z tej kostki potrzebujemy kabel żółty (sygnał włączonych świateł) oraz brązowy z białym paskiem (sygnał dla regulacji silniczków) Natomiast kabel brązowy z niebieskim paskiem należy podłączyć na stałe do masy. Teraz należy wszystko podłączyć, dla pewności posprawdzać próbówką czy wszystko jest tak jak ma być, i podłączyć centralkę. Jeśli już wszystko zamontujemy i podłączymy czeka nas zabawa z vagiem. Musimy przeprowadzić kodowanie sterownika oraz adaptacje (kalibrację) xenonów Kodowanie sterownika: Aby samopoziomowanie działało prawidłowo trzeba zakodować sterownik pod dany model samochodu jaki posiadamy. Procedura kodowania: [Wybór] [55-Zasięg xenonów] (xenon range) Kodowanie sterownika - funkcja 07 wpisujemy odpowiednie dla naszego auta 00001 - A3 Frontantrieb 00002 - A3/S3 Allradantrieb 00003 - A4 Limousine/Avant Frontantrieb (ośka) 00004 - A4/S4 Limousine/Avant Allradantrieb (quattro) 00005 - A6 Limousine/Avant Frontantrieb 00006 - A6 Limousine/Avant Allradantrieb 00007 - A8 Frontantrieb 00008 - A8/S8 Allradantrieb po wprowadzeniu zatwierdzamy [do it] I to wszystko. Następnie trzeba przeprowadzić procedurę adaptacji xenonów. Opisana poniżej procedura sama w sobie nie ustawia świateł! Powoduje ona jedynie zatrzymanie się elektrycznych nastawników ustalających wysokość świateł w pozycji "wyśrodkowanej", w której powinno się przeprowadzić ręczną regulację reflektora za pomocą śrub znajdujących się w jego obudowie. Procedura powinna być wykonana do samego końca, w przeciwnym wypadku w pamięci sterownika może pojawić się błąd "Reflektory nie zostały wyregulowane". Aby go wykasować należy przeprowadzić całą procedurę regulacji reflektora. Przed przystąpieniem do regulacji świateł muszą być spełnione następujące warunki: • Pojazd musi stać na równym podłożu • Hamulec ręczny musi być zwolniony • Zapłon musi być włączony • Światła wyłączone • Sterownik w pamięci nie może posiadać żadnych błędów Procedurę przeprowadzamy w następujący sposób: [Wybór] [55-Zasięg xenonów] (xenon range) [Nastawy podst. - 04] Grupa "001" [idź!] Zaczekaj około 20 sekund. W tym czasie silniczki ustalające wysokość światła zatrzymają się w pozycji odpowiedniej do ręcznej regulacji reflektora. Włącz światła i ustaw je śrubami w reflektorze zgodnie z zaleceniami producenta. Teraz przejdź do grupy "002". W tym momencie sterownik zapamięta położenie nastawników jako położenie bazowe. [Gotowe, powrót] Koszta: Nie wiem jakie ceny są w serwisie... Ja za swój zestaw zapłaciłem 150zł (komplet) + około 50zł za dorobienie nowych cięgien. Jeśli macie sugestie to uzupełnię temat. Jeśli coś sobie przypomnę to dopisze i dorzucę jeszcze kilka fotek UPDATE!!! Witam ponownie. samopoziomowanie zostało przerobione na dynamiczne. co będzie potrzebne: sterownik 4z7 907 357 silniczki krokowe (ja zastosowałem z bmw f10 po lekkiej modyfikacji) instalacja elektryczna. (ja przerobiłem swoją) reszta zostaje bez zmian.
Porównanie silniczków, ten z prawej już ze zmniejszoną kulką. opis pinów podłączenia lampy dotyczy a6 lub passata b5fl, ja podam opis podłączenia bezpośrednio w silniczek. a w kostce lampy można to podłączyć jak się chce.(podam jak ja zrobiłem lampa lewa pin silniczka --- pin lampy --- pin sterownik 1 5 4 2 6 3 3 7 2 4 8 5 lampa prawa pin silniczka --- pin lampy --- pin sterownik 1 5 6 2 6 1 3 7 8 4 8 7 instalacje od sterownika prowadziłem bezpośrednio do kazdej lampy w silniczkach z bmw trzeba trochę zmniejszyc "kulkę" aby weszła w uchwyt. w wolnej chwili dorzucę zdjęcia narazie to chyba tyle, macie pytania to piszcie. Silniczek Prezentacja działania.
Pozdrawiam.