Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Gdzie podłaczyc "+"


Szymoonk

Rekomendowane odpowiedzi

Wiec z paru tematów dowiedziałem sie ze najlepiej jest podłączyć kable od wzmacniacza bezpośrednio pod aku , ale dlaczego ? Ponieważ ja wszystko czyli 2 zestawy el. szyb (auto nie miało ori) oraz CB radio podłączyłem bezpośrednio pod przekaźniki pod kierownica. Wiec teraz nie wiem czy jest bezpieczne podłączenie pod te przekaźniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączysz pod aku to:

1. zmniejszysz zakłócenia na wzmaku

2. nie będziesz obciążać instalacji, kabel idący od aku do przekaźników nie jest wcale taki gruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wzmacniacz powinno się podłączać tylko i WYŁĄCZNIE pod aku. Kabel musi byc gruby i musi udźwignąć idące tam napięcie a często w instalacji są kabelki za cienkie i wogole się nie nadają do napędzania wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wzmacniacz powinno się podłączać tylko i WYŁĄCZNIE pod aku. Kabel musi byc gruby i musi udźwignąć idące tam napięcie a często w instalacji są kabelki za cienkie

Popieram z poprawka ze nie napiecie jest tam wazne a prąd ;) A ten przy mocnych wzmacniacz idzie nawet sporo ponad 70 A :)

Tzn jesli wzmacniaczyk małej mocy (powiedzmy z zabezpieczneiem 20A) to mozna zaryzykowac podpiecie pod deską. Ale lepiej zaiwestowac w kabelek i bezpiecznik i puscic od aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeden przewod pod deską 8-10mm i pod niego się podłączyłem ,wszystko jest ok, dlatego tam podłączyłem bo nieznalazłem żadnego otworu aby przeprowadzić do aku... :confused4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wosiek jest takie miejsce obok kolumny kierownicy można tam spokojnie każdy kabel przeciągnąć. Odkręć pokrywę od komputera i będzie ją widać. Ja tamtędy dałem spokojnie kabel 20mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz jakoś narazie mi się niechce kombinować bo jest dobrze,jak może coś konkretniejszego wstawie to się pomyśli ale dzięki za rade ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no bo ja taki tam dałem 20mm2(kwadratowych)

Przecież to jest aż 20 mm2, co Ty puszczasz tymi przewodami napięcie rzędu kilkunastu (jak nie kilkudziesięciu) kV ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 20mm^2 to nie jest to samo co 2cm^2!!

Dwa centymetry kwadratowe to przekroj prostokatny o boku 20mm*10mm czyli 2cm*1cm. A 20mm^2 to przekroj prostokatny o boku 4mm*5mm(wartosci moga byc oczywiscie inne jak 1mm*20mm). 20mm^2 to 0.2cm^2!

Przewody spawalnicze maja srednio 25mm^2 - 50mm^2. I w cale nie maja 5 cm^2 w przekroju :) Zobacz na: http://mpopowski.w.interia.pl/info/miary.htm

A co do grubosci kabli to nie napiecie potrzebuje grubego przewodu tylko prad. A prad mierzymy w Amperach, wiec powinno byc: natezenie rzedu kilkunastu do kilkudziesieciu A. Im grubszy kabel tym mniejsza rezystancja, mniejsze nagrzewanie kabla itp itd dlugo by o tym ;]

P.S.

Sie wymadrzylem :P

---added---

A co do tematu to moim zdaniem powinno byc tak: kabel od aku - odpowiedniu gruby, przystosowany do obciazenia(dlugosc ma wplyw na grubosc... tzn im dluzszy kabel tym powinien byc odpowiednio grubszy ale w granicach rozsadku...), bezpiecznik nie dalej niz 20-30 cm od klemu akumulatora o wartosci nieco wiekszej niz bezpieczniki we wzmacniaczu. Moim zdaniem w cywilnych mocach rzedu do 500W RMS kable grubsze niz 20mm^2 to zbedny wydatek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 20mm^2 to nie jest to samo co 2cm^2!!

Wymądrzyłeś się cholera no :>

Poprawiłem posta, bo mnie kolega w pracy zagadał.

A co do grubosci kabli to nie napiecie potrzebuje grubego przewodu tylko prad. A prad mierzymy w Amperach, wiec powinno byc: natezenie rzedu kilkunastu do kilkudziesieciu A. Im grubszy kabel tym mniejsza rezystancja, mniejsze nagrzewanie kabla itp itd dlugo by o tym ;]

Rezystancje, impedancje, admitancje, reaktancje, konduktancje, susceptancje i inne pierdoły ... wiem wiem wiem - tego nie musisz mnie uczyć - liczyłem te bzdury do znudzenia na studiach - nawet mi o tym nie przypominaj :sick3:.

Wiadomo, że kabel wytrzymuje nie napięcie tylko prąd - może być i 50V o natężeniu XXX A i będzie to zabójstwo dla kabla, bo nie wytrzyma. Chodzi mi o to po krótce (bo nie chce mi się już pisać), że takie przewody są za***iście grube w porównaniu do tego co przez nie płynie.

A co do tematu to moim zdaniem powinno byc tak: kabel od aku - odpowiedniu gruby, przystosowany do obciazenia(dlugosc ma wplyw na grubosc... tzn im dluzszy kabel tym powinien byc odpowiednio grubszy ale w granicach rozsadku...), bezpiecznik nie dalej niz 20-30 cm od klemu akumulatora o wartosci nieco wiekszej niz bezpieczniki we wzmacniaczu. Moim zdaniem w cywilnych mocach rzedu do 500W RMS kable grubsze niz 20mm^2 to zbedny wydatek...

Zgadzam się, dlatego nie ma co przeginać, a kabel o tym przekroju mógłby działać w liniach WN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest aż 20 mm2, co Ty puszczasz tymi przewodami napięcie rzędu kilkunastu (jak nie kilkudziesięciu) kV ??

20mm kwadratowych to takie minimum dla systemu caraudio jak ty sądzisz że to stanowczo za dużo to powodzenia :decayed:

Ludzie zakładają 50mm2 lub 35mm2. Większa ilość prądu nikomu nie zaszkodzi. Gorzej gdy jest go za mało :thumbdown:

Ale takie ekstremalne przewody dla zwykłej instalacji są zbędne. Ale ogólnie zwykły standard to 20mm2 to każdej instalacji byłby odpowiedni. Sam miałem 8mm2 i zmieniłem na 20mm2 :dance:

Przejrzyjcie to : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/lc2pderwqwp7nkb1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20mm kwadratowych to takie minimum dla systemu caraudio jak ty sądzisz że to stanowczo za dużo to powodzenia :decayed:

Do zwykłej instalacji - zdecydowanie za dużo.

Ludzie zakładają 50mm2 lub 35mm2. Większa ilość prądu nikomu nie zaszkodzi. Gorzej gdy jest go za mało :thumbdown:

Ale do całkiem innych instalacji, a nie tam gdzie jest jeden malutki wzmacniaczyk.

Ale takie ekstremalne przewody dla zwykłej instalacji są zbędne. Ale ogólnie zwykły standard to 20mm2 to każdej instalacji byłby odpowiedni. Sam miałem 8mm2 i zmieniłem na 20mm2 :dance:

I o to cały czas mi chodzi.

Ale ja na Twoim miejscu bym nie zmieniał na większy - powiedz szczerze - co Tobie dała ta zmiana ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pzy głośniejszym słuchaniu przygasała mi lampka od wzmacniacza, ta co sygnalizuje stan wzmacniacza.. Zmieniłem najpierw kable na większe potem dodałem kondensator. Zdarzają się przypadki przy złym dobraniu kabli zasilających że przygasają światła przy większym uderzeniu basu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pzy głośniejszym słuchaniu przygasała mi lampka od wzmacniacza, ta co sygnalizuje stan wzmacniacza.. Zmieniłem najpierw kable na większe potem dodałem kondensator. Zdarzają się przypadki przy złym dobraniu kabli zasilających że przygasają światła przy większym uderzeniu basu. :)

Cóż, znowu muszę niestety się z Tobą zgodzić :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EE tam czemu "niestety" :th: Fakt faktem że 20mm2 dla przeciętnego zjadacza chleba starcza spokojnie powiedzmy z dużą rezerwą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EE tam czemu "niestety" :th: Fakt faktem że 20mm2 dla przeciętnego zjadacza chleba starcza spokojnie powiedzmy z dużą rezerwą :)

Zgadza się. Tylko zauważyłem, że niektórzy po prostu nie wiedząc o co chodzi walą kable o średnicy xxx do instalacji gdzie jest wzmacniacz 2x50W, a kable tak jakby było 2x1000W :)

Poza tym nie kable zasilające są aż tak ważne, ale sygnałowe i głośnikowe - tu tkwi cała zagadka (jestem audiofilem z zamiłowania i z dodatkowego zawodu :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...