Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[A6 4B AYM] 2,5 TDI V6 butowanie od kiedy można


rox79

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jestem świeżym właścicielem mojej niuni i przeczytałem wątek "2,5 TDI dlaczego go tak krytykują". Ponoć w tym silniku AYM siadają wałki rozrządu, to zalecane jest aby nie butować zimnego silnika (w wątku była mowa o silnikach AFB/AKN do A4 czy ten AYM to to samo rozwiązanie technologiczne?). Ja tak lubie butować, że nie moge się doczekać kiedy temperatura wody wzrośnie do 90 stopni. 99% moich tras to miasto i odległości 5-20 km więc czesto przy dzisiejszych temperaturach otoczenia nawet nie zagrzeje go do 90st. nie mówiąc tu o temp. oleju gdzie z reguły przy małych trasach mam jedna kreske ponad 60. Gdzieś po 15 km silnik jest w pełni rozgrzany czy dopiero wtedy mogę wciskać? Czy wystarczy jak woda się zagrzeje do 90st? Jeśli to taka lipa z tymi wałkami to na jakich maksymalnie obrotach mam jeździć dopóki się te 90st nie pojawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli butowaniem okreslasz gaz w podloge, to ciagle takie traktowanie silnika jest szkodliwe. A6 to nie subaru impreza :P, juz nie wspomne o sprawianiu zagrozenia na drodze... przeciez w miare rozsadna predkosc w miescie, te 70-80 km/h osiagasz w kilka sek...

z tym rozgrzaniem silnika to chodzi o temperature oleju ktory swoje wlasciwosci smarne osiaga przy temp 90C. wiec 60st dopiero preludium do wlasciwej temp.

co do max obrotow to nie tylko chodzi o nierozkrecanie do obrotow maksymalnych, ale rowniez o delikatne operowanie gazem do momentu calkowitego rozgrzania silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy jak woda się zagrzeje do 90st?

woda osiąga temperaturę szybciej niż olej, a o olej tu chodzi. warto przejechać jeszcze kilka km po tym, jak płyn chłodniczy osiągnie 90 st, żeby olej też mógł się rozgrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na klimatroniku mozna sprawdzic temp. oleju? czy to kanał 49 moze? :mysli: juz sie pogubiłem z tym wszystkim :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to juz calkiem zgłupiałem, albo ktos mnie wprowadzil w błąd... na ktorym kanale w takim razie jest temp silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tak sobie mysle skoro masz az tak duza roznice temp oleju,

rox, masz zalozone wszystkie dolne oslony silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej "butować" jak zaczyna wstawać wskazówka od temp. płynu chłodzącego :th:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej "butować" jak zaczyna wstawać wskazówka od temp. płynu chłodzącego :th:

ciekawa teoria ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT

teraz bedzie dyskusja filozoficzna nt co to jest temperatura silnika. ciekawe.... :mysli: jakim traktatem ja zakonczymy? :polew::)

w sumie mamy dwie wartosci w A4 nie ma dyskucji widzimy temp plynu. w A6 mamy dodatkowo temp oleju.

wydaje mi sie mimo wszystko ze te wartosci powinny byc skorelowane. plyn chlodzacy ma wieksze cieplo wlasciwe wiec nagrzewa sie i stygnie wolniej niz olej...

wiec stawialbym ze bardziej jest miarodajna temp plynu... jednak sytuacja u rox-a wydaje sie pokazywac co innego :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to juz calkiem zgłupiałem, albo ktos mnie wprowadzil w błąd... na ktorym kanale w takim razie jest temp silnika?

a takie pytanie: co to jest wg Ciebie temp silnika??? mógłbyś szerzej wyjaśnić??

Czytając całą tą dyskusje juz nie wiem nic :> dlatego prosze mnie oświecic jak jest poprawnie ;)

Wroce jeszcze do kanalu 49 na klimatroniku (temp plynu?), jaka powinna byc optymalna temperatura? u mnie osiąga max 72 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wroce jeszcze do kanalu 49 na klimatroniku (temp plynu?), jaka powinna byc optymalna temperatura? u mnie osiąga max 72 stopnie.

a jak jest na zegarach i Vag'u ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wroce jeszcze do kanalu 49 na klimatroniku (temp plynu?), jaka powinna byc optymalna temperatura? u mnie osiąga max 72 stopnie.

a jak jest na zegarach i Vag'u ?

Na zegarach jest podobnie, max 75-80 stopni a na Vag'a jestem umowiony w sobote z Łukaszem to zobaczymy co pokaze.

u mnie osiąga max 72 stopnie.

jeżeli na budziku pokazuje ci też coś koło tego to masz termostat do wymiany

A może być to tylko czujnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że może to być także wina niesprawnego czujnika. Ja tak miałem u siebie i wymieniłem termostat, nie pomogło więc czujnik wymieniłem i wszystko powróciło do normy. Jeśli to czujnik to powinno wyjść na vagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra kanał 49 pokazuje wartosc z ktorego czujnika?

wydawalo mi sie ze z tego ktory sprawdzamy tylko VAG-iem i jest zrodlem info o temp plynu dla ECU?

wiec, rozumiem to tak ze skoro czujnik temp plynu dla zegarow i czujnik temp ECU pokazuja to samo to termostat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kanal 49 pokazuje to co zaznaczylem na zegarach?

8b3cf8f472f9457b.jpg

A teraz cos z kodów klimatronika..

49 Licznik błędów sygnału prędkościomierza (prędkość pojazdu)

51 Temperatura chłodzenia silnika (ECT) in oC

Jechalem na 51 kanale i temp zatrzymala sie na 90 stopniach a na zegarach bylo 70.

Juz nic z tego nie rozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musashi skoro pytałeś jak jest to Ci mowie u mnie jest tak, że po 5km spokojnej jazdy mam na wskaźniku temp płynu chłodzącego tym u góry co zazanczył kolega jakieś ruchy wskazówki do góry po jakiś 7-9km może nawet 90st natomiast na wskaźniku tym po lewej na dole tj. temp oleju dopiero wchodzi mi na pierwsza kreskę ponad 60 czyli 80st po jakiś 15km mam na górze 90 na dole po lewej 100st i tak już trzyma niezależnie od dalszej jazdy. Moje pytanie kiedy mogę sobie butować powyżej 2,5 tyś obr? Tak ogólnie to staram się nie wciskać żeby skakało powyżej 2,5 tyś ale czasami jak mnie jakiś burak wk...wi to lubię wystartować odpowiednio ze świateł :thumbup:

Osłony silnika od dołu mam wszystkie :) poza tym to na klimatroniku w ogóle mam coś innego bo tych kodów jest u mnie 84 i na kanale 49 i 51 to pokazuje w ogóle jakieś inne sprawy, może to przez to, że to jest A6 i klimatronik dwustrefowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...