Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] subwoofer w boczku/demo mm-ais


mykenzi

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo osób prosiło o jakieś wskazówki dotyczące wykonania suba w boczku. Niestety jakoś nie mam weny opisywać jak rozebrać boczek bagażnika bo uważam że jak się zabierasz do takiej opcji zabudowy suba to rozebranie kawałka bagażnika nie powinno stanowić problemu.

Kilka zdań już na ten temat było w moim pierwszym temacie tego działu, ale magiczne Ctrl+C i Ctrl+V uprościło mi zadanie.

Na początek kilka słów ogólnie na temat basu w bagażniku. Subik najlepiej się sprawdza w skrzynce zamkniętej zaraz za tylnym oparciem z membraną skierowaną w kierunku klapy. Moje doświadczenie pokazało iż są wtedy najlepsze zejścia i bardzo dobrze zgrać subbas z wooferem. Niestety nie każdy głośnik umożliwi nam uzyskać taki efekt, tak samo wzmacniacz i możliwości źródła dźwięku mogą być przeszkodą na drodze ku doskonałości :)

Do takiej zabudowy jak moja najlepiej się przygotować i zaopatrzyć w kilka potrzebnych akcesoriów:

- folia i taśma PVC (biała z mocnym klejem). Te materiały pozwolą nam nie upaćkać całego auta żywicą. Taśma klejona raz za razem zrobi nam w pewnym sensie formę tylnej ścianki naszego suba. Trzeba uważać aby folią zabezpieczyć wszelkie plastiki ponieważ żywica nam je uszkodzi.

- mata szklana, żywica epoksydowa i rozpuszczalnik nitro do czyszczenia pędzla. Do zrobienia takiego suba trzeba nam sporej ilości żywicy i mat szklanych. Nie ma sensu kupować puszek litrowych Novol-a gdyż przy cenie 27zł/l będzie to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Ja żywicę i maty kupuję w sklepie żeglarskim w bańkach od 10 do 25l za śmieszne pieniądze. Maty sprzedają na metry za grosze. Ważna uwaga! Ktoś kto nie miał do czynienia z żywicą i jej rozrabianiem musi się dobrze poinstruować u sprzedawcy. Rozrabianie jej z utwardzaczem wymaga trochę wiedzy na ten temat.

Jak ktoś nie ogarnie tematu zakupu to poproszę na priv, postaram się pomóc.

- mdf i klej vikol. Do takiej skrzynki najlepiej brać 19mm i wsadzać tam gdzie się da. Podstawa zabudowy, może jeden boczek, można zrobić czapkę z mdf-u połączoną z przednią ścianką. Przednia ścianka stanowi jednocześnie pierścień montażowy głośnika. Aby zapewnić solidność mocowania głośnika najlepiej zrobić to naklejając pierścień na ściankę.

Maty nasączamy żywicą stopniowo. Jak nam podeschnie kleimy coraz większe kawałki starając połączyć je z mdf-em. Żywicę rozrabiać najlepiej w słoiku 0,5 l w ilości 250ml. Jak będzie za dużo to po prostu nam zgęstnieje i zaschnie. Kilka warstw maty szklanej nasączonej żywicą daje już sporą sztywność ścianek. Grubość ścianek oscylować będzie w okolicach 15mm, dodatkowo warto zastosować na to jakieś maty bitumiczne. Może być APP lub Tytana dekarska. Wyklejasz środek dość dokładnie i traktujesz to wszystko opalarką. Na maty dajesz pastę Braxa lub Dietz z opiłkami metalu. Im więcej tym lepiej ale myślę że ok 2-5kg powinno wystarczyć. Jeśli nie jesteś pewny szczelności tej konstrukcji to pasta Braxa bezpośrednio na żywicę. Uszczelni nam wszystkie zakamarki zabudowy.

Tak wykonana skrzynka waży ok kilkunastu kilo i jest szczelna. Wełna owcza do środka i uwierzcie mi że tak "ulepiona" zabudowa jest bardzo ok.

Proszę nie piszcie mi o BOSE bo to jest straszny syf. Chyba że ktoś nie ma parcia na HiEnd to looz, może być i seria tak jak i Polipropylen Creativa do kompa.

Jeśli ktoś nadal będzie miał wątpliwości to śmiało pytajcie. Nie mam za wiele czasu na siedzenie na forum ale z przyjemnością od czasu do czasu coś odpowiem.

Pozdr.

Marek

Kilka wybranych fotek.

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wykonane ... mój sprzęt leży i czeka (sub 25cm) ;( , przymierzałem się w te lato ale czasu mi zbrakło. Każde "skaleczenie" auta mnie boli więc z bólem będę podcinał boczek, ale innego wyjścia nie ma. Myślałem suba zamknąć za klapką i konkretnie usztywnić jej zamocowanie specjalnymi kołkami do tapicerek samochodowych bo zależało by mi na dyskretnej zabudowie. Jednak mam z tym wątpliwości bo sub nie będzie "oddychał".

Co do twego projektu:

1. Czy twoja blenda na głośnik jest jakaś uniwersalna - poszukuje takiego czegoś ładnie i dyskretnie wyglądającego pod suba 25cm. Dla 25cm głośnika blenda powinna się zmieścić pod zamkiem klapki.

2. Widzę że po przyjemnym wyklejaniu dolnej części, z górą juz trzeba było kombinować w postaci użebrowania wsporczego dla mat.

3. Dlaczego zastosowałeś maty (i pastę) wewnątrz obudowy - czy aby ma to znaczenie?

4. Dlaczego wsadziłeś do środka wełnę - czy aby ten głośnik wymagał litrażowo większej obudowy zamkniętej i "powiększałeś" objętość przez tą wełnę?

5. Rozumiem że głośnik jest mocowany na konstrukcji obudowy, a jak jest z blenda głośnika? Rozumiem że nie jest zintegrowana z głośnikiem i jest na stałe wklejona w klapkę boczka.

6. Jak klapka boczka jest teraz mocowana?

7. Czy konstrukcję obudowy zamocowałeś do nadwozia auta? i Jak?

8. Jak łączy się żywica/maty z MDF-em? Wydaje mi się, że nic nie trzeba wzmacniać tych połączeń bo chyba ładnie i mocno się to skleja ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śietnie rozwiązane i zrobione :notworthy:

Z racji że jeżdze na wózku i bagażnik jest wiecznie zajęty przez wózek, takie rozwiązanie w mojim przypadku przy zmianie audio jest :good: :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głośnik 18"?? w jakiej skrzynce. Możesz określić litraż tej skrzynki no i napisz jaki to model głosnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji że zmieniam autko z chęcią sprzedam zabudowę. Może ktoś z was będzie chętny, dosłownie za grosze.

Tu możecie podejrzeć finalną wersję Audi A4 Avant by mm-ais - StrefaCarAudio.pl - Forum Car Audio

Zabudowa suba, kompletna skrzynka w boczek z całym boczkiem bagażnika, zabudowa na piece, słupki na tweetery oraz boczki drzwiowe z panelami i dystansem na woofery. Wszelkie pytania śmiało na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...