Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podatek PCC-3, jak to z nim jest??


Tas2die4

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, ktos mi powie jak to w praktyce jest z tym podatkiem od czynnosci cywilno-prawnych (druk PCC-3) po kupnie auta??

Zawsze oplacalem ten shit (2% od wartosci auta),ale dzisiaj pogadalem ze znajomymi i oni twierdza,ze nigdy tego nie placili i zawsze rejestruja auta bez tego bez problemu,a niektorzy z nich juz sporo aut przez swoje rece przepuscili.

Wiec jak to jest??

Bo chce przerejestrowac auto i nie wiem,czy s^ac sie z tym podatkiem,czy walic od razu do wydzialu komunikacji i polozyc na to laske? :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydział Komunikacji zarejestruje ci auto bez problemu bo oni w to nie wnikają, ale twoim obowiązkiem jest zapłacenie 2% podatku w ciągu dwóch tygodni od daty na umowie :cool1: a to że twoi znajomi nie wpadli to czysty przypadek bo przecież nie wszystkich i nie wszystko skarbówka kontroluje - robią to wyrywkowo przecież :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to oplacalem,bo w wydziale w "wymaganych dokumentach" u mnie byl ten druk ze skarbowki wymieniony :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to oplacalem,bo w wydziale w "wymaganych dokumentach" u mnie byl ten druk ze skarbowki wymieniony :blink:

U mnie nie jest wymagany rejestrowałem autko 3 tyg temu a dopiero później poszedłem do skarbówki :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wydział też wymaga kwitka z US, więc zawsze płacilem 2% - bez tego nie było opcji zarejestrowania.

Twoi koledzy może jeszcze mają szczęście, bo skarbówka ma chyba z 5 lat na wszczecie postępowania, a wtedy ich udupi.

Chyba, że zawsze kupowali na podstawie faktury - wtedy nie płacisz tego podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wymagają w WK tego papierka że zapłacone jest. Ale podobna sytuacja. Koleżanki babcia sprzedała lokal po barze. Dostała za niego 108000zł. rozdała pieniądze dzieciom i fajnie. Nie płaciła podarku a też trzeba go uiścić chyba, że przeznaczy się tą kwote na nieruchomości w ciągu dwóch lat. Nie kupili żadnej nieruchomości. Po 4 latach pisemko. Dzień Dobry widzę, że w tym roku mikołaj do was nie przyjdzie bo z odsetkami wyszło sporo kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zapytaj się znajmowych czy czasem nie kupowali auta przez komis czy na fakturę czy sprowadzonego i to była pierwsza rejestracja bo wtedy nie trzeba tego opłacać. Przeważnie jak jest zwykła umowa to odrazu w WK tego papierka ze skarbówki wymagają a jeżeli nie to jak tak raz zrobisz i auto nie jest duzo warte to się pewnie nie upomną bo im się nie będzie opłacać ale w przepisach jest że powinienieś w ciągu 14 dni to zapłacić, przerejestrować nie musisz, ale to powinieneś zapłacić i ubezpieczenie na siebie przepisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co, jesli kupuje auto, nie rejestruje go na siebie, jezdze jakis czas i sprzedaje dalej??

Skad skarbowka ma wiedziec,ze w ogole takie auto mialem, skoro wie o tym jedynie byly wlasciciel i ja(no i ew. ubezpieczalnia)? :mysli:

Nastepny wlasciciel,nawet jak pojdzie oplacic, to i tak w Pcc-3 nie ma wzmianki o danych poprzedniego wlasciciela.

Bo tak czasem wlasnie znajomi robia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co, jesli kupuje auto, nie rejestruje go na siebie, jezdze jakis czas i sprzedaje dalej??

zawsze jest możliwość że poprzedni właściciel pójdzie wyrejestrować (w sensie zgłosić sprzedaż) auto i już będzie w papierach że ty go kupiłeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie fakt.

Ale z tym podatkiem to tez samowolka, kazdy urzad inne zasady, nawet w tym samym miescie jak np u Nas w Gorzowie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zapytaj się znajmowych czy czasem nie kupowali auta przez komis czy na fakturę czy sprowadzonego i to była pierwsza rejestracja bo wtedy nie trzeba tego opłacać.

Jak jest sprowadzony to opłaca się w skarbowym zwolnienie z VAT - 160zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ba

Ty zapytaj się znajmowych czy czasem nie kupowali auta przez komis czy na fakturę czy sprowadzonego i to była pierwsza rejestracja bo wtedy nie trzeba tego opłacać.

Jak jest sprowadzony to opłaca się w skarbowym zwolnienie z VAT - 160zł.

No tak bardziej chodziło mi o to że jak ktoś kupuje sprowadzonego i przygotowanego do rejestracji to już idzie tylko rejestrować.

A co, jesli kupuje auto, nie rejestruje go na siebie, jezdze jakis czas i sprzedaje dalej??

Skad skarbowka ma wiedziec,ze w ogole takie auto mialem, skoro wie o tym jedynie byly wlasciciel i ja(no i ew. ubezpieczalnia)? :mysli:

Nastepny wlasciciel,nawet jak pojdzie oplacic, to i tak w Pcc-3 nie ma wzmianki o danych poprzedniego wlasciciela.

Bo tak czasem wlasnie znajomi robia.

No jak tak zrobisz z jednym autem to pewnie nic nie będzie ale jak częściej to wkońcu się czepią bo wiekszość ludzi teraz najpierw idzie po stempelek do wydziału komunikacji a później do ubezpieczyciela więc w systemie jest kto kupił auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odkupiłem auto od firmy, która nie jest vat-owcem, ale wystawiła mi na auto rachunek - z którego będzi się rozliczać, jako z przychodu.

Krótkie pytanie: muszę płacić to cholerne 2% podatku od wzbogacenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest samowolka urzędu. Jeśli masz umowę kupna to twoim obowiązkiem jest to zapłacić. Jak rejestrowałem czerwona to był obowiązek okazania dowodu wpłaty ze skarbowego a teraz przy czarnej pokazuje i kolo mi mówi ze teraz go to nie interesuje ... Zapłaciłem podatek i mandat za nieterminową zapłatę 150 zł =/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zakupie nowego auta nie płaci się PCC, przy używce zawsze, US może się dowalić mają na to 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego w którym był zakup i z reguły robią to w ostatnim roku

to samo dotyczy np mieszkań

Ludzie kupujecie fury za kilkanaście/dziesiąt koła i żydzicie na podatku ? warto ryzykować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zakupie nowego auta nie płaci się PCC, przy używce zawsze, US może się dowalić mają na to 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego w którym był zakup i z reguły robią to w ostatnim roku

to samo dotyczy np mieszkań

Ludzie kupujecie fury za kilkanaście/dziesiąt koła i żydzicie na podatku ? warto ryzykować ?

Podatku nie płacisz jeszcze gdy poprzedni właściciel wystawi na Ciebie fakturę VAT-marża albo VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie dziś też dostałem mandat za to że zapłaciłem podatek ale nie w terminie dokładnie zamiast do 2 tygodni zapłaci zapłaciłem po miesiącu i tez 150 zł, można by tego uniknąć jak to pan powiedział ale wraz z deklaracja pcc miałem złożyć pismo że wyrażam czynny żal "podobno ważne słowo" za to że spóźniłem się te dwa tygodnie i wtedy by mandatu nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy powyzszych zasad i kar, chodzi mi tylko o to, czy ktoś po prostu kuma, czy mając rachunek zamiast umowy (podatek płaci się od umów kupna, nie rachunków=rachunek nie jest umową) US ma prawo rządać zapłaty podatku od wzbogacenia, skoro firma, która go wystawia rozlicza się z niego (jako przychodu) ?

Drugie pytanie - w jaki sposób US dowiaduje się o zakupie auta - domyslam się, że Wydział komuniakcji to robi - itu nasuwa się następne pytanie - czy zgłaszają wszystkie zakupione auta, czy też tylko te, które wymagają zapłaty podatku pcc?

PS - stać mnie na auto i zapłatę podatku, ale jeśli nie będzie takiej konieczności - to po co to robić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...