Jump to content
IGNORED

[ALL] S5 Coupe FL 2012 jednak z 3.0 TFSI


Recommended Posts

Nie widzę takiego tematu więc założyłem. Już oficjalnie na stronie audi S5 Coupe z 3.0TFSI:

http://www.topspeed.com/cars/audi/2012-audi-s5-coupe-ar112512/picture408879.html

2012-audi-s5-12w.jpg

2012-audi-s5-19w.jpg

2012-audi-s5-44w.jpg

Mocny i kompaktowy silnik V6 TFSI o mocy 245 kW (333 KM) gwarantuje intensywne przeżycia podczas jazdy. Innowacje takie jak napęd quattro® z centralnym mechanizmem różnicowym i selektywnym sterowaniem momentu obrotowego dla każdego koła czynią S5 Coupé niezwykłym samochodem.

Silnik TFSI®

Silnik – serce Audi S5 Coupé. Moment obrotowy i przyspieszenie zachwycają już od pierwszych metrów jazdy. Jednostka 3.0 TFSI V6 spontanicznie reaguje na polecenia kierowcy, sześć cylindrów z turbodoładowaniem generuje moc 245 kW (333 KM). Podobnie jak w A5 Coupé także w S5 Coupé zastosowano efektywną technologię TFSI®. W 3.0 TFSI V6 zamontowano innowacyjny mechaniczny moduł doładowania z wykorzystaniem chłodnicy powietrza doładowującego, co uczyniło z tej prężnej jednostki napędowej prawdziwy pakiet mocy – przy zachowaniu umiarkowanych wartości zużycia paliwa. Przyczynia się do tego również system Start-Stop, który po zatrzymaniu się samochodu samoczynnie wyłącza silnik i uruchamia go ponownie po zwolnieniu pedału hamulca. Modele S5 Coupe są dostępne z 7-stopniową dwusprzęgłową przekładnią S tronic i napędem na cztery koła quattro®.

W przypadku tego silnika imponuje nie tylko sama wartość momentu obrotowego - 440 Nm, lecz także jego przebieg: przynajmniej 90% wartości przypada na zakres 2200–5900 obr./min. Żywiołowe reakcje i duża moc w szerokim zakresie obrotów sprawiają, że ta 6-cylindrowa jednostka zapewnia najwyższą dynamikę jazdy. Audi S5 Coupé przyspiesza do 100 km/h w czasie 4,9 sekundy.

Wartości zużycia paliwa i emisji:

Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 8,1 l/100 km

Emisja CO2 w cyklu mieszanym: 190 g/km

Link to comment
Share on other sites

:kox: za 12 lat moja :decayed:
Link to comment
Share on other sites

a czemu akurat 12 ?

Link to comment
Share on other sites

a nie wiem tak napisalem :wink4: ale cena takiej 10 letniej to i tak pewnie bedzie ok 50 tys zl,ile nowe s5?

Link to comment
Share on other sites

10 letniej to pewnie lepiej , najstarsze A5 maja juz 5 lat a 3.0 TDI dalej chodzi powyzej 100 wiec watpie aby 10 letnia S5 kosztowala 50.Nowa to pewnie 250 +++

Link to comment
Share on other sites

S5 Coupe FL zaczyna się od 275k zł, w konfiguracji, która by mi pasiła wyszło 388k :polew:

Link to comment
Share on other sites

Innowacje takie jak napęd quattro® z centralnym mechanizmem różnicowym i selektywnym sterowaniem momentu obrotowego dla każdego koła

jak to działa ????

Link to comment
Share on other sites

Innowacje takie jak napęd quattro® z centralnym mechanizmem różnicowym i selektywnym sterowaniem momentu obrotowego dla każdego koła

jak to działa ????

Żródło:

http://www.motocaina.pl/Naped_quattro_i_systemy_w_Audi_A7_Sportback_zasada_dzialania_film,1,1,5424,1.html

Napęd quattro i systemy w Audi A7 Sportback - zasada działania + film

We wnętrzu międzyosiowego mechanizmu różnicowego obracają się dwa koła koronowe, które swoją nazwę zawdzięczają geometrii zębów. Przednie koło napędza wał napędowy mechanizmu różnicowego przedniej osi, tylne koło - wał kardana do mechanizmu różnicowego osi tylnej.

Koła koronowe znajdują się w zazębieniu z czterema obrotowo ułożyskowanymi kołami wyrównawczymi - satelitami. Są one ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni i otrzymują napęd z obudowy mechanizmu różnicowego, czyli z wału wyjściowego skrzyni biegów. Podczas normalnej jazdy koła koronowe obracają się tak szybko jak obudowa. Z uwagi na ich specjalną geometrię występują celowo nierówne ramiona działania sił w podstawowym rozdziale 60 procent momentu obrotowego silnika jest przekazywane na oś tylną a 40 procent trafia na oś przednią.

Gdy momenty napędowe przesuną się w wyniku utraty przyczepności przez jedną z osi, powstaną różne prędkości obrotowe i siły osiowe we wnętrzu mechanizmu różnicowego - powodują zaciśnięcie wbudowanych pakietów płytek tarcz. Działanie samoblokujące, które wtedy powstaje, umożliwia skierowanie większości momentu napędowego na oś z lepszą przyczepnością. Gdy pogorszy się przyczepność kół osi przedniej, nawet do 85 procent siły napędowej przekazywane jest do tyłu. Jeżeli koła tylne mają mniejszą przyczepność, to do 70 procent momentu napędowego przesyłane jest na oś przednią.

Z tak ekstremalnie szerokim rozdziałem momentów centralny mechanizm różnicowy z kołami koronowymi przewyższa swoich poprzedników - trakcja jest jeszcze lepsza. Powrót do pierwotnego rozdziału następuje bez żadnego opóźnienia czasowego i absolutnie płynnie, mechaniczna zasada działania gwarantuje najwyższą efektywność i natychmiastowe reakcje. Zaletą mechanizmu różnicowego z kołami koronowymi jest również jego zwartość i niewielki ciężar - ważąc 4,8 kilograma jest o 2 kilogramy lżejszy, niż jego poprzednik. Wał kardana nie jest do niego przykręcony śrubami, tylko połączony z nim wtykowo, co pozwala zredukować ciężar o kolejne 0,6 kilograma.

Nowy międzyosiowy mechanizm różnicowy z kołami koronowymi ściśle współpracuje z inteligentnym oprogramowaniem w sterowniku hamulca: selektywne sterowanie rozdziałem momentu na poszczególne koła może działać na każde z czterech kół. Przy szybkiej jeździe na zakrętach program określa optymalny rozdział sił napędowych. Jeżeli na podstawie zmienionych obciążeń kół rozpozna on, że koła po wewnętrznej stronie zakrętu znajdują się tuż przed poślizgiem, przyhamowuje je bardzo lekko - wystarcza delikatne przysunięcie klocków hamulcowych z minimalnym ciśnieniem do tarczy. Dzięki temu koło zewnętrzne względem zakrętu może przenieść większy moment napędowy.

Praca selektywnego sterowania rozdziałem momentu na koła przebiega w sposób płynny i ciągły. A7 Sportback zachowuje się w granicznym obszarze jazdy bardzo długo neutralnie, lekka podsterowność podczas skręcania i przyspieszania zostaje praktycznie skompensowana. Ingerencje systemu ESP następują później i bardziej miękko - jeśli w ogóle są jeszcze potrzebne.

Selektywne sterowanie rozdziałem momentu na koła

Dla tych, którzy szukają jeszcze więcej dynamiki, Audi montuje na życzenie sportowy mechanizm różnicowy. Nowoczesna przekładnia tylnej osi rozdziela siły napędowe bezstopniowo, w sposób zmienny, za pomocą dwóch przekładni planetarnych, między koła tylne. Każda z przekładni planetarnych składa się z dwóch kół słonecznych i jednego koła z uzębieniem wewnętrznym, obracają się one o 10 procent szybciej niż półoś napędowa.

Sprzegło wielotarczowe wytwarza połączenie między półosią napędową i przekładnią planetarną. Gdy zostanie włączone, płynnie narzuca zewnętrznemu kołu wyższą prędkość obrotową przekładni planetarnej. Dodatkowy moment obrotowy konieczny do szybszego obracania się koła zostaje odebrany przez mechanizm różnicowy kołu znajdującemu się po wewnętrznej stronie zakrętu. Prawie cały moment obrotowy może być przeniesiony na jedno koło, możliwa jest różnica do 1.800 Nm.

Podczas szybkiej jazdy na zakrętach, ten dynamiczny rozdział momentów dokładnie wpasowuje pięciodrzwiowe coupé w krzywiznę zakrętu - A7 Sportback jedzie jak po szynach. Sportowy mechanizm różnicowy działa w fazie hamowania silnikiem tak samo skutecznie jak podczas jazdy z pełną mocą. Jego regulacja odbywa się elektronicznie w ciągu niewielu setnych sekundy, jest bardzo precyzyjna. Sterowanie systemu jest zintegrowane z systemem dynamiki jazdy Audi drive select , kierowca może w każdej chwili zmienić jego sposób działania przełączając między różnymi charakterystykami pracy.

W napędzie na przednią oś : ESP z elektroniczną blokadą poprzeczną

Wersja A7 Sportback z napędem przednim, w celu zwiększenia dynamiki na zakrętach, korzysta z systemu stabilizacji toru jazdy ESP z elektroniczną blokadą poprzeczną. Gdy jego sterownik rozpozna zbyt mocne odciążenie koła przedniego wewnętrznego względem zakrętu, rozpoczyna celową lekką ingerencję hamulcową. Dzięki temu nadmiarowy moment obrotowy przepływa do koła zewnętrznego względem zakrętu, które posiada lepszą przyczepność.

Jednocześnie różnica sił napędowych wytwarza określony moment obrotu względem osi pionowej - pięciodrzwiowe coupé obraca się lekko w stronę zakrętu, wspomagając kierowcę. Samosterowność pozostaje w obszarze granicznym wyraźnie dłużej neutralna, właściwości jezdne są jeszcze bardziej precyzyjne, dynamiczne i stabilne.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...