Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nietypowa sytuacja ze spółdzielnią - PROSZĘ O POMOC


MaRioSJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pewien problem i nie bardzo wiem do kogo mogę się zwrócić.

Jeden z członków mojej rodziny posiada mieszkanie lokatorskie w jednej ze spółdzielni. Ta osoba chciała przekształcić mieszkanie na własnościowe. Udała się do odpowiedniego pokoju z zapytaniem "Ile trzeba zapłacić, aby przekształcić mieszkanie?" Uzyskała odpowiedz, że to trzeba policzyć odsetki (od kredytu, który 20 lat temu zaciągnęła spółdzielnia na wybudowanie bloków). Kilka dni później odpowiedz - ~14 000zł i TYLKO TYLE. Mija kilka dni, osoba ta wpłaca ta sumę poprzez bank. Następnie udaje się do spółdzielni i dostaje coś "ala" obiegówkę, więc musi przejść przez kilka pokoi, w jednym z nich dowiaduje się, że mimo zapłaty 14 000zł, musi jeszcze dopłacić 15 000zł tzw. normatywu. Sytuacja jest na tyle kuriozalna, że po 1. ta osoba została wprowadzona w błąd, bo mowa była tylko o 14 000zł, a po 2. nie ma pozostałej kwoty (15 000zł) na normatyw. Mało tego, na ten cel wzięła pożyczkę w wysokości właśnie 14 000zł. Pytanie, co teraz? Z tego co wiem, napisała podanie do prezesa spółdzielni o zwrot wpłaconej kwoty, które ma być przedstawione na spotkaniu zarządu.

Jakie są realne szanse, że spółdzielnia odda jej te pieniądze? Ta osoba zapożyczyła się z myślą, że po wykupie sprzeda mieszkanie i spłaci pożyczkę. W takiej sytuacji bez spłaty normatywu jest to niemożliwe.

Panowie i Panie, proszę o wszelkie sugestie porady jak to rozgryźć. Ta osoba ma ciężką sytuację materialną i ta pożyczka zrujnuje jej budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spółdzielnia przed pobraniem pierwszej kwoty powinna, przygotować stosowne pismo, dotyczące warunków niezbędnych do przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spóldzielcze własnościowe.

W skrocie ten normatyw to forma kredytu mieszkaniowego zaciagnietego przez spóldzielnie.

Raty przez spoldzielnie odprowadzane sa do banku, a spoldzielni placa je czlonkowie. Panstwo natomiast placi bankom odsetki. Ustalajac kwote do splaty w formie tzw normatywu/ na każdy m2 powierzchni użytkowej. Stawke oglasza ministerstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...