Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koła zimowe - prosze o poradę.


wojtekz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

obecnie jeżdżę na oponach 225/50/R17 nie wiem jakim to felgom odpowiada ale chyba 7.5J (zawieszenie 1BE)

Chcę za niedługo kupić komplet kół zimowych (stalowych) i tu mam pytanie czy mogę zakupić koła mniejsze tj 16 cali a zarazem węższe bo to też taniej wyjdzie? Jakie macie doświadczenia w zakresie zmieszania szerokości opon na zimę - czy taka opona lepiej zachowuję się w śniegu? (mieszkam w górzystym terenie, zimy bywają nieraz ciężkie).

Z boku drzwi kierowcy, mam tabliczkę i są tam mniej więcej takie dane:

205/60 R16

225/55 R16 M+S

225/55 R16 XL M+S

co oznaczają skróty XL, M, S

i co radzicie zakupić coś z 16 cali i szerokość 205, czy wziąć szersze i większe?

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zimę lepiej mieć podobno węższe opony :wink: tylko jak masz 1BE to może być trochę nisko na 16tce i przy śniegach możesz przycierać dołem :decayed: ja mam w A5 na zimę 225/50/17 i jestem zadowolony :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze no to mam problem bo nie istnieją 17-calowe stalowe felgi do tej audi.

przeliczyłem średnice obecnie założonych kół - 656,8mm

gdybym założył 16-tki z 205/60 - wyniosłoby to 652,4mm czyli samochód pójdzie niżej o -4,4 mm, kurde w sumie nie dużo, ale ta audi i tak według mnie nisko siedzi.

Hmmm nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych obliczeń widzę że będzie niżej 2,2mm. Średnica zmniejszy się o 4,4mm a auto siądzie o 2,2mm, co nie będzie zauważalne ani odczuwalne. Spokojnie możesz zakładać 205/60R16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie tak też chyba zrobię zwłaszcza że za cenę czterech 17-tek mam cztery 16-tki z felgami stalowymi.

powiedzcie mi tylko bo najbardziej popularne widzę że są 16 calowe felgi z szerokością 7J - czy one nie będą za szerokie pod oponę 205?

oraz czy ET39 lub ET45 felgi w moim samochodzie będzie pasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.ladnefelgi.pl/data/include/cms/parametryfelg.html

tutaj masz linka jakie szerokości opon dobrać do szerokości felgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam fabrycznie 225,50,17 i raczej nic węższego do b8 bym nie zakładał. Nie zawsze przecież jeździmy w zimie po sniegu, a 205 to troche wąska guma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chyba zaryzykuje, skoro producent "pozwala" na gumy 205/60R16, ja akurat w zimie to często wypuszczam się w różne poboczne górskie dróżki mało uczęszczane bo dojeżdżam na różne trasy biegowe a tak to zazwyczaj wygląda, że nieraz trzeba brnąć w dużym śniegu. Mam nadzieje że ciut węższa guma będzie się lepiej sprawować w takich warunkach.

Wiem już że opony będą to Vredestein Snowtrack 3 bo haratają głęboki śnieg jak wściekłe i potrafią wyciągnąć auto z niezłej zaspy. Trochę gorzej z jeżdżeniem z nimi na asfalcie i trzymaniem na boki, no ale opon idealnych nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

a czy na oryginalną felgę A4 B8 7,5Jx16 ET 45 rozstaw śrub 5x112 można bez obaw założyć oponkę 205/60 R16?

Fabrycznie mam na tym rozmiar 225/55 R16.

Na podstawie wyżej wklejonego linka jestem gotów stwierdzić że tak, ale czy ktoś może potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...