Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziwne zaobserowane zjawisko dotyczące liczników w B6


majkel20

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, przedwczoraj wróciłem z trasy i zaobserwowałem dziwne zjawisko. Jechaliśmy na dwa auta : pierwsze A4 B6 AWX sedan drugie A4 B6 AVF kombi. Na obu założony te sam rozmiar opon 195/65/R15 (sedan Fulda, kombi Michelin). Zatankowaliśmy auta do pełna w połowie drogi i wyzerowaliśmy liczniki. Po dojechaniu na miejsce docelowe w sedanie licznik pokazywał przejechane 347km a w kombi 359km. Jechaliśmy razem, nikt z trasy nie zbaczał, więc pokonaliśmy tę trasę tak samo. Jak to wyjaśnić że jest różnica 12km pomiędzy autami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy rozmiar opon też był taki sam jak fabrycznie przypisane do samochodu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba auta były kupione prosto od Niemca z takimi kołami. W sedanie alusy 15'' w moim stalówki zimowe 15'' (+ letnie 17'' S-Line), czy taki rozmiar jest dedykowany do B6 nie wiem, ale oba auta założone miały taki sam komplet opon (rozmiar) i takie rozbieżności??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest bardzo dziwne wręcz niemożliwe. Sprawdźcie po kodach na nalepce jakie powinny mieć koła wasze furki.

Skoro masz 17 na letnich to żeby nie było przekłamań musiałbyś mieć 225/45R17 (przy założeniu że zimówki masz takie jak masz napisane) jak masz inne to i może licznik przekłamywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję zmierzyć dokładnie obwód obydwu opon, być może jest różnica w zużyciu i przez to jest różnica w obwodach kół...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę mocne by musiały być różnice w obwodzie żeby ponad 3% chwycić na trasie, ale kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może same opony.. NOWE!!... są różne, trzeba by podejść do Norauto czy innego marketu i na żywca pomierzyć obwody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem teraz na szybko i dla tego rozmiaru opon różnica 5 mm w promieniu koła da na tej trasie różnicę 5,7 km, więc zużycie opon plus dodatkowo różnica w ciśnieniu w oponach może spokojnie dać te 3% rozbieżności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5mm różnicy nie ma. Jedne koła 2 sezon, jedne nowe. Ciśnienie powinno być takie same, bo oba komplety zimówek były oddawane do wyważania i uzupełniania powietrza w jednym czasie. Sprawdziliśmy to, bo przed rozpoczęciem trasy każdy z nas miał auto zatankowane na full, ja miałem przejechane 15km, drugie auto 30km i na jednym z postojów km się nie zgadzały nam. Przy 800km wychodziło ok 30km różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5mm różnicy nie ma. Jedne koła 2 sezon, jedne nowe. Ciśnienie powinno być takie same, bo oba komplety zimówek były oddawane do wyważania i uzupełniania powietrza w jednym czasie. Sprawdziliśmy to, bo przed rozpoczęciem trasy każdy z nas miał auto zatankowane na full, ja miałem przejechane 15km, drugie auto 30km i na jednym z postojów km się nie zgadzały nam. Przy 800km wychodziło ok 30km różnicy

...koledzy, to ile zatankowaliscie (czy dopełna czy też nie) przy pomiarze porównującym sam pokonany dystans ma niewiele wspólnego....

....moim zdaniem przy takich wątpliwościach by spostrzeżenia były miarodajne i nie przypadkowe pomiar należałoby po prostu powtórzyć - jeżeli pomiar będzie powtarzalny to wtedy można się zastanawiać skąd takie wyniki (można to oczywiscie zrobić na proporcjonalnie krótszym odcinku). Poza tym jeżeli oba komplety opon zużyte są jednakowo (w co wątpię) to sprawdziłbym cisnienie w kołach, ponieważ założenie, że powinno ono być takie same, gdyż były zmieniane w jednym czasie (lub nawet jeżeli obsługiwał by Was jeden warsztat) nie daje nam tu żadnej pewności. Po trzecie wziąłbym pod uwagę indywidualny styl jazdy danego kierowcy, wagę załadowanego pojazdu i mając też na względzie porę roku stan nawierzchni a co za tym idzie występujący w mniejszym lub większym stopniu poslizg kół zależny własnie od operującego pedałem gazu (tu również mając na uwadze, że jedne opony są nowe i przez pierwsze kilometry inaczej się "scierają") ....

....według mnie przy łącznym wystąpieniu opisanych wyżej czynników w skrajnym przypadku tak różnica może wystąpić :wink:...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...