Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowicjusz - wątek powitalny


Hugo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 415.9 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • Cuber

    29931

  • PABLO

    22468

  • wrclaguna

    21717

  • Wihajster

    19996

Top użytkownicy w tym temacie

Dlaczego "witam" jest niepoprawne?

01:17:52 | 23 września 2012 | Trackback
Kategorie: Językowe, Ogólne

Używanie słowa "witam", czy to na początku mejla czy w innych przestrzeniach Internetu stało się nagminne. To słowo wydaje się być dobrym wyśrodkowaniem pomiędzy "cześć" a "dzień dobry", ale niestety, najczęściej jest nieadekwatne do sytuacji.

Używanie tego słowa jest zasadne tylko w jednej sytuacji. Tak może do nas powiedzieć gospodarz lub gospodyni, kiedy do niego/niej przychodzimy. Jest wtedy powitaniem, a nie przywitaniem. Gospodarze witają nas w swojej przestrzeni, więc powiedzenie "witam" jest jak najbardziej na miejscu. Gdy ktoś pisze mejla, zaczynającego się od słowa "witam" to tak jakby był "gospodarzem Internetu", co raczej prawdą nie jest.

Dlatego pisząc e-mail lepiej jest użyć formy "Szanowna Pani / Szanowny Panie" lub, jeśli nie wiem do kogo konkretnie piszemy, formy "Szanowni Państwo". Nie bardzo rozumiem czemu występuje taki opór przed użyciem tych zwrotów... Nawet widzę niechęć dla formy "dzień dobry" - a przecież to normalne powitanie, którego używamy w codziennym życiu. Internet nie jest już jakąś oderwaną od rzeczywistości przestrzenią - stał częścią naszego życia i panują w nim podobne zasady jak w "realu". Idąc do sklepu, albo innego miejsca publicznego nie zwracamy się przecież do osób tam będących "witam", tylko raczej "dzień dobry", prawda?

Nie bądźmy burakami - nie używajmy słowa "witam" na początku listu.
Nie używajmy go również pisząc na forum lub na czacie (no chyba, że jesteśmy tam adminem) - tam zwykłe "cześć" będzie w sam raz.

Polecam też rozwinięcie tego tematu: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9799

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam na imię Mateusz. Obecnie mieszkam koło Nowego Sącza. Od około 1,5 roku jestem posiadaczem Audi A4 B6 z 2002roku. Auto wyposażone jest w silnik 1.9 TDI o mocy 130km i napędzie quattro. Z aspektów wyposażenia posiada 6 biegową manualną skrzynię biegów, Sline, navigation plus i wiele innych. Mam nadzieję, że będę w stanie pomóc innym i sam uzyskam pomoc w potrzebie. Pozdrawiam wszystkich miłośników Audi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...