Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór lutownicy


worm87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zaczynam zabawę dopiero z audi i na razie można powiedzieć jestem goły w narzędzia.

Będę robił teraz wiązki pod fotele i stanąłem przed wyborem lutownicy.

Z resztą to chyba niezbędnik, każdego kto choć trochę majsterkuje.

Szukam czegoś do zastosowań domowych więc niezbyt drogiego i jakoś mocno pro.

Znalazłem lutownice gazowe, zwykłe, stacje lutownicze itd.

Co polecicie? Mam tu nadzieję na konkretne przykłady :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam Solomona SL-30 , plynna regulacja temperatury, naprawde niezawodna. Posiadam tez stacje wellera gdzie w zaleznosci od lutowanego przedmiotu nalezy zmienic grot. Rowniez polecam. A jak bys chcial cos kupic to moge zalatwic i zapraszam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o prace przy aucie, wystarczy czy najzwyklejsza w chińskim za 5zł. Lutowanie kabli nie wymaga niewiadomo jakiej techniki. Aby cyna była dobrej jakosci, a nie ta bazarowa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej za 5 zl to nie polecam, ale kolega sasza ma racje , nie musi to byc wypas . Najwazniejsze by szybko sie rozgrzewala i topila cyne. Jesli chodzi o cyne polecam Cynela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie lutownic można by magisterkę napisać, wiele już przerabiałem i żadna nie dorównuje lutownicy ojca, kupionej hmm z 30 lat temu. Nazwy jej nie pomnę. Ale wybierając swoją poradziłem się i kupiłem 100W polską Lutolę LUTOLA POLSKA LUTOWNICA TRANSFORMATOROWA 100W L6B (3076726741) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. Ja wziąłem 100W bo zdarza się coś grubszego do lutowania, ale do auta w zupełności 75W starczy Lutownica transformatorowa LUTOLA L6A 75W FV (3115448853) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. Grzeje szybko i pewnie, jak grot się skończy bierzesz 2,5mm zarabiasz na nowo i lutujesz.

Nie kupuj żadnego chińczyka, pakistańczyka i innego dziadostwa bo tylko się napocisz przy lutowaniu i osiwiejesz. Weź polską, sprawdzoną, kupisz raz i będziesz miał na lata. Co ciekawe do lutownic Lutoli można dokupić obudowę na allegro, to też o czymś świadczy, firma istnieje od 1970 roku. Stara dobra produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega SCQ podał Ci jedyną słuszną drogę :)

Tylko LUTOLA jeśli chodzi o lutowanie kabelków tyle w temacie,

chyba że chcesz śmigać jakieś układy to stacja lutownicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega SCQ podał Ci jedyną słuszną drogę :)

Tylko LUTOLA jeśli chodzi o lutowanie kabelków tyle w temacie,

chyba że chcesz śmigać jakieś układy to stacja lutownicza.

Stacja lutownicza to już wyłącznie do elektroniki, nie elektryki. Ale tutaj jeszcze kilka innych gratów by się przydało, takich jak np. stojak do płytek z lupami. (udało mi się taki, starej produkcji wyrwać za 5pln na bazarku :decayed: )

LUTOLA i koniec tematu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie.jest to najleprza lutownica.wez ta z pierwszego linka.100w .ja taka mam i polecam.w firmie mielismy raz chinczyka to nawet cyny nie chciała topic.:facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie.jest to najleprza lutownica.wez ta z pierwszego linka.100w .ja taka mam i polecam.w firmie mielismy raz chinczyka to nawet cyny nie chciała topic.:facepalm:

Mój chińczyk się stopił, dosłownie. Prowadnice grotu się rozlały. Nie wiem z czego oni to zrobili, ale podziałało hmm z 15 minut jak nic! Jeżeli coś mało kosztuje nie może być dobre, tym bardziej jak jest to nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nam chyba nawet 15 min nie wytrzymał.chciałem lutowac to za pierona nie chciała cyny roztopic.po chwili poczułem zapach dymu i po chinczyku.a kosztował cos ok 30 zl.:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po większości komentarzy wybór jednak padnie raczej na Lutolę 100W. :thumbup:

Zresztą mój ojciec też to ma, widać po niej, że pierwszej nowości nie jest, ale zmienia grot i jak nówka :)

Trzeba słuchać jednak swoich staruszków, oni wiedzą co dobre :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zwykłą transformatorówkę to polecał bym ZDZ, od nowej Lutoli trzymał bym sie z daleka.

Stara Lutola i owszem ale nie nowa.

Uwierz na słowo... jestem po technik-elektronik, trochę się nalutowałem.

I chłopie po co Ci 100W ?! Widzę że na prawde stawiasz swoje pierwsze kroki...

Ja osobiście polecałbym lutownicę ZDZ z regulacją mocy 45W/75W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz z ZDZ-tu. Nie ważne czy będzie miała 75, czy też 100W. Do lutowania kabelków przy aucie obie będą dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około 30zł na allegro możesz zakupić kolbową lutownice z żółtą gumą na rączce , bież taką około 60w . W zupełności ci wystarczy do lutowania wiązek i nie tylko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie obecne lutownice to nie to w wiekszosci nie maja porownania do tych sprzed 20 lat. ojciec ma i nie do zajechania polska produkcja nazwy nie pamietam. Natomiast ja jak raz pilnie potrzebowalem kupilem chinola za jakies 20zł i jak koledzy powiedzieli nawet cyny nie potrafiła rozpuścic poleciąła wpiz... do smeitnika. Jakis czas temu zakupilem lutownice transformatorowa w Biedronce "COMPARATOR" o mocy 200Wz 3 stopniowa regulacja temp 70-200-350-500 stopni i poki co nie narzekam a kosztowala mnie jakies 50zł w boxie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak koledzy mówią, ogólnie biorąc pod uwagę, że nie zawsze przyjdzie Ci lutować w cieplutkim garażu to nie schodziłbym poniżej tych 50 watów. Osobiście do lutowania układów, serwisu RTV itp. używam kolbówki bo do elektroniki TYLKO takiej należy używać i te 30 wat radzi sobie nawet spoko ale na dworze poniżej 20 st już jej ciężko :) Do takich spraw mam starą radziecką kolbówę z płaską końcówką i takową też używam do pobielania grubszych przewodów a jak zajdzie potrzeba to mogę nią nawet wkręcać śruby :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączając się do tematu, bo widzę wiele doświadczonych osób tu siedzi, jaką byście polecali stację lutowniczą z hot airem, do podstawowych zadań, tak do 300zł ?:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 300 to cienko z dobra stacja. Chcesz z lutownica czy samym hotem??

Do kolegi z wawy. Masz pod Nosem Sklep AVT tam masz tematow od Pyty:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...