Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak prawidłowo odpowietrzyć układ hamulcowy z ABS


FAFAL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy według poniższego opisu mogę odpowietrzać układ hamulcowy w A4 B5? Jestem po wymianie tarcz, klocków, zacisków, przewodów elastycznych, płynu. Mam ABS.

Opis:

Koła przednie (jako pierwsze):

1. Wyłącz zapłon i wciśnij hamulec ok.20 razy, aby pozbyć się ciśnienia regulacji ABS

2. Napełnił zbiornik po sam wierch (do oporu)

3. Nałóż przezroczysty przewód na zawór odpowietrzający prawego przedniego koła. Drugi koniec przewodu zanurz w naczyniu z płynem hamulcowym

4. Poproś drugą osobę, aby pompowała pedał hamulca do momentu wytworzenia się przeciwcisnienia w układzie. Następnie musi przytrzymać pedał, a druga osoba odkręca zawór odpowietrzający. Kiedy opór pedału ustąpi, zakręć zawór. Operację z pompowaniem pedlem i spuszczaniem płynu hamulcowego należy powtórzyć kilkakrotnie. Efekt zostanie uzyskany, aż w przewodzie przestaną pokazywać sie pęcherzyki powietrza

5. Zakręć zawór i napełnił zbiornik płynem

6. Drugie koło odpowietrz w ten sam sposób

Koła tylne:

1. Wyłącz zapłon i wciśnij hamulec ok.20 razy, aby pozbyć się ciśnienia regulacji ABS

2. Wciśnij i przytrzymał pedał hamulca

3. Włącz zapłon, załóż przewód i odkręć zawór odpowietrzający prawego hamulca. Następnie zamknij zawór dopiero wtedy kiedy w przewodzie przestaną pokazywać się pęcherzyki powietrza

UWAGA! Pompa układu ABS nie może pracować dłużej niż dwie minuty. Dlatego należy robić dziesięciominutowe przerwy w celu schłodzenia pompy

4. Wyłącz zapłon i przygotuj drugi hamulec do odpowietrzenia

5. Identycznym sposobem odpowietrz drugie koło

6. Włącz zapłon i zaczekaj, aż pompa ABS wyłączy się sama

7. Uzupełnił hamulcowy do oznaczenia MAX

Edytowane przez FAFAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego prosciej w 2 osoby zacznij od tylnego prawego puzniej lewe następnie prae przednie i lewe i po klopocie wiadomo na zgaszonym silniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest różnica na uruchomionym bądź nie? Niby z pozoru taka prosta czynność a informacje są rozbieżne. W książce "Sam naprawiam" odpowietrzanie opisane jest przy uruchomionym silniku, natomiast w innych fachowych czasopismach według opisu, który wkleiłem w pierwszym poście.

Chciałbym to zrobić po prostu dobrze.

Rozumiem, że nikt nie potrafi odpowietrzyć układu hamulcowego :) dzięki za wyczerpujące wskazówki ;)

Pozdrawiam.

Edytowane przez FAFAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe ciśnienie może będzie, ale pompa chodzi przez jakiś czas na sucho bo zanim zaciągnie świeży płyn to troche potrwa, tak mi tłumaczył mechanik i radził odpowietrzanie na wyłączonym zapłonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na forum nikt nie szuka tylko pyta a tematy wałkowane 100000razy....

Kolego poszukaj bo to nie boli mi zajeło to 5 min...

http://a4-klub.pl/index.php?/topic/266927-odpowietrzanie-ukladu-hamulcowego/

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze małe nieporozumienie w temacie,

Najlepiej w 2 osoby. Jedna pompuje powoli a druga odpowiet4rza przy zaciskach na zgaszonym silniku.

Przy normalnym układzie bez ABS zaczynamy od najdalszego koła od pomy czyli prawe tylne, z abs od najbliższego od pompy. W ASO tak robiliśmy od zawsze i każdy mechanik mi tak mówił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest plusem ze piszesz różnice z ABS i bez.

Wszyscy wałkują to samo ze od najdalszego a to guzik prawda w ABS.

Tomek dobrze podał pompa ABS puszcza sekcjami po skosie i tak powinno sie odpowietrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja postawiłem całe auto na kobyłkach, odkręciłem wszystkie odpowietrzniki, wężyki wsadziłem do buteleczek z płynem. Kontrolowałem i dolewałem płynu do zbiorniczka, jak z danego koła zaczął lecieć świeży płyn to zakręcałem odpowietrznik. Wyprzęgnika nie odpowietrzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wymianie płynu warto wymienic go tez w wysprzegliku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak grawitacyjnie zpływał płyn z całego układu? Czy pedałem też pompowac? A żeby wysprzeglik też przelać wystarczy podłączyć 5 wężyk koło skrzyni?

Oczywiście pompowac z drugą osoba jak już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, a ktoś pisał że samo mu splywalo, zobacze jak będzie u mnie ;)

Edytowane przez maluch16290
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...