Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jazda na luzie - skrzynia manualna


prof87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym sie dowiedzieć i upewnić czy jazda na luzie , pomijając aspekt bezpieczeństwa , jest w jakikolwiek sposób szkodliwa dla skrzyni biegów w manualu? Bo do tej pory żyłem w przekonaniu że to tylko dotyczy automatów , ale ostatnio ktoś mnie uświadomił że w czasie jazdy na luzie jakieś łożysko nie ma smarowania i po pewnym czasie mogą mi biegi zaczać wyskakiwać.... Teraz juz sam nie wiem jak to jest. Czasami gdy jest mała góreczka warto jednak z ekonomicznego punktu widzenia wrzucić ten luz. JAk to wiec tak naprawde jest z tym luzem w nowoczesnych autach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na luzie więcej pali niż przy hamowaniu biegiem,śmiało możesz jeździć jak PKS-em

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czasami gdy jest mała góreczka warto jednak z ekonomicznego punktu widzenia wrzucić ten luz.

Z ekonomicznego punktu widzenia warto wrzucić mu jakiś bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami gdy jest mała góreczka warto jednak z ekonomicznego punktu widzenia wrzucić ten luz.

Z ekonomicznego punktu widzenia warto wrzucić mu jakiś bieg.

Gdy jest wieksza górka to sie zgodze , ale przy minimalnym pochyle długo na biegu nie ujedziesz... Dobra ale zapytam inaczej, czy dojezdzając do skrzyzowania na krotkim odcinku można wrzucić luz i jest to nieszkodliwe w żaden sposob do skrzyni, czy po prostu nie działają jakieś ruchome czesci bez smarowania powiedzmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj sobie luz kiedy potrzebujesz. Nie ma się czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomiczność hamowania silnikiem jest mocno dyskusyjna, by hamować silnikiem, trzeba sporo dłużej jechać na biegu. Po drugie hamowanie silnikiem nie jest dobre dla dwumasy, tak samo jak podnoszenie na wysokim biegu od b.niskich obrotów (ecodriving).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomiczność hamowania silnikiem jest mocno dyskusyjna, by hamować silnikiem, trzeba sporo dłużej jechać na biegu. Po drugie hamowanie silnikiem nie jest dobre dla dwumasy, tak samo jak podnoszenie na wysokim biegu od b.niskich obrotów (ecodriving).

O ile wyciąganie z niskiego biegu z oczywistych względów jest niedobre dla dwumasy, bo raz że z silnika idzie duże obciążenie, a dwa że duże drgania, to zastanawiam się jaką szkodliwość ma schodzenie do niskich obrotów bez gazu gdzie silnik jest napędzany toczeniem się kół i sam ani nie drga, ani nie przenosi obciążeń na koło dwumasowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jak jeździć?każde auto i każdy silnik trzeba wyczuć i jeździć dynamicznie żeby nie zamulać,inaczej będziesz jeździł benzyną inaczej dieslem a jeszcze dużą różnicę ma moc jaką posiadasz,ja nie patrzę na spalanie tylko na to jaki mam humor nie raz pocisnę a nie raz poturlam felgę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dyskusję :) No to czyli jednym słowem teoria że na luzie nie ma smarowania czegoś tam jest poprostu bajką. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam wszytskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,jak z górki pociskasz bez biegu, to wyświetli Ci się komunikat na FIS-ie że wysprzęglasz poniżej 1300obr/min

wieć schodzisz biegami np.dojazd do ronda, schodzisz np do 2biegu praktycznie bez używania hamulca zasadniczego,chociaż powiem,że po moim quattro spodziewałem sięm lepszego hamowania silnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiało możesz jeździć na luzie :) To nie jest samochód ciężarowy w którym skrzynia jest pod cisnieniem i potrzebuje smarowania. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie wręcz odwrotne, czy jazda bez gazu na biegu mówię tu o hamowaniu silnikiem z górki dojazd do skrzyżowania itp jest bezpieczna dla skrzyni i podzespołów bo od pewnego czasu hamując silnikiem słyszę tak w okolicy 70 km na czwartym biegu taki delikatny szum jakby łożysko co to może być. Poz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy przyspieszaniu i zbliżaniu się do 70 km/h również zauważyłeś szum?

Tak! :) możesz jeździć bez jakichkolwiek obaw o skrzynię i podzespoły!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...