Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AHL] Projektowanie dobrego systemu car audio do mojego nowego nabytku.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno kupiłem audi a4 b5 i mam zamiar zrobic sobie w nim w miare dobry system audio i pisze tu narazie zabyscie mi doradzili co i jak bedzie najlepsze...

Zacznijmy od poczatku jako jednoste sterujaca wybralem alpine cda-9886r lub cda-9887r(zalezy od ceny). Nastepnym krokiem jest wygluszenie przednich drzwi i zamontowanie odseparowanego systemy 2 droznego, i tu pojawia sie problem bo mam dylemat czy wstawic se glosniki takiej srednicy jak seria czyli 13cm czy troche pozezbic i zsadzic juz 16 lub 16,5 ( czekam na wasze propozycje co do wymiaru i firmy głosników jakie mozecie mi polecic do 500-600zl za komplet).

Kolejnym krokiem ma być wymiana tylnich glosnikow na polce ktore o ile dobrze spojzalem maja seryjnie srednice 13cm i tam planuje wsadzic takie same tylko nie wiem czy same midbasy czy moze jakies 2-3 drozne (tak za 300zl). System przedni i tylni bede zasilal jakims pieczykiem 4 kanalowym ( jakims do 500-700zl ).

Teraz to co tygryski lubia najbardziej czyli zabudowa bagaznika bo chcialbym wsadzic jakas skrzyneczke o budowie BR lub PB pewnie firmy JBL tylko nie wiem czy z pojedynczym glosnikiem 12 cali czy dwoma ( ktore mi sporo osob odradza). Skrzynka alezy czy podwujna czy pojedyncza bedzie zasilania wzmacniaczem na ktorego moge przeznaczyc 800-1500zl no i do tego chyba jakis kondensatorez z 1F by sie przydal. Do tego milo by bylo jak byscie mi doradzili przekroje przewodow do tego systemu CA.

Czekam na wasze propozycje co mozecie mi doradzic za glosniki i wzmacniacze bo wypadlem troche z obiegu i nie wiem co teraz ladnie gra, bo w sumie z tego co sie orientuje to radia dobre robi alpina i clarion, glosniki JBL, PB, Hertz, Helix moze jestem w bledzie wiec dlatego tu pisze i prosze was o rady ;)

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc ;)

Nie mogłem się powstrzymać - aż kuło w oczy (se) - alv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek musisz poswiecic troche czasu i poszperac w archiwum bo duzo postow mogloby Ci pomoc w rozwiazaniu sporej czesci dylematow. Na dzien dobry odpusc sobie niskie serie subwooferow firmy JBL - to co soba oferuja nie jest adekwatne do ceny jaka trzeba za nie zaplacic.

Generalnie temat rzeka dla kogos kto ma rozeznanie na rynku car audio i bez rozpoznania Twoich preferencji muzycznych sie nie obejdzie. Spory budzet i wazne jest aby rozdysponowac go we wlasciwych proporcjach tak aby osiagnac optymalny efekt przy tym budzecie. Wstawianie kondensatora 1F ma sens dopiero wtedy kiedy przekraczamy 1000 W RMS (prawdziwe 1000 W RMS ) , w innym przypadku to zbedny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, tylko ze ja bede se wszystko po trochu robil a nie na raz... No mi sie zawsze wydawalo ze JBL robi dobre golsniki niskotonowe ale widze ze sie mylilem :/ No to co w takim razie mogl bys mi doradzic za firme,typ glosnika wysokotonowego a najlepiej juz ze skrzynka. Z probu nie wiem co bedzie lepiej 13 na seryjne miejsca czy pozazbic i 16-16.5 wsadzic... I jakie??? No i jakiej firmy teraz olaca sie picyki najlepiej kupic??? Musze miej wiecej se projekt zrobic i nie wiem czy nie zrezygnowac narazie wogule z glosnikow z tylu i zrobic dobry przeni system i skrzyneczke basowa z tylu a potem ewentualnie zajac sie pulka... Ja slucham glownie muzyczki z glebokim basem tylu dance, club, techno, hh mozna powiedziec ze kocham niskie tony ale troche srednich i wysokich nie moze zabraknac :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz na www.essa.com.pl i tak jak watson pisze poszperaj w tym dziale to cos wynajdziesz, i sluchaj watsona :embarrassed: bo on mnie kiedys wyprowadzil z blednego myslenia :good:

Watson; male pytanko jaka jest roznica jak instaluje skrzynie w kufrze niz zrobilbym zabudowe do tylnych oparc z odwroconym glosnikem?? jak odbija sie to na dzwieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie na essa.pl szeram i poszukuje glosnikow tylko spory wybor jest :D sory myslalem ze z tylu sa 13 a jak 126 to jeszce lepiej ale ja i tak z nich jak narazie calkiem zrezygnowalem, jakpierw zrobie przedni system 165mm 2 drozny odseparowany ( chyba zdecyduje sie na jakis wyzszy model PB chyba ze polecicie mi jakas inna firme ) pod wzmacniaczem i potem zajme sie bagaznikiem czyli jakis glosnieczek niskotonowy 12'' lub 15'' w obudowie BR ( chyba zdecyduje sie na JL-audio tylko jeszcze nie wiem jaki model ale ciagle slucham propozycji ) i potem moze cos w polke wsadze zeby nie bulu pustych dzior ale watpie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe zamieszanie wywołał Twój temat na innym forum car audio ale przez to zrobiło sie bardzo ciekawie. Proponować Ci konkretnych modeli w konkretnych cenach nie będę bo do czasu kiedy będziesz kupowal sprzęt może zmienić sie wszystko - cena, modele, marze Twój budzet, itp. Jeżeli w takim budzecie ktoś zaproponuje Ci gotowa listę sprzętu tylko na podstawie tego co słuchasz, to będzie miał niewielkie pojecie o doborze sprzętu pod preferencje zainteresowanego. Posługiwanie sie steoretypami tez jest niewłaściwe bo w każdej chwili mogę obalic mi o subwooferach w obudowie BR które są wolne ale maja głębszy bas i subwooferach w obudowie zamknietej gdzie bas jest krotki i kontrolowany. Mam u siebie egzemplarze które obalają oba te mity. Kilka Twoich posunięć popieram - rezygnacja z tylnych głośników na rzecz lepszego przodu, w pierwszej kolejności walka z zestawem przednim i drzwiami a później z bagażnikiem. Skoro rozglądasz sie za wyższymi modelami PB mam nadzieje ze wiesz jak potrafia zabrzmieć i słuchałes ich wcześniej. Jeżeli mam komuś dobrać sprzęt w takim budzecie to poprzedza to co najmniej godzinna rozmowa ( dialog nie monolog).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL to przeżytek.. Na tym "innym" forum kolega dostał wskazówki, tak jak zaznaczałem na forum CAS i podpowiada Kolega Watson. Skup się na przodzie, bo to jest bardzo czasochłonne w tym aucie i należy poświęcić temu większą uwagę. Suba zostawiłbym na koniec zabawy i narazie nie przejmowałbym się nim. Co do suba Jl'a słuchałeś jakiegoś modelu?

Jako pierwszy etap proponuje: zakup kabli, oraz wszelkiego rodzaju materiały do wygłuszenia drzwi.

Co do radia. Nie jestem przekonany do nowych modeli, poszukałbym czegoś "starszego" lepiej brzmiącego.

Masz okolo 600 zł na przód i 300 zł na tył :P czyli podsumowując 900zł na zestaw przedni.. Następna sprawa czy tylko wchodzi w gre nowy sprzęt, czy używany też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno nie rob z przodu 13cm

zastanow sie nad zrobieniem panela na 16cm ( da ci do lepszy efekt niz jakbys mial upchnac na sile 16cm w miesjce na 13cm )

ogolnie z tego co slyszalem audi a4 jest bardzo trudna do naglosnienia ( jedno z trudniejszych aut )

moze skoro zrezygnowales z tylu to lepiej zrobic z przodu 2x16cm na kazde drzwi na panelu i to otapicerowac ?

z tym ze wtedy porzegnasz sie z kieszeniami w drzwiach bocznych ... ale z przodu bedziesz miec 4x16cm ( ktore zrobia fajna scene muzyczna )

ja bym sobie odpuscil komercyjne firmy bo podstawowe modele tych firm pierdza a nie graja

pojdz do jakies firmy w twoim miescie ktora sie specjalizuje w Car Audio i pogadaj z nimi ( najlepiej pojdz do kilku firm )

ps. a najwazniejsze tutaj to: sluchaj watsona [br]Dopisany: 05 Grudzień 2008, 14:34_________________________________________________aaa no i wlasnie napisz moze jaki masz budzet ogolny na cala zabawe

to wtedy pomozemy ci rozdzielic to na poszczegolne podzespoly

( napisz tez jakiej muzyki sluchasz )

bo np kondensator wg mnie przy niskim budzecie jest zbedny

[br]Dopisany: 05 Grudzień 2008, 14:36_________________________________________________duzo ludzi tutaj poleca powerbassa ale najlepiej by bylo gdybys sam posluchal glosnikow kilku firm i wybral na tej podstawie bo kazdy lubi co innego

mi np powerbass nie podchodzi

vibe jest fajny ale tylko jako woofer ( przednie zestawy w ogole do mnie nie przemawiaja ) z

za to idealnie w moj gust jesli chodzi o 16cm glosniki trafia Audio-system

tec tez daje rade jak na ta klase cenowa

Rainbow tez jest OK

( jak dla mnie )

ale mowie ... najlepiej wszystkiego posluchac samemu i na tej podstawie wybrac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z przodu beda na bank 16-16,5cm odseparowane na ktore przeznaczam okolo 500-600zl i najpierw zrobie przod, zaczne zbierac materialy czyli maty, glosniki, przewody itd... nie wiem czy juz odrazu nie zalozyc wszystkiego czyli tem i wzmaka na raz i troche poczekac... Potem zjme sie tylem. W weekend prawdopodobnie zaopatrze sie w radyjko juz. Sprzet caly bede kupowal raczej nowy, jakos nie mam przekonania do uzywek. Co do PB L-60c jutro odslucham bo bede je kumplowi zakladal. Ja glownie slucham muzyczki gdzie jest duzo niskich glebokich tonow czyli hip hop, dance, techno itp. JL-audio jeszcze nie slyszalem ale podobno ladnie graja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powiecie, że nie na temat a ja koledzę doradzę kupno odpowiedniego radyjka i ..... długo długo nic ... następnie zmienę na B6 i rezanie tego co dusza zapragnie. Ci co mają B5 zapewne domyślą się w czym rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powiecie, że nie na temat a ja koledzę doradzę kupno odpowiedniego radyjka i ..... długo długo nic ... następnie zmienę na B6 i rezanie tego co dusza zapragnie. Ci co mają B5 zapewne domyślą się w czym rzecz.

Zabardzo nie wiem o co chodzi ale spoko... ja te auto kupilem niecaly miesiac temu wiec pretko go nie sprzedam :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie nad tym komplecikiem http://allegro.pl/item499137757_zestaw_jl_audio_u_dimension_morel_music_car_krk.html ja zawsze chciałem sobie na bazie tych komponentów złozyć CA :kox: i jakosnie moge sie zdecydować :gwizdanie: moc czy muzyka :mysli:

A tylne głośniki sobie daruj i tak sub je zagłuszy :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz na www.essa.com.pl i tak jak watson pisze poszperaj w tym dziale to cos wynajdziesz, i sluchaj watsona :embarrassed: bo on mnie kiedys wyprowadzil z blednego myslenia :good:

Watson; male pytanko jaka jest roznica jak instaluje skrzynie w kufrze niz zrobilbym zabudowe do tylnych oparc z odwroconym glosnikem?? jak odbija sie to na dzwieku

Na jakości dźwięku tylko i wyłącznie negatywnie. Montując głośniki do oparć tylnych siedzeń magnesem skierowanym w strone klapy musielibyśmy idealnie uszczelnić bagażnik (w praktyce niemożliwe) tak aby spełniał role pudla rezonansowego dla głośnika. Poza tym większość głośników cywilnych potrzebuje skrzyni o litrazu 20l-60l - bagażnik będzie miał zdecydowanie więcej (pod warunkiem ze będzie spełniał role skrzyni) a tym samym nie będziemy znali częstotliwości rezonansowej. Jest to wielka loteria i tak naprawdę nie wiemy jaki będzie efekt końcowy. Skrzynia o litrazu dedykowanym do konkretnego głośnika pozwoli nam stworzyć optymalne warunki do pracy głośnika co przy właściwym wzmacniaczu pozwoli wydobyć z takiego zestawu 100% możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mozna powiedziec ze daje to tylko wyglad i nic wiecej ... :disgust:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mozna powiedziec ze daje to tylko wyglad i nic wiecej ... :disgust:

Dokladnie tak.

Ten zestawik cos mi nie podchodzi wole cos mocniejszego, powiem ze dzis odsluchalem jak graja PB L-60c i powiem ze bardzo ladnie i to pod samym radiem juz a pod piecem to beda niezle huczały :D[br]Dopisany: 06 Grudzień 2008, 22:20_________________________________________________Narazie zrezygnowalem z przodu na rzecz tylu (brakuje mi bardzo niskich toniow) bo pod nowym radyjkiem seria gra nieglupio jak na poczatek ;)

Co powiecie o tym zestawie do bagazniczka a mianowicie wzmacniacz Lanzar vibe 241 i do tego mysle nad glosnikiem JBL P1222 w obudowie BR(trojkat) lub ciekawa skrzyneczka JBL GTO - 1214PB(ładnie sie prezentuje ale jak dla mnie chyba za duzo plastiku co nie sprzyja dzwiekowi), co o tym zestawiku myslicie??? ;)[br]Dopisany: 19 Grudzień 2008, 21:04_________________________________________________Piecyk i przewody juz zakupilem, teraz czekam na poczatek stycznia i kupuje jakas dobra skrzyneczke...

Prawdopodobnie JBL P1222 w skrzynce BR co o tym sadzicie, do trzachania autem i szybkiej podbasowanej muzyki bedzie sie chyba nadawal??? No chyba ze polecice mi cos lepszego w podobnej cenie... :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trząść to on bedzie ale jakość tego wstrząsu do innych mniej znanych marek daje wiele do życzenia no ale decyzją rządzi pieniądz :wink4:

ale mimo wszystko jak ma to fajnie grać nie odkładaj przednich głosników na póżniej noi oczywiscie wygłuszenia drzwi :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki bas i JBL P1222 to dwie różne bajki. Jeżeli wzmacniacz który kupiłeś nie będzie miał odpowiedniego zapasu mocy i kontroli nad głośnikiem to niestety musisz zapomnieć o szybkim nadążającym za systemem przednim basie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm sorry ,ze sie podpięłem-ja zakupiłem na przód Rainbow SLX 265 Deluxe mam nadzieje ,że będę zadowolony jednak cała zabawa polegoa na odpowiednim wygłuszeniu drzwi :mysli:a z tego co widzi8ałem to w B5 jest trochę roboty :chytry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w styczniu przy zakupie suba bede sluchal z 20-30 innych w skrzynkach wiec na cos innego sie sdecyduje jak mi ten JBL nie podpasuje...

A co do przodu to bede robil jak se kupie wsio, czyli wzmacniacz do niego,przewody i sam system...

No z wyciszeniem z tego co slyszalem jest troche zabawy i albo sobie stelaz drzwi od wnetrza wyciszasz normalnie mata lub blacha ocynkowana i na nity... Bo drzwi w a4 sa specyficzne nie takie jak w innych autach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...