Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jakim bezpiecznikiem zabezpieczyć nowa instalacje ?


xXPiotrekXx19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dzisiaj zamontowałem sobie w audi drugie gniazdo zapalniczki które ma służyć głównie do podłączenia lodówki turystycznej wszystko mam już zamontowane i podłączone tylko wystarczy wsadzic odpowiedni bezpiecznik i tu jest problem bo nie znam się na elektryce i nie wiem jaki bezpiecznik wybrać jeśli mogli byście to podpowiedzcie jaki bezpiecznik powinienem wsadzic aby zabezpieczyć tą instalację. Poniżej jest zdjęcie z parametrami lodówki

9vxrarjn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze widzę to moc jej 7,5W jeśli jest zasilana z 12 volt to powinien wystarczyć 10 A i to z sporym zapasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym się znał na tych wszystkich obliczeniach to bym sobie wyliczył ale jestem ciemny dlatego wolę się zapytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc pobierana przez urządzenie to jedno.

Ważniejsze od tego wszystkiego, jest prąd jaki wytrzyma dany przewód.

Jeśli zapamiętamy że na każdy milimetr przekroju możemy przesłać 9A

To łatwiej nam będzie dobrać zabezpieczenie...

Oczywiście trzeba pamiętać że jeżeli przedłużamy obwód, suma poboru prądu nie może być większa niż to wynika z zastosowanych przewodów.

A już kategorycznie zabronione jest wymiana bezpiecznika na większy!!!

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewód zasilający gniazdo zapalniczki jest chyba dobry bo dałem 2,5 przekrój a od lodówki jest cieńki taki jaki fabryczny dali a i we wtyczce od lodówki jest zamontowany bezpiecznik taki malutki walec. Wiec chyba te 10A to jest dobre rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze widzę to moc jej 7,5W jeśli jest zasilana z 12 volt to powinien wystarczyć 10 A i to z sporym zapasem

7,5/12...0,63A Wystarczy bezpiecznik 2A

Nie powinno się stosować zabezpieczenia, które nie wyzwoli w przypadku przeciążenia.

Jeśli mam nam to uratować lodówkę przed spaleniem (gdyby ktoś ingerował w fabryczny bezpiecznik), to następne zabezpieczenie nie powinno być wyższe niż 150% tego co przewidział producent.

10A to zabezpieczenie całego obwodu, chociaż nie wiemy gdzie się wpiąłeś i czy przewód przed bezpiecznikiem przypadkiem nie jest mniejszy niż twój, dołożony.

Fabrycznie AUDI stosuje do zapalniczek przewody o przekroju 1,5mm2 i zabezpiecza je bezpiecznikiem 15A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sie wpiołem bezposredio pod kierownicą w STAŁY PLUS gruby czerwony przewód a masa wiadomo z karoserii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod kierownicą czyli dołożyłeś do ŚRUBY?

JEŚLI CHCESZ zasilać tym tylko lodówkę to zastosuj, bezpiecznik który ci napisałem.

Jeśli jednak masz zamiar korzystać z innych urządzeń to daj max 20A pamietając, że NIE WOLNO ci ingerować w fabryczny bezpiecznik lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze widzę to moc jej 7,5W jeśli jest zasilana z 12 volt to powinien wystarczyć 10 A i to z sporym zapasem

7,5/12...0,63A Wystarczy bezpiecznik 2A

Nie powinno się stosować zabezpieczenia, które nie wyzwoli w przypadku przeciążenia.

Jeśli mam nam to uratować lodówkę przed spaleniem (gdyby ktoś ingerował w fabryczny bezpiecznik), to następne zabezpieczenie nie powinno być wyższe niż 150% tego co przewidział producent.

10A to zabezpieczenie całego obwodu, chociaż nie wiemy gdzie się wpiąłeś i czy przewód przed bezpiecznikiem przypadkiem nie jest mniejszy niż twój, dołożony.

Fabrycznie AUDI stosuje do zapalniczek przewody o przekroju 1,5mm2 i zabezpiecza je bezpiecznikiem 15A.

znam prawo łoma :):wink:

dlatego napisałem że z dużym zapasem z naciskiem na dużym biorąc pod uwagę że poza lodówką która podejrzanie mało prądu pobiera zechce z czasem podpiąć coś większego jakaś ładowarka przetwornica na 220 czy coś bardzie obciążającego 10A powinno spokojnie wystarczyć tym bardziej ze sama lodówkę ma dodatkowo zabezpieczoną odpowiednim bezpiecznikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc może faktycznie zastosuje 10A bo może coś innego kiedyś też się podlaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietając, że NIE WOLNO ci ingerować w fabryczny bezpiecznik lodówki.

E tam wolno , nie wolno, to jego auto i jego lodówka więc może zrobić co zechce :P

Tylko niech sobie przemyśli konsekwencje ewentualnego zwarcia :hi::decayed:

Jeżeli bezpiecznik lodówki jest we wtyczce wkładanej do gniazda zapalniczki , to śmiało gniazdo możesz zabezpieczyć bezpiecznikiem 20A, będzie wtedy uniwersalne i wytrzyma większe odbiorniki typu odkurzacz samochodowy, czy przetwornica 12/230V.

A jeżeli bezpiecznik jest w samej lodówce , to ze względu na jej cieniutki przewód zasilający zabezpieczył bym gniazdko bezpiecznikiem 5A :)

Edytowane przez piotrsob1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...