Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzedaz samochodu żonie


dresik86

Rekomendowane odpowiedzi

witam
mam pytanie za miesiąc kończy  mi sie Oc a miałem 2 kolizje i bym musiał zapłacić 3.500zl ubezpieczenia i chce sprzedać auto mojej zonie + współwłaściciel  (teściu) czy można tak zrobić??? samochód audi a4 b6 2002r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, dresik86 napisał:

witam
mam pytanie za miesiąc kończy  mi sie Oc a miałem 2 kolizje i bym musiał zapłacić 3.500zl ubezpieczenia i chce sprzedać auto mojej zonie + współwłaściciel  (teściu) czy można tak zrobić??? samochód audi a4 b6 2002r.

Po kolizji nie kupuj ubezpieczenia w ubezpieczalni z przed kolizji.

Używasz Yanosika? Przelicz sobie w Yanosiku ile Ci wyjdzie, ja miałem z innym autem to samo. Ubezpieczenie wyszło tyle samo ile firma ubezpieczeniowa oddała za kolizję.

Przeliczyłem w Yanosiku to byłem za ubezpieczenie jakieś 2500 zł do przodu.

Edytowane przez k232
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, k232 napisał:

Po kolizji nie kupuj ubezpieczenia w ubezpieczalni z przed kolizji.

nie zawsze to działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają centralną bazę i u każdego ubezpieczyciela będzie widać szkodę.

Czasami się uda (mam kolegę co w tym siedzi) albo się dopatrzą albo nie.

A jak jest ze sprzedażą żonie to już musisz podjechać do Wydziału Komunikacji i zapytać.

Dostaniesz konkretną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już to darowiznę zrobić - zapłacicie tylko podatek od wzbogacenia się bo ani żona ani teściu nie są rodziną jako tako , ojciec tak mi przekazał 50% auta ( ale nic nie płaciłem bo to najblizsza rodzina , tylko zgłosiliśmy do US ) żeby zniżki mi się zbierały przez lata 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Banan napisał:

jak już to darowiznę zrobić - zapłacicie tylko podatek od wzbogacenia się bo ani żona ani teściu nie są rodziną jako tako , ojciec tak mi przekazał 50% auta ( ale nic nie płaciłem bo to najblizsza rodzina , tylko zgłosiliśmy do US ) żeby zniżki mi się zbierały przez lata 

Troszkę nieprawda, nie zapłacą podatku.
Dajesz żonie całość a ona ojcu połowę i w tych dwóch darowiznach na pewno nie ma opodatkowania, pod warunkiem że się zgłosi do US. Chociaż wydaje mi się że też zięć-teściu nie ma opodatkowania. Więc bez podatku to załatwisz. Tylko w WK opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycia własności rzeczy małżonka, zstępnych (dzieci), wstępnych (dziadkowie), pasierba, rodzeństwo ojczyma i macochę.

Ustawodawca wymieniając krąg osób zwolnionych z obowiązku podatkowego w przypadku darowizny wyznacza im szczególne warunki konieczne do spełnienia. Najbliższa rodzina zobowiązana jest do:

1. zgłoszenia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku;

2. udokumentowania - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekraczającą kwotę 9,637 zł ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Niespełnienie tych warunków skutkuje utratą prawa do zwolnienia z zapłaty podatku. Dotyczy to sytuacji, gdy obdarowana osoba z najbliższej rodziny nie dopełni obowiązku zgłoszenia lub udokumentowania. Ponadto, jeżeli osoba uchybi terminowi również traci prawo do zwolnienia z zapłaty podatku.

Ja już dwa razy korzystałem z umowy darowizny w rodzinie, dla pewności, że nikt się nie przyczepi przestrzegam kwoty maksymalnej darowizny w ciągu 5ciu lat. Jedne samochód przekazywałem darowizną, którą przerobiłem tak, aby jedna osoba dostała X% wartości samochodu, a druga osoba (100-X)% wartości.

Edytowane przez Undisclosed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...