Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż LED zamiast postojówek


calt

Rekomendowane odpowiedzi

jak coś to mam specialny moduł do diód postojówek jakby ktoś był chętny..przez 3 lata służył dzielnie :)

do zwykłych led czy z rezystorkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi mnie zakup tych z rezystorkami, juz prawie je kupilem ale... ale wystraszyliscie mnie tym, ze tak krotko działają. Chyba sie powstrzymam jeszcze i pojade jeszcze na phillips blue vision w5w :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macieek, wstrzymaj się na mój sygnał. Mam dojście do gościa, który zna się na rzeczy i wrażliwej szynie Can Audi. Mam się dowiadywać kiedy będzie miał te właściwe led pod nasze auto typowo. Będą to chyba SMD 8x, ale okaże się za około tydzień. Pozdro :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem z ledami z allegro jest taki, że są dostosowane do napięcia 12V. W instalacji samochodowej przy odpalonym silniku napięcie dochodzi nawet do 14,4V. Przez diody płynie większy prąd i ich żywotność jest zmniejszona. A co do szyny CAN... nie ma czegoś takiego jak wrażliwa szyna CAN. Szyna CAN to sposób transmisji danych pomiędzy układami w samochodzie. Can został wprowadzony aby zminimalizować ilość kabli w samochodzie. Głównym problemem przy zamianie żarówek na ledy jest sterownik oświetlenia, który monitoruje czy wszystkie żarówki są sprawne. Oryginalnie jako postojówki, w zależności od rodzaju lampy są żarówki w5w lub h6w, czyli żarówki 5/6 watowe. Przez żarówki płynie prąd w przybliżeniu równy 0,5A.(Nie uwzględniam już teraz czy jest odpalony silnik czy nie). Jeżeli sterownik "widzi" pobór prądu około 0,5A +/- jakaś mała odchyłka to wszystko jest ok. Diody led maja mniejszy pobór prądu i pojawia się problem. Rozwiązaniem jest dodanie równolegle do diody rezystora. Na allegro jest wiele ledów z pięknym opisem Can Bus itp, ze nie ma błędów itp....to są zwykle ledy+rezystor do oszukania sterownika. Nie będę się tu rozpisywał, ale śmieszą mnie te aukcje...ludzie łapią sie na cos takiego i płaca nawet 24 zł za sztukę, gdzie koszt takich ledów nie przekracza 10 zł... polecam stronę http://www.maritex.com.pl/ można tam zobaczyć ile kosztują dobrej jakości ledy... rezystorki i koszt wykonania jest niewielki... więc nie wiem skąd się bierze ta cena powyżej 20 zł... Obecnie zamieniam z swoim samochodzie całe oświetlenie wnętrze na led + postojówki led. diody kupiłem w internecie, płytki wytrawię sam a rezystory dobiorę, tak aby diody mi się nie przepaliły. koszt na pewno będzie niższy niż jakbym kupował na allegro. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy to służę rada. Tak się składa, ze jestem po studiach elektronicznych i się na tym znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macieek, wstrzymaj się na mój sygnał. Mam dojście do gościa, który zna się na rzeczy i wrażliwej szynie Can Audi. Mam się dowiadywać kiedy będzie miał te właściwe led pod nasze auto typowo. Będą to chyba SMD 8x, ale okaże się za około tydzień. Pozdro :cool1:

OK Wstrzymam sie i bede sledzil ten wątek :good:[br]Dopisany: 31 Październik 2010, 16:54_________________________________________________

problem z ledami z allegro jest taki, że są dostosowane do napięcia 12V. W instalacji samochodowej przy odpalonym silniku napięcie dochodzi nawet do 14,4V. Przez diody płynie większy prąd i ich żywotność jest zmniejszona. A co do szyny CAN... nie ma czegoś takiego jak wrażliwa szyna CAN. Szyna CAN to sposób transmisji danych pomiędzy układami w samochodzie. Can został wprowadzony aby zminimalizować ilość kabli w samochodzie. Głównym problemem przy zamianie żarówek na ledy jest sterownik oświetlenia, który monitoruje czy wszystkie żarówki są sprawne. Oryginalnie jako postojówki, w zależności od rodzaju lampy są żarówki w5w lub h6w, czyli żarówki 5/6 watowe. Przez żarówki płynie prąd w przybliżeniu równy 0,5A.(Nie uwzględniam już teraz czy jest odpalony silnik czy nie). Jeżeli sterownik "widzi" pobór prądu około 0,5A +/- jakaś mała odchyłka to wszystko jest ok. Diody led maja mniejszy pobór prądu i pojawia się problem. Rozwiązaniem jest dodanie równolegle do diody rezystora. Na allegro jest wiele ledów z pięknym opisem Can Bus itp, ze nie ma błędów itp....to są zwykle ledy+rezystor do oszukania sterownika. Nie będę się tu rozpisywał, ale śmieszą mnie te aukcje...ludzie łapią sie na cos takiego i płaca nawet 24 zł za sztukę, gdzie koszt takich ledów nie przekracza 10 zł... polecam stronę http://www.maritex.com.pl/ można tam zobaczyć ile kosztują dobrej jakości ledy... rezystorki i koszt wykonania jest niewielki... więc nie wiem skąd się bierze ta cena powyżej 20 zł... Obecnie zamieniam z swoim samochodzie całe oświetlenie wnętrze na led + postojówki led. diody kupiłem w internecie, płytki wytrawię sam a rezystory dobiorę, tak aby diody mi się nie przepaliły. koszt na pewno będzie niższy niż jakbym kupował na allegro. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy to służę rada. Tak się składa, ze jestem po studiach elektronicznych i się na tym znam.

To w takim razie zajmij sie produkcja i dawaj 6 miesiecy gwarancji. :)

Sam chetnie kupie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce wlozyc taka dioda zamiast zwyjklej postoowki:

http://allegro.pl/show_item.php?item=1270047174&c=0

dodam ze na fisie pomimo spalonej postojowki nie pokazuje mi zadnego bledu...podejdzie czy cos bedzie nie tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi mnie zakup tych z rezystorkami, juz prawie je kupilem ale... ale wystraszyliscie mnie tym, ze tak krotko działają. Chyba sie powstrzymam jeszcze i pojade jeszcze na phillips blue vision w5w :mysli:

mysle,ze nie mozna wrzucac wszystkich do jednego worka...

ja kupilem ledy can ktore pracuja w przedziale 10,5 - 14,8 Volt do tego dostalem gwarancje (na rachunku) na dwa lata

zas moj kolega jak pisalem wyzej kupil na geldzie w Gliwicach ledy i swieca po dzis dzien a kolo jezdzi duzo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to powiedz kkam dlaczego skoro miały wbudowane rezystorki które maja zapobiegac przed spaleniem związanym ze zmiana napięcia to czemu sie spaliły po miesiącu, na początku zaczeły mrugac a potem przestały działać dlaczego ??? czy wszystkie tak mają ? [br]Dopisany: 31 Październik 2010, 22:34_________________________________________________

czyli mozna zakladac zwyklaki jesli na fisie nie pokazuje bledu spalonych zarowek??

co to znaczy zwyklaki? zwykłe w5w nigdy nie pokazywał błędu bo te przychodza ori w lampie zwykłej, więc zawsze było można natomiast led tylko z rezystorami bo inaczej błąd na fisie wyskakuje, ale znowu one sie szybko palą i tak źle i tak niedobrze :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diody maja długa żywotność jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki pracy.najważniejszy jest prąd, który nie może przekraczać ustalonej wartości dla danego typu diody. Jeżeli kupimy diody w dobrym sklepie elektronicznym to dostajemy również do nich dokumentację. W dokumentacji są opisane parametry diody, kąt świecenia, jasność, prąd nominalny, charakterystyki zmiany jasności świecenia pod wpływem zmiany prądu. Podobno najlepsze diody robi firma Cree... ale ceny też są wyższe....za to otrzymujemy diody, których parametry są powtarzalne, każda dioda świeci tak jak opisano w dokumentacji. Tak jak wszędzie, również diody są podrabiane, chińskie można kupić za cenę dużo mniejszą. Każdy chce zarobić jak najwięcej, więc wstawia się najtańsze diody, prąd ustala się tak, żeby świeciły jak najjaśniej, aby wycisnąć 100% możliwości z diody...żywotność jest sprawą drugorzędową. Na runku jest wielu producentów Ledów do aut...jedni robią lepsze, inni starają się oszukać klienta....dlatego też u niektórych diody świeca wiele miesięcy, a innym się przepalają po jakimś krótkim czasie. nie zastanawiało was dlaczego oryginalne ledy w autach, np w światłach do jazdy dziennej świecą bezproblemowo, nie przepalają się...i co najciekawsze kosztują kupę kasy? Odpowiedz jest prosta, zastosowane są diody markowe, o dobrych parametrach i nigdy dioda nie świeci na maksa, moc jest ustawiana na około 80% maksymalnej mocy danej diody. Ogólnie temat jest rozległy, mam nadzieję, że wiecie o co chodzi... Jeżeli komuś przepaliły się diody na pozycjach lub w innych światełkach to albo miał pecha i trafił na wybrakowany egzemplarz, albo co bardziej prawdopodobne dostał diody z których ktoś chciał wycisnąć maks możliwości nie przejmując się żywotnością. Oczywiście nie krytykuję sprzedawców z allegro...wiadomo każdy chce zarobić itp. Po prostu pisze z punktu widzenia użytkownika, bo ja osobiście jakbym miał, to wolałbym żeby ktoś mi sprzedał diody świecące słabiej, które wytrzymają np 4 lata. A nie takie świecące mocno tylko przez tydzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnych konkretnych nie mogę polecić. najlepiej poszukać na allegro sprzedawcę, który daje gwarancję i mieszka niedaleko, aby w razie czego można było wymienić na nowe. ja do siebie robię sam ledy, obecnie szukam oprawek do żarówek h6w, ale chyba tych metalowych końcówek nie da się kupić i będę musiał kopic zwykłe żarówki i potłuc aby zdobyć metalowe oprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby Ci sie chciało zrobić ledy w5w które nie będą wyżyłowane na maxa mocy to kupie takie od Ciebie i mysle ze byłoby więcej chętnych pomysl o tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!!!!Pomocy jaką żarówkę włożyć do czerwonego klosza żeby świeciła na pomarańczowo.Audi A4 B7 sedan tylne lampy USA.Nie mogę znaleźć nic sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...