szafa Opublikowano 30 Października 2019 Opublikowano 30 Października 2019 Witam! Jak w temacie, żona jadąc do pracy miała stłuczkę, kierowca Mitsubishi nie zauważył jej samochodu i zwyczajnie wjechał, na miejsce została wezwana policja, jest notatka a kierowca ferelnego auta został ukarany mandatem. W samochodzie żony uszkodzony jest prawy bok samochodu, błotnik przód, drzwi przód, tył, oraz tylny błotnik i lekko przerysowany próg. Drzwi się swobodnie otwierają i nie stwarza żadnych problemów użytkowanie samochodu, dlatego też nie skorzystaliśmy z samochodu zastępczego, dobrze czy źle? Szkoda byłą w dniu 24.10.19r, zgłoszona dopiero w dni wczorajszym do ubezpieczyciela Avivy, i teraz pytanie czy przy tych szkodach również warto jechać do warsztatu żeby zdjęli jakieś elementy? Samochód raczej będziemy chcieli sprzedać w obecnym stanie i zakupić coś innego. Poniżej wstawiam zdjęcia uszkodzeń. z góry dzięki. Pozdrawiam, Arek
hak64 Opublikowano 30 Października 2019 Opublikowano 30 Października 2019 Gdyby wycenę szkody robić w ASO, to prawdopodobnie koszt naprawy przekroczy wartość auta przed szkodą (nie podałeś rocznika auta). Drzwi przednie i tylne powinny być zakwalifikowane do wymiany, a cały bok (wraz z progiem) do lakierowania. Możliwe że niezbędna będzie korekta słupka "B". Wycena szkody powinna więc opiewać na kwotę powyżej 5 tys zł. Korzystanie z samochodu zastępczego zwykle przyspiesza proces likwidacji szkody, bo generuje koszty po stronie ubezpieczyciela, zatem nie korzystanie z niego to błąd.
szafa Opublikowano 30 Października 2019 Autor Opublikowano 30 Października 2019 Dziękuję za szybką odpowiedź, samochód jest z roku 2011, jak możesz podpowiedz jak teraz wyegzekwować samochód zastępczy? Przy czym nIe mam nikogo znajomego w okolicy od kogo mógłbym samochód wypożyczyć?
hak64 Opublikowano 30 Października 2019 Opublikowano 30 Października 2019 Auto zastępcze można wynająć z wypożyczalni, warsztatu naprawczego, ubezpieczyciela sprawcy, lub własnego, bądź też od osoby prywatnej. Należy jednak zachować pewien umiar. Cena najmu nie może przekraczać średnich stawek w wypożyczalniach. Minął tydzień od zdarzenia więc utraciłeś argument , że samochód był niezbędny od razu. Obecnie możesz domagać się od ubezpieczyciela auta zastępczego na okres naprawy (wystarczy pismo /nie telefon/ do ubezpieczyciela z żądaniem auta).
szafa Opublikowano 30 Października 2019 Autor Opublikowano 30 Października 2019 2 godziny temu, hak64 napisał: Auto zastępcze można wynająć z wypożyczalni, warsztatu naprawczego, ubezpieczyciela sprawcy, lub własnego, bądź też od osoby prywatnej. Należy jednak zachować pewien umiar. Cena najmu nie może przekraczać średnich stawek w wypożyczalniach. Minął tydzień od zdarzenia więc utraciłeś argument , że samochód był niezbędny od razu. Obecnie możesz domagać się od ubezpieczyciela auta zastępczego na okres naprawy (wystarczy pismo /nie telefon/ do ubezpieczyciela z żądaniem auta). Rozumiem, czyli jeśli nie będziemy naprawiać samochodu (sprzedaży samochodu uszkodzonego) nie ma co się domagać w tym przypadku samochodu zastępczego. Chyba że bardziej opłacalne jest zrobienie samochodu i wtedy ewentualna sprzedaż?
hak64 Opublikowano 30 Października 2019 Opublikowano 30 Października 2019 1 godzinę temu, szafa napisał: Chyba że bardziej opłacalne jest zrobienie samochodu i wtedy ewentualna sprzedaż? Z całą pewnością naprawa jest bardziej opłacalna. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest dokonanie wyceny szkody, przy czym szkodą nie jest poniesiony wydatek na naprawę pojazdu, a sam fakt uszkodzenia pojazdu. Odszkodowanie powinno więc określać jedynie kwotę pieniężną, niezbędną do dokonania napraw, bez względu na to, czy naprawa w ogóle nastąpiła lub ma nastąpić, bowiem żadne przepisy prawa nie nakładają na poszkodowanego obowiązku naprawienia uszkodzonego pojazdu. Mając powyższe na uwadze, korzystniej jest dokonać naprawy jak najtańszym kosztem (z użyciem części z odzysku), a następnie sprzedać auto, bo ubezpieczyciel ustalając wysokość odszkodowania musi w wycenie uwzględnić części nowe i oryginalne.
szafa Opublikowano 12 Listopada 2019 Autor Opublikowano 12 Listopada 2019 Witam! Dostałem wycenę, z tego co kolega Hak64 pisał powinno być że rzetelnie podeszli do sprawy, ale wszelkie uwagi mile widziane 40370329_0055a-2.pdf
hak64 Opublikowano 12 Listopada 2019 Opublikowano 12 Listopada 2019 6 minut temu, szafa napisał: Dostałem wycenę, z tego co kolega Hak64 pisał powinno być że rzetelnie podeszli do sprawy, Nie podeszli rzetelnie! - Stawka rbg jest mocno zaniżona. Profesjonalne warsztaty stosują stawki powyżej 100 zł za rbg. - Wyliczenie szkody w systemie DAT jest niezgodne z wytycznymi KNF. Kalkulacja powinna bowiem zawierać ceny i nazwy producentów (lub dostawców) części zamiennych. - "Ceny części zamiennych użyte w kalkulacji pochodzą od producentów i importerów pojazdów oraz od dostawców współpracujących z Aviva. Zawierają one rabat udzielany Ubezpieczycielowi przy naprawie pojazdu w warsztatach współpracujących z Aviva." Żaden przepis prawa nie nakłada na poszkodowanego obowiązku naprawiania swojego auta, zatem zastosowanie rabatu na części zamienne jest bezprawnym zaniżeniem wartości szkody! - "Stawki za roboczogodzinę pracy warsztatu naprawczego zawarte w kalkulacji są cenami stosowanymi w warsztatach współpracujących z Aviva znajdujących się w rejonie zamieszkania Poszkodowanego." Ubezpieczyciel ma prawo wskazać warsztat naprawczy z którym współpracuje, ale decyzję o tym gdzie i czy w ogóle pojazd zostanie naprawiony podejmuje poszkodowany. Wyliczenie należnego odszkodowania w oparciu o stawki warsztatów partnerskich, jest więc bezprawnym zaniżeniem wartości szkody. - "Na podstawie zgromadzonego materiału zastosowano w kalkulacji naprawy części o klasie jakości innej niż O z uwagi na prostotę konstrukcji uszkodzonych elementów." To także bezprawne zaniżenie wartości szkody. Ubezpieczyciel dokonując oględzin pojazdu poprzedzających wycenę szkody, miał możliwość ustalenia czy pojazd posiadał części oryginalne i czy były one wcześniej uszkodzone bądź niefachowo naprawiane. W kalkulacji brak takiej informacji, zatem zastosowanie zamienników części oryginalnych nie spełnia wymogu przywrócenia rzeczy do stanu sprzed zdarzenia. Zdaniem Sądu najwyższego 'użycie zamienników części oryginalnych jest co najwyżej próbą odtworzenia estetyki pojazdu, nie spełnia jednak wymogu art 363 § 1" (przywrócenie do stanu sprzed zdarzenia). To by było na tyle.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się