Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem po zmianie wzmacniacza Harman na bose


Matusek99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam problem nad którym spędziłem już dużo czasu i mam dość... Przeszukałem fora itp nie znalazłem odpowiedzi,. Mianowicie miałem suba wzmacniacz Harman, wyczytałem gdzieś że warto zmienić wzmacniacz na bose i będzie grał sam tył, a przód z radia. Tak zrobiłem kupiłem cały subwoofer przepiąłem wtyczki z 23 pin na 32, podłączylem wszystko, zadowolony włączyłem radio i kichaa... Grają wszystkie głośniki przód z radia, tył ze wzmacniacza. Ale jest tragicznie, tzn po nie dużym podlgoszeniu jeśli jakas piosenka nie łupie basem  jest okej czysty dźwięk ale taki płytki jakby, agdy jest już więcej niskich tonów w piosence to chrypią charczą tylne głośniki. Powiedziałbym że miało być lepiej a jest gorzej.. I w czym może leżeć problem? Dodam że radio nie jest oryginalne, jest to Pioneer. Walnięty wzmacniacz? Wina głośników? Nie dawno kupiłem auto a poprzedni właściciel miał w nim tubę i wzmacniacz i czy po prostu głośniki dostały w kość? 

Edytowane przez Matusek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po montażu wzmacniacza BOSE należałoby wymienić również głośniki. Generalnie pod niefirmowe radio zupełnie niepotrzebnie rzeźbiłeś BOSE ( i to tylko na tył). W tej sytuacji wypadałoby wymienić wszystkie głośniki i podepnij pod wzmacniacz albo wrócić do poprzedniego wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale system Bose jest zbudowany pod 2 Ohm, kiedy Harman pod 4 Ohm. Głośniki pierdzą bo nie są w stanie przerobić sygnału, który podaje wzmacniacz, a radio (prawdopodobnie 4x25W) jest za mocne na tylko dwa głośniki z przodu. Poszukaj zestawu z Bose, za 250 zł dasz radę kupić zestaw z Ori subem, pogadaj z @pila24, podpowie jak ogarnąć, żeby działało na aftermarketowym radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Jeżeli nie miał zestawu Bose w aucie, to miał zwykłe głośniki o impedancji 4 Ohm. Wzmacniacz Bose jest pod 2 Ohm. Zasilając tym wzmacniaczem głośniki o impedancji  4 Ohm, będą po prostu ciszej grały nieżeli na 2 Ohmowych. Gdyby sytuacja miała miejsce odwrotnie, czyli np. do wzmacniacza 4 Ohmowego podpiąć 2 Ohmowe głośniki, wtedy mogłoby to doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości dzwięku oraz w najgorszym wypadku do spalenia końcówki mocy we wzmaku:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Matusek99 napisał:

Ale jest tragicznie, tzn po nie dużym podlgoszeniu jeśli jakas piosenka nie łupie basem  jest okej czysty dźwięk ale taki płytki jakby, agdy jest już więcej niskich tonów w piosence to chrypią charczą tylne głośniki.

Jeżeli głośniki grały dobrze pod harmanem to pod BOSE będą również grały jeżeli jest wszystko dobrze podłączone.

Pierw to wybadaj czy grają głośniki w fazie,czy w przeciwfazie. Bo mogą znosić wzajemnie głębokie tony,bo nawet jeżeli podłączyłeś zgodnie z tym co jest na forum to i tak może wystąpić przeciwfaza na głośnikach,są różne wersje wzmacniaczy bose i niektóre mają fazy + i -  odwrócone na niektórych głośnikach.

Pobaw się balansem i faderem by sprawdzić który głośnik gra w zgodnej fazie z wooferem,a następnie posprawdzaj fazy pomiędzy głośnikami. Jak zacznie ginąc bas przy dołączaniu któregoś z głośników  to będziesz wiedział iż zamienić bieguny trzeba na danym głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...