Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie z rowerem na dachu


Tomaszq91

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam w tym roku jechać na wakacje i planuję zabrać rower. Wszyscy wiemy jaki jest bagażnik w sedanie i nawet jak po opuszczeniu oparcia wrzucę rower na "pakę" to walizki, krzesełka, parawan itp. już raczej nie wejdą. Moje pytanie jest czy faktycznie Audica z rowerem na dachu spali tyle co autobus?

Dobra, z tym autobusem trochę przesadziłem... W każdym razie wiem, że po dorzuceniu relingów i roweru opór powietrza będzie większy, ale czy spalanie wzrośnie drastycznie? Wprawdzie przy obecnej cenie ok. 7,30 z tendencją wzrostową wzrost spalania nie musi być drastyczny żeby był odczuwalny, ale czy mówimy o spalaniu większym o 2-3l/100 czy jednak bliżej 10l? Czy jak wstawię sobie hak holowniczy, a do niego "stelaż" rowerowy to lepiej na tym wyjdę? Nie mam doświadczenia w tym zakresie, nigdy nic na dachu nie wiozłem, nie wiem jak to jest... Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie hak wyjdzie dużo drożej, a z rowerem na dachu za szybko nie pojedziesz więc mit o większym spalaniu odstaw w kąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowery na haku też robią opór. Ogólnie spalanie podskoczy o 1-2litry. 

Są też takie bagażniki..

 

IMAG0507 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tak jak @Langista napisał. Za szybko nie pojedziesz (a przynajmniej nie powinieneś). 

Ja rok temu jak robiłem trasę z rowerem na dachu i trzymałem się zalecanych dla bagażnika 130 km/h (czasem 140, ale na pewno nie więcej) miałem najmniejsze spalanie jakie dotychczas zanotowałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na wielkich prędkościach mi nie zależy, z resztą i tak z reguły jadę z prędkością 100-110km/h, wtedy spalanie wychodzi mi 5,1-5,2l/100km (spalanie zmierzyłem kalkulatorem na podstawie stanu licznika i paragonu ze stacji, a nie z tego co "komputer" pokazuje, z resztą u mnie jedynie pokazuje za ile km koniec paliwa i żeby wcisnąć hamulec przed wrzuceniem biegu). 

W każdym razie większość trasy będę robić drogami krajowymi, a wszyscy wiemy ile można tam jechać, a przy ruchu wakacyjnym wszyscy też wiemy ile da się jechać (ale nie po to biorę urlop żeby być punktualny i trzymać terminy :) ). Czy z rowerem na dachu dużo więcej ropy pójdzie czy tak jak ktoś napisał, nic nie wzrośnie, a nawet zmaleje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmaleć nie zmaleje, jeśli nie będziesz wolniej jeździł (akurat o takim przypadku u siebie wspominałem i jeździe autostradowej), ale wzrostów też bym się nie spodziewał. A na pewno nie jakichś znaczących. 

Może gdyby ktoś miał inne doświadczenia, dodam też, że korzystam z bagażnika Thule 561 z mocowaniem roweru za widelec, a koło mam schowane w bagażniku. Być może to, że jest tego roweru trochę mniej na górze też jakoś pomaga.

Edytowane przez Remilo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie i tak wzrośnie bo będziesz miał bagaże, rower moim zdaniem zamocowany wzdłuż samochodu ma najmniejsze opory powietrza to przy takich prędkościach nawet nie odczujesz różnicy. Nie raz na autobanie widziałem odważnych, co mnie ponad 200+ z rowerami na dachu wyprzedzali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wzrośnie spalanie to minimalnie i nie powinno mocno nadwyrężyć Twojego wakacyjnego budżetu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...