Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy akumulator


Userr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Muszę wymienić akumulator, ale nie wiem czy mam kupić o takich samych parametrach czy mogą być inne (większe)...

Aktualnie mam:

000 915 105 DE

EXIDE 12V 61Ah 330A DIN

540A EN/SAE/GS

 

Czy mogę kupić np. takie?

  • 70Ah 640A P+ Varta Black E13
  • Exide 65Ah 540A P+ EC652

  • Centra Plus 60Ah 540A CB602

Edytowane przez Userr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że zależy to od alternatora, bo wtedy nie naładuje do końca zbyt dużego aku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, wiesz jaką wydajność prądową ma alternator w samochodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naładuje. Wielkość akumulatora ma marginalne znaczenie, liczy się bilans energii. Mało tego, w teorii zamontowanie większego akumulatora wydłuży jego żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternator ma 100A ++ wydajności w samochodzie, totalnie rozładowany aku w samochodzie osobowym pobierze max kilka amper, ta Varta co polecałem jak będzie totalną dętką pociągnie, ja myślę max 7A i to przy rozładowanym aku przy którym nie odpalisz samochodu.

 

W mojej a4 1.8 jest alternator 150A i akumulator 77Ah 700A, 3 lata wszystko działa.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tass napisał(a):

totalnie rozładowany aku w samochodzie osobowym pobierze max kilka amper

Kilkadziesiąt, co jest dla niego w tej sytuacji bardzo szkodliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sebaa napisał(a):

Kilkadziesiąt, co jest dla niego w tej sytuacji bardzo szkodliwe

Samo rozładowanie aku do "dna" jest dla niego szkodliwe. Kilkadziesiąt czego amper? Aku 70Ah 640A rozładowany nie uszkodzony powinien ciągnąć około 7A, padnięty taki aku podłączony pod prostownik z amperomierzem tyle powinien ciągnąć i prąd ładowania powinien spadać, a rosnąć napięcie (wraz ze wzrostem naładowania aku). Na upartego to można zapodać w taki aku i 20A tylko czy to przeżyje.

Edytowane przez tass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tass napisał(a):

Aku 70Ah 640A rozładowany nie uszkodzony powinien ciągnąć około 7A, padnięty taki aku podłączony pod prostownik z amperomierzem tyle powinien ciągnąć i prąd ładowania powinien spadać, a rosnąć napięcie (wraz ze wzrostem naładowania aku).

Nie powinien ciągnąć, a powinien być ładowany prądem 0.1 pojemności. Sprawny akumulator podczas ładowania pobiera prąd zgodnie z prawem Ohma, co oznacza, że podczas ładowania prąd maleje, a napięcie rośnie. Ładując prostownikiem mamy możliwość doboru prądu ładowania, ładując akumulator w samochodzie alternatorem już nie bardzo. A alternator jak sam napisałeś:

 

Godzinę temu, tass napisał(a):

Alternator ma 100A ++ wydajności w samochodzie

I to spowoduje, że mocno rozładowany akumulator pobierze te kilkadziesiąt amper bez problemu w pierwszych etapach ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, sebaa napisał(a):

Nie powinien ciągnąć, a powinien być ładowany prądem 0.1 pojemności. Sprawny akumulator podczas ładowania pobiera prąd zgodnie z prawem Ohma, co oznacza, że podczas ładowania prąd maleje, a napięcie rośnie. Ładując prostownikiem mamy możliwość doboru prądu ładowania, ładując akumulator w samochodzie alternatorem już nie bardzo. A alternator jak sam napisałeś:

 

I to spowoduje, że mocno rozładowany akumulator pobierze te kilkadziesiąt amper bez problemu w pierwszych etapach ładowania.

Bardzo mało jest prostowników z regulacją prądu ładowania i podają tyle prądu ile wyciągać chce aku., lub tyle ile są w stanie podać. Nie będę się doktoryzował na temat ile tak naprawdę jest wstanie wciągnąć z alternatora, ale jak akumulator trup to i tak mu nic nie zaszkodzi bo idzie do recyklingu. Ogólnie kwasowo ołowiowe aku. nie powinny być rozładowane zbyt mocno i często podładowywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jednak podobny jaki miałem do tej pory - Centra Plus CB 620 62Ah 540 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...