Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wielkość kół w samochodach, a prawo


adam749
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez dekiel 13,

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z tą wielkością kół w samochodach?

Moja Audica (A4 B7 1.8T) była wypuszczona na kołach 16”. Na swojej etykiecie w drzwiach z zalecanym ciśnieniem mam rozmiary 16” , 17” i koła zapasowego. Zamontowane natomiast mam koła 18”, bo na takich również były wypuszczane te samochody i ludzie przesyłają zdjęcia tych etykiet.

Jak sprawa prawnie wygląda? Przegląd i jakieś kontrole? Czy ta etykieta jest jakimś „dowodem”? Słyszałem przypadki, że zabierali dowód. Chciałbym wiedzieć na przyszłość co komu mówić w razie problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym mówisz to rozmiar felgi. Nijak się ma do rozmiaru koła bo o tym decyduje dopiero połączenia felgi i opony. 

Tu masz wszystkie informacje czego i dlaczego możesz używać 

WWW.OPONEO.PL

Nasz kalkulator rozmiaru opon pomaga w odpowiednim doborze zamienników opon. Sprawdź, jakie zamienniki możesz zastosować w Twoim pojeździe!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi koledze. Prawnie jest tak, że maksymalnie możesz zamontować felgę o takim rozmiarze, jaki przewidział producent. Jeżeli producent nie przewidział rozmiaru 18" to musisz z daną felgą jechać na przegląd i tam diagnosta wpisuje to w papiery. Felgi oczywiście muszą mieć atest, bez niego diagnosta tego nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Langista napisał(a):

Nie o to chodzi koledze. Prawnie jest tak, że maksymalnie możesz zamontować felgę o takim rozmiarze, jaki przewidział producent. Jeżeli producent nie przewidział rozmiaru 18" to musisz z daną felgą jechać na przegląd i tam diagnosta wpisuje to w papiery. Felgi oczywiście muszą mieć atest, bez niego diagnosta tego nie zrobi.

o to chodzi ;) Gdzie najlepiej sprawdzić co przewidział producent? Są dostępne w internecie różne konfiguratory, dane techniczne samochodów. Są również naklejki w samych autach, ale one potrafią się różnić od tego co w internecie... i nawet między takimi samymi samochodami bywają różne. Chyba, że przykładowo Avant 2.0TDI może mieć 18", a Avant 1.8T już nie... bo takie etykiety w drzwiach, ale już w internecie przy 1.8T jest napisane, że mogą być felgi 18". 

Wiem, że się czepiam :D ale co powiedzieć policjantowi, albo diagnoście jak stwierdzi, że mam felgi o złym rozmiarze.. skoro są dobre i zgodne z parametrami producenta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem jeszcze nigdy żeby w Polsce ktoś się czepil rozmiaru felg. Nie mogą tylko wystawać poza obrys błotników. 

Edytowane przez Rob@k
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiem lat jeżdżę na 19-stkach, i nigdy mundurowy czy diagnosta się czepiał😁

Edytowane przez A4b6quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Mam podobnie auto na 19kach i przechodzi przegląd w Norwegii a tu 'nie ma to tamto'.

Zakładaj te 18ki i tyle. :guma:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...