Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA kręci, ale nie odpala

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
  • Autor
Godzinę temu, janusz75 napisał(a):

prawdopodobnie tutaj tkwi Twój problem... na scanie który przesłałeś w poniedziałek w sterowniku silnika widnieje: Napięcie zacisku 30: 9.000 V ; gdzie na tym samym scanie sterownik 5f widzi: Napięcie: 11.80 V... przy tak niskim napięciu jakie "widzi" sterownik silnika nie zostaną wysterowane zawory, wtryskiwacze, itp... jeśli wiesz, że sterownik silnika ma usterkę to musisz ją w pierwszej kolejności usunąć... tak niskie napięcie na sterowniku może być także spowodowane usterką samego zasilania sterownika; przewody, przekaźnik... sprawdź jeszcze raz jakie napięcie widnieje w wartościach mierzonych sterownika silnika podczas uruchamiania... bo jeśli "spada" poniżej 9,5V to o uruchomieniu silnika możesz zapomnieć...

Problem w tym, że błąd i awaria sterownika wyszły długo po awarii związanej z odpalaniem. Wcześniej kilka razy były sprawdzane błędy bo silnik w ogole nie odpala i nie było żadnych błędów oprócz tego P0087. Błąd związany ze sterownikiem pokazał się niedawno. Poza tym odkręcałem przewód paliwowy zasilający listwę CR i podczas kręcenia paliwa leciało tyle co nic, dosłownie kilka korpel.

Edytowane przez Voodoo

Opublikowano
W dniu 29.03.2026 o 21:55, Voodoo napisał(a):

Do pompy CR dochodzi paliwo.

To jak w końcu? Bo tu twierdzisz co innego. To pierwsza rzecz o która pytałem.

Opublikowano
  • Autor
17 minut temu, Muskel1 napisał(a):

To jak w końcu? Bo tu twierdzisz co innego. To pierwsza rzecz o która pytałem.

Do zasilania pompy wysokiego cisnienia paliwo dochodzi z pompy wysokiego cisnienia przewodem zasilającym listwe idzie paliwo, ale moim zdaniem bardzo mało bo ledwie kapie.

Opublikowano
45 minut temu, Voodoo napisał(a):

Do zasilania pompy wysokiego cisnienia paliwo dochodzi z pompy wysokiego cisnienia przewodem zasilającym listwe idzie paliwo, ale moim zdaniem bardzo mało bo ledwie kapie.

oddaj to auto do mechanika albo Kogoś kto zna się na rzeczy... bo jeśli masz zapowietrzony układ paliwowy (a z tego co piszesz to można wywnioskować że tak właśnie jest) to za chwilę zatrzesz pompę CR, wtryski oraz zapaskudzisz cały układ paliwowy opiłkami... a to nie jest Nic miłego, wierz mi... najpierw musisz "zapewnić" stabilne oraz prawidłowe zasilanie sterownikowi silnika, bądź też zlecić jego naprawę/wymianę jeśli to jego wina, pisałem Ci o tym wcześniej... następnie poprawnie odpowietrzyć cały układ paliwowy i dopiero wtedy możesz próbować odpalać silnik... bo takie szukanie na chybił trafił i to przy zapowietrzonym układzie paliwowym, to nic innego jak tylko proszenie się o kłopoty...

Opublikowano
  • Autor
35 minut temu, janusz75 napisał(a):

oddaj to auto do mechanika albo Kogoś kto zna się na rzeczy... bo jeśli masz zapowietrzony układ paliwowy (a z tego co piszesz to można wywnioskować że tak właśnie jest) to za chwilę zatrzesz pompę CR, wtryski oraz zapaskudzisz cały układ paliwowy opiłkami... a to nie jest Nic miłego, wierz mi... najpierw musisz "zapewnić" stabilne oraz prawidłowe zasilanie sterownikowi silnika, bądź też zlecić jego naprawę/wymianę jeśli to jego wina, pisałem Ci o tym wcześniej... następnie poprawnie odpowietrzyć cały układ paliwowy i dopiero wtedy możesz próbować odpalać silnik... bo takie szukanie na chybił trafił i to przy zapowietrzonym układzie paliwowym, to nic innego jak tylko proszenie się o kłopoty...

Odnośnie właśnie tego odpowietrzania układu to robiłem ten zabieg komputerem i po zakończonym odpowietrzaniu słychać jak paliwo leje się spowrotem do baku. Czy to tak ma być ?

Opublikowano
8 godzin temu, Voodoo napisał(a):

Wchodze w VCDS w zakładkę "Silnik" odpalam te rozszerzone bloki pomiarowe, wybieram wartość zadana i rzeczywista i przy próbie odpalenia nic się nie dzieje. Wartosci stoją w miejscu. Może ja czegoś nie rozumiem albo nie umiem bo dopiero co zaczynam sie uczyc tego vcds. Tu mam filmik nagrany w razie czego:

PAL.mov

A tu jest ten plik:

Log-SMYEX-WAUZZZ8K2AA175673.txt

Masz ciśnienie 400hPa czyli 0,4 Bar, czyli żadne. Albo pompa nie tłoczy, albo zawór nie podaje.

Opublikowano

podczas procedury odpowietrzania ma być słyszalny odgłos przelewania... taki właśnie jest tego cel, aby za pomocą wtłaczania świeżego paliwa wypchnąć/usunąć powietrze znajdujące się w układzie paliwowym/wtryskowym... niemniej jednak sprawdź w pierwszej kolejności to zasilanie sterownika silnika, bo jeśli jest niepoprawne to nic Ci nie da odpowietrzanie ani inne cuda...

Opublikowano
1 minutę temu, Muskel1 napisał(a):

Masz ciśnienie 400hPa czyli 0,4 Bar, czyli żadne. Albo pompa nie tłoczy, albo zawór nie podaje.

też zwróciłem na to uwagę... i tak jak piszesz pompa nie buduje ciśnienia i jedną z przyczyn może być brak wysterowania elektrozaworu na pompie... dlatego męczę autora wątku aby sprawdił poprawność zasilania...

Opublikowano
  • Autor
30 minut temu, janusz75 napisał(a):

też zwróciłem na to uwagę... i tak jak piszesz pompa nie buduje ciśnienia i jedną z przyczyn może być brak wysterowania elektrozaworu na pompie... dlatego męczę autora wątku aby sprawdił poprawność zasilania...

Sprawdzę to, jakieś rady gdzie zacząć i od czego ? I czy ewentualnie da się jakoś sprawdzić poprawność działania tego elektrozaworu czy zostaje tylko podmianka na inny bądź nowy ?

Opublikowano

W VCDS.

Opublikowano
  • Autor
44 minuty temu, Muskel1 napisał(a):

W VCDS.

Dziekuje za wyczerpującą odpowiedź :)

Opublikowano

Nie obraź się kolego, ale nie potrafisz wykonać logów, a bierzesz się za diagnozowanie. Tak, w VCDS jest możliwe zdiagnozowanie poprawnej pracy zaworów, ale wymaga to podstaw znajomości budowy i zasady działania silnika CR oraz posługiwania się programem diagnostycznym.

Opublikowano
  • Autor
5 minut temu, Muskel1 napisał(a):

Nie obraź się kolego, ale nie potrafisz wykonać logów, a bierzesz się za diagnozowanie. Tak, w VCDS jest możliwe zdiagnozowanie poprawnej pracy zaworów, ale wymaga to podstaw znajomości budowy i zasady działania silnika CR oraz posługiwania się programem diagnostycznym.

Luzik, gdybym potrafił tak diagnozować, znajdywać awarie oraz usterki i miałbym taką wiedzę na temat zasady działania silnika CR jak WY to nie szukałbym tutaj pomocy. Jednak mimo braku moich kompetencji i wiedzy na ten temat nadal będę szukał rozwiązania tego problemu a kiedy już je znajde to dam znac i napisze tutaj dla innych którzy będą mieli taki sam problem. Forum służy między innymi do zdobywania wiedzy i rozwiązywania problemów, ale cóż...

Opublikowano

Moim zdaniem masz zatarta pompę CR, bo nie generuje żadnego ciśnienia. Pompa powinna nawet po wypięciu wtyczki zaworu dozującego N290 pracować lecz w notlaufie. Tak więc nawet gdyby sterownik silnika nie zasilał zaworu N290, powinna pewne ciśnienie nabić.

Opublikowano
Godzinę temu, Muskel1 napisał(a):

Moim zdaniem masz zatarta pompę CR, bo nie generuje żadnego ciśnienia. Pompa powinna nawet po wypięciu wtyczki zaworu dozującego N290 pracować lecz w notlaufie. Tak więc nawet gdyby sterownik silnika nie zasilał zaworu N290, powinna pewne ciśnienie nabić.

w sprawnym i poprawnie odpowietrzonym układzie tak... ale jeśli kolega zapowietrzył układ, a przez swoją ingerencję odkręcając przewody zapewne do tego doszło...

to nawet sprawna pompa nie zbuduje ciśnienia... o ile jeszcze jest sprawna...

abstrahując od samego ciśnienia paliwa, to jeśli Ktoś pisze, że ma uszkodzenia w sterowniku silnika, a dodatkowo na scanie widać zbyt niskie napięcie to chcąc poprawnie naprawić ten samochód od tego bym zaczął... dopiero po usunięciu usterki bądź też upewnieniu się że w tym obszarze wszystko jest ok, należałoby poprawnie odpowietrzyć układ i dokonać próby uruchomienia...

pompy CR są bardzo wrażliwe na brak paliwa... nawet kilkukrotne próby odpalenia silnika na zapowietrzonym układzie źle się kończą...

Opublikowano
  • Autor
  • Rozwiązanie

Problem rozwiązany.
Wczoraj zrobiłem kilka prostych rzeczy i silnik zapalił bez problemu. Przejechałem kilka kilometrów, gasiłem go, odpalałem i na razie jest wszystko okej.
Oto zabiegi, które wykonałem:

- spróbowałem odpalić samochód plakiem i zapalił na kilka sekund i zgasł (zrobiłem to ponieważ odpinałem wcześniej sterownik silnika i był zawalony błędami po podłączeniu go spowrotem które przed odpaleniem na plaka skasowałem i potrzebowałem nowy SCAN)
- wymieniłem profilaktycznie przekaźnik pompy paliwa ( kosztował 20 zł, więc to nie duży koszt)
- poprawiłem piny we wtyczce od pompy paliwa tej w baku (podoginałem je żeby był lepszy styk)

- odkręciłem zawór od pompy i zakręciłem silnikiem (zawór buczał więc był sprawny, ale z pompy nie wyleciało ani grama paliwa)

- raz jeszcze odpiąłem wąż paliwowy zasilający pompę CR w celu sprawdzenia czy paliwo leci (paliwo leciało na przemian z powietrzem, rzygał raz paliwem raz powietrzem)
- do pompy tej w baku podłączyłem wężyk i zrobiłem VCDS'em odpowietrzenie układu i przy okazji sprawdziłem ile paliwa pompa naleje do pojemnika w czasie 15 sekund (nalała 900 ml)

- poszedłem "pod maskę" i znów odpiąłem wąż paliwowy, który zasila pompę CR i odpaliłem procedurę odpowietrzenia (paliwo zaczęło lecieć już normalnie bez powietrza i pod zdecydowanie większym ciśnieniem i znów zlałem je do pojemnika w kilkanaście sekund w pojemniku było 1.3l paliwa)

- wróciłem do laptopa i zrobiłem procedurę odpowietrzenia układu kolejne 3 razy pod rząd

- sprawdziłem na koniec przed próbą odpalenia wszystkie bezpieczniki i przekaźniki i były OK

No i na koniec zapaliłem samochód, silnik odpalił "na dotyk". Pojeździłem nim troszkę i później go zostawiłem żeby sobie chodził na wolnych obrotach. Chodzi równiutko i nie gaśnie. Jak go zgaszę to odpala bez problemu.

Teraz tak: @janusz75 co do sterownika silnika to sprawa wygląda tak:

Sterownik uległ awarii prawdopodobnie podczas prób odpalenia silnika. W tych audi działa to tak, że jak wciśniesz i puścisz kluczyk to rozrusznik sam już kręci i odpala silnik. Jednak jeżeli dojdzie do awarii tego sterownika co objawia się błędem:


-5462 Sterowanie rozrusznika; komunikat zwrotny zacisku 50

P3053 00 [00100111] - Zwarcie z masą / przerwa

to wtedy żeby rozrusznik kręcił trzeba trzymać wciśnięty kluczyk (samochód odpali normalnie), jeżeli natomiast chodzi o napięcie zacisku 30 to tym napięciem jest wyjściowe napięcie akumulatora. U mnie pokazywało na LOG'u chyba 9V o ile pamiętam bo aku był już słaby od prób odpalenia. Po naładowaniu aku i zrobieniu SCAN'ów napięcie na zacisku 30 znów było ~14V a błąd sterownika nadal występuje (tym zajmę się później). Żeby naprawić sterownik trzeba go wyjąć z podszybia, rozebrać i wlutować mostek w miejscu wypalonej ścieżki.

Teraz kwestia zatartej pompy @Muskel1 , zatarta pompa objawia się NAJCZĘŚCIEJ opiłkami w układzie paliwowym, są one dosłownie wszędzie. W baku, w przewodach paliwowych, w filtrze, w pompie wstępnego tłoczenia, w dodatkowej pompie elektrycznej, w pompie CR i pod jej zaworem, w listwie CR, na regulatorze ciśnienia szyny CR i we wtryskach. Ja zaglądałem i sprawdzałem wszystkie te miejsca oprócz wtrysków i wszędzie było czyściutko, ani jednego opiłku. Paliwo które spuszczałem wężami do CZYSTEGO PRZEŹROCZYSTEGO POJEMNIKA też za każdym razem było czyściutkie. Nie mam aż takiej wiedzy, ale z tego co się dowiedziałem mógł też się uwalić klin w pompie i też by nie budowała ciśnienia, ale to bardziej takie spekulacje. Teraz pisząc to wszystko naszła mnie jeszcze taka myśl, że mogła być zapowietrzona sama pompa CR bo jak odpaliłem go na plaka i miałem włączony VCDS z podglądem wysokiego ciśnienia rzeczywistego i zadanego to po odpaleniu widać było, że wartości ciśnienia rzeczywistego zaczęły się w końcu zmieniać a co za tym idzie pompa zaczęła powolutku budować ciśnienie ( to też takie domysły trochę).

Teraz do wszystkich, którzy będą mieli taki sam lub podobny problem.. Nie zawsze winna będzie pompa CR lub same wtryski. W pierwszej kolejności polecam sprawdzić bezpieczniki, przekaźniki, filtr paliwa i wydajność pompy tej w baku i poprawność działania tej pompy dodatkowej która jest przy filtrze. Ten problem jest o tyle do "d*py", że komputer pokazuje tylko jeden błąd P0087 i niestety trzeba dokładnie sprawdzić cały układ paliwowy.

Nie mniej jednak dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązywaniu tego problemu. I pamiętajcie, że forum służy do udzielania pomocy, dzielenia się nowinkami i uczenia się. Warto pytać kogoś bardziej doświadczonego jak się czegoś nie wie. Nikt nie jest wszechwiedzący i nieomylny. Pozdrawiam forumowiczów !

Opublikowano

no to super i Szerokości... najważniejsze, że wszystko dobrze się skończyło...

Miłej niedzieli...🙂

Opublikowano

Po tym jak wcześniej napisałeś, że do pompy CR dochodzi paliwo, awaria pompy CR była dla mnie jedynym logicznym rozwiązaniem, bo czarów nie ma. Dlatego w pierwszej kolejności o to zapytałem. Najwidoczniej nie zweryfikowałeś tego wstępnie wystarczająco dokładnie, co zbiło tropu. Negatywnym aspektem udzielania pomocy na odległość, jest to, że należy polegać na dostarczonych informacjach. Mając auto na miejscu sam sprawdzasz i wykluczasz możliwe przyczyny. Problem opiłkowania i obróconego tłoczka jest mi znakomicie znany. Pomimo tego, tak jak już napisałem, poleganie na ocenie innych osób niesie za sobą pewne ryzyko. Wiele razy miałem już przypadki, że ktoś sprawdzał już wcześniej obecność opiłków i nic nie znalazł, a okazało się, że jednak były. Podsumowując, dobrze, że auto chodzi i nie było poważnej (drogiej) awarii.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.