Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kto miał pierwszeństwo?


maciekg

Rekomendowane odpowiedzi

do tych rozwazan przydałoby sie jeszcze wiedzieć jak sa oznaczone pasy na rondzie. bo moze ten prawy pas jest tylko do skretu w ta ulice. wtedy to mozesz miec pretensje. ale tak to pomysl w ten sposob ze ktos jedzie swoim pase a Ty mu chcesz przeciac przed maska. to juz wiesz kto m a pierwszenstwo?

ale i tak szacunek ze sie nad tym zastanowiles. ja spotkalem ostatnio ze trzy sytuacje ze ludzie chcieli mnie zabic ewidentnie nie majac pierwszenstwa, i zero refleksji... pewnie nawet nie wzieli pod uwage ze zle zrobili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na rondzie obowiązuje "żelazna zasada prawej ręki". Jak się nie jest pewnym jak jechać lepiej jest ustąpić osobom po swojej prawej stronie. W tym przypadku też tak było.

Skoro zamierzałeś zjechać z ronda pierwszym zjazdem to powinieneś wjechać na zewnętrzny pas i z niego zjechać. Pas wewnętrzny jest dla skręcających w lewo i zawracających na takim rondzie (w ten sposób nie "przeszkadzasz wjeżdżającym na rondo i osobom, które zjeżdżają pierwszym zjazdem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, tutaj masz linka - co nieco widać (weź widok z satelity + max. powiększenie).

http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Warszawa%2C+Rondo+Zgrupowania+AK+Rados%B3aw+&Submit=Szukaj&cId=&sId=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, tutaj masz linka - co nieco widać (weź widok z satelity + max. powiększenie).

http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Warszawa%2C+Rondo+Zgrupowania+AK+Rados%B3aw+&Submit=Szukaj&cId=&sId=

Faktycznie jedyne w swoim rodzaju :mysli: no i tutaj faktycznie zgodnie z oznakowaniem poziomym (pasy na jezdni) to on musiał by przeciąć inny pas żeby dalej jechać po rondzie ale szczerze powiem że to chyba takie jedyne rondo w Polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze przy zmianie pasa nalezy ustapic pierszenstwo.

Wszystko zalezy od tego czy ktos jest przyzwyczajony do rond. Szczecin jest niekwestionowanym liderem w ilosci rond (ponad 30 - w tym ponad połowa to stare poniemickie ronda). Jesli ktos z małego miasta wpada na 4 pasmowe rondo - moze sie pogubic.

Najbardziej w....jąca jest sytuacja, w ktorej frajer objezdza cale rondo zewn pasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,ale potocznie mówi się rondo Sobieskiego i tak samo można sobie i innym takim manewrem niezłe kuku zrobić.

Ważne, że na przyszłość będzie już wiedział.

a sobieskiego to juz nie hucisko :decayed:

i wokol pomnika faktycznie jest rondo - ale od niedawna. kiedys byly pojedyncze skrzyzowania. teraz jest rondo ale tam chyba nie ma takich problemow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, tutaj masz linka - co nieco widać (weź widok z satelity + max. powiększenie).

http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Warszawa%2C+Rondo+Zgrupowania+AK+Rados%B3aw+&Submit=Szukaj&cId=&sId=

Faktycznie jedyne w swoim rodzaju :mysli: no i tutaj faktycznie zgodnie z oznakowaniem poziomym (pasy na jezdni) to on musiał by przeciąć inny pas żeby dalej jechać po rondzie ale szczerze powiem że to chyba takie jedyne rondo w Polsce :)

Rzeczywiście ciekawe. A skoro jesteśmy przy rondach, to co powiedzielibyście na rondo w Swindon (ruch lewostronny bo to Anglia) :)

phpq624te.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, tutaj masz linka - co nieco widać (weź widok z satelity + max. powiększenie).

http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Warszawa%2C+Rondo+Zgrupowania+AK+Rados%B3aw+&Submit=Szukaj&cId=&sId=

Faktycznie jedyne w swoim rodzaju :mysli: no i tutaj faktycznie zgodnie z oznakowaniem poziomym (pasy na jezdni) to on musiał by przeciąć inny pas żeby dalej jechać po rondzie ale szczerze powiem że to chyba takie jedyne rondo w Polsce :)

I do tego jeszcze swiatla, tramwaje i straszne korki. Ludzie glupieja i puszczaja nerwy. Ile tam dziennie jest stluczek to szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy kolega (nie będę pisał kto :gwizdanie:) przejechał by przez takie "rondo" nie powodując ani jednej stłuczki :naughty:

78988818.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, tutaj masz linka - co nieco widać (weź widok z satelity + max. powiększenie).

http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Warszawa%2C+Rondo+Zgrupowania+AK+Rados%B3aw+&Submit=Szukaj&cId=&sId=

Faktycznie jedyne w swoim rodzaju :mysli: no i tutaj faktycznie zgodnie z oznakowaniem poziomym (pasy na jezdni) to on musiał by przeciąć inny pas żeby dalej jechać po rondzie ale szczerze powiem że to chyba takie jedyne rondo w Polsce :)

I do tego jeszcze swiatla, tramwaje i straszne korki. Ludzie glupieja i puszczaja nerwy. Ile tam dziennie jest stluczek to szok.

Sama koncepcja ronda jak dla mnie jest ekstra. Niestety pozostaje sprawa niepatrzących na znaki i dużego ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rondo w Swindon to jakieś przegięcie. Przerost formy nad treścią. Z tym że z tego co widzę te mikroronda w rondzie są malowane, czyli pewnie jak zwykle na wyspach czasowe (np. obowiązują tylko w godzinach szczytu). Wtedy i tak wszystkie auta stoją w korku to bez różnicy czy trzeba jakiegoś dodatkowego bączka zapodać :>

Co do ronda w Wawie. Nie wiem jak to się sprawdza w praktyce, ale jest na YT filmik z czegoś trochę podobnego (gdzieś w Polsce). Rondo rotacyjne czy jakoś tak. I tam na wjeździe zajmuje się od razu pas do zjazdu. Nikt nikomu nie przecina drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po takim mini rondzie jeżdżę dwa razy dziennie i to co się tam wyprawia :shocked:, wszystko jest możliwe i trzeba mieć oczy dookoła głowy. Kierunkowskazy też są używane we wszystkich możliwych konfiguracjach. Niestety pseudo nauki jazdy także odwalają szopkę, bodajże raz widziałem jak e-L-ka wzorcowo przejechała rondo tzn. z kierunkowskazem, zmiana pasa i opuszczeniem ronda.

Kiedyś czytałem takie wytłumaczenie co można zrobić na rondzie:

1. Na rondo można wjechać (zgodnie z przepisami)

2. Na rondzie można zmienić pas (zgodnie z przepisami)

3. I rondo można opuścić (zgodnie z przepisami)

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc, to należało by kolegę, który założył post wysłać na jakieś małe doszkolenie... :gwizdanie:

Ostatnio miałem identyczną sytuację, tyle, że ja byłem na zewnętrznym i kierowca mi zajechał w ten sam sposób drogę, przy okazji pukając się w czoło, że mu wymusiłem pierwszeństwo :wallbash:

Na kurs nieuków i tych co bez jakiejkolwiek wiedzy teoretycznej i praktycznej "zdają" po znajomości prawo jazdy z wynikiem pozytywnym :rant:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zdawałem prawko i jestem "świerzy" w tym temacie!! Zjeżdząjący z ronda ma zawsze pierwszeństwo!Zawsze! i nie słuchaj osób które mówią że na zew ma pierwszeństwo to jedna wielka bujda!

Po Twojej znajomości przepisów sądzę, że chyba na Ukrainie zdawałeś to prawko.

Kiedyś miałem podobną sytuację w Piotrkowie Tryb, zjeżdzałem z ronda a dwóch 18-19latków w Cinquecento chcieli przeciąć rondo i wcisnąć się przede mnie. O mały włos wjechali by mi pod koła, leciałem Sprinterem więc skutki dla nich mogłyby być nieprzyjemne. A chłopaczki oczywiście, zimny łokieć , na tylnej półce głośniki od wieży i ync ync ync.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się przekrzywać w swoich racjach i pokazywaniu swoich wielkich jajec, to podajcie konkretne przykłady tak, żeby ktoś ew. mógł sie czegoś nauczyć.

_________________________________________________

No to ciekawe co Wy na to.. Koledzy kierowcy :wink4:

Dot. wspomnianego wcześniej ronda Radosława w warszawie (dawne rondo Babka). Rondo czy nie ? :)

Dodatkowo na pasach ruchu wymalowane są pasy ciągłe i przerywane.. Dla zjeżdzających i jeżdzących po rondzie.

http://www.arbiter.pl/galeria/rondo.radoslawa.swiatla

91812,105265,9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...