Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Zdjęcia na zlecenie


Allcon

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Ponieważ moim hobby od kilku lat jest fotografia motoryzacyjna (i nie tylko) zainteresowałem się jakiś czas temu tematyką tzw "rig shots". Podpatrzyłem ostatnio jak wykonuje takie zdjęcia jeden z zaprzyjaźnionych fotografów. Bardzo podoba mi się takie dynamiczne podejście do tematu i chciałbym zgłębić trochę tą technikę. Wygląda to mniej więcej tak:

http://www.blog.spoongraphics.co.uk/articles/37-kick-ass-rig-car-photography-shots

Niestety jak to w większości przypadków bywa potrzebne są do tego niemałe nakłady finansowe. Podliczyłem sobie, że aby skompletować niezbędne rzeczy do wykonywania tego typu zdjęć potrzebuje ok 2000zł. Nie biorę pod uwagę tanich domowych metod typu "kij od mopa" bo na tym ma wisieć aparat za kilka tysięcy, którego byłoby mi szkoda dlatego wolę zainwestować i mieć pewność, że sprzęt będzie bezpieczny. Kwota jak widać jest dość spora i zastanawiam się czy inwestowanie w to ma sens. I teraz pytanie do Was. Czy wśród Was byliby chętni do wykonania takich fotek swoich samochodów? Z tego co się orientowałem fotografowie wyposażeni w taki sprzęt wołają sobie od 100 do nawet 250zł za 1 fotkę. Rozumiem te ceny bo wiem, że to wymaga sporo pracy i czasu (dojazd, zakładanie i ustawienie konstrukcji, oświetlenie, obróbka komputerowa itd). Średnio wykonanie jednego zdjęcia zajmuje ok pół godziny. Do tego dochodzi obróbka komputerowa co najmniej drugie tyle w zależności od ujęcia. Ja ustaliłbym cenę np 150zł za 2 sztuki. Dla niektórych z Was może to się wydawać wysoka cena ale uwierzcie mi, że to naprawdę wymaga sporo pracy. To jak - co o tym myślicie? Są jacyś chętni? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, link który pokazałeś jest jak najbardziej ok, problem polega na tym, że to nie Twoje zdjęcia. Moim zdaniem najpierw musisz pokazać co potrafisz a potem starać się to sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, link który pokazałeś jest jak najbardziej ok, problem polega na tym, że to nie Twoje zdjęcia. Moim zdaniem najpierw musisz pokazać co potrafisz a potem starać się to sprzedać.

Oczywiście, że tak...

Nie możesz proponować zdjęc nawet 10 za 150zł kiedy jeszcze nie strzeliłeś nawet jednej takiej fotki.. :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czysto abstrakcyjnie, gdyby to byly nawet mega za***iste zdjecia to nie dalbym 150zl za 2szt;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo z pokazanych pod tym linkiem fotek mozna ogarnac bez montazu riga. OOO... i jest pomysl na zlocik weekendowy w jaroslawcu... pokombinujemy takie foto na pasie startowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no tak ciężko będzie mi pokazać przykłady moich rig shotów jeśli od początku zaznaczałem, że dopiero mam plan się tym bliżej zainteresować :P Ale macie rację - nie powinienem niczego proponować jeśli nawet nie wiem jak to wyjdzie. W każdym razie mimo braku zainteresowania postanowiłem zainwestować w sprzęt i pocykać na początek swoją bryczkę. Jak już będą jakieś fotki i efekty będą zadowalające to odświeżę temat. A Wy jak będziecie próbować robić takie fotki to wrzućcie i pokażcie co udało Wam się uzyskać. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo z pokazanych pod tym linkiem fotek mozna ogarnac bez montazu riga. OOO... i jest pomysl na zlocik weekendowy w jaroslawcu... pokombinujemy takie foto na pasie startowym...

Tak :good: będzie okazja na super ujęcia :) Czekam na fotoski ze zlotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę przesadziłeś z tą ceną, 150zł za dwie foty :naughty:, no i co najpierw chcesz uzbierać ludzi a potem kupić sprzet :kwasny:, trzeba najpierw zainwestować, strzelić parę fotek swojej niuni, i wtedy zacząć temat :gwizdanie:, a masz jakieś swoje fotki, oczywiśćie nie chodzi mi o rig shots :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem tylko jedną firmę, która produkuje tego typu sprzęt. Konstrukcyjnie troszkę inaczej niż ja planuję to zrobić ale zasada działania ta sama. Możesz zobaczyć ile sobie za to wołają:

http://automotiverigs.com/product5.html

To faktycznie trochę kosmiczna kwota i do tego jest to cena za sam rig a do tego jeszcze trzeba jakoś zamocować aparat. Mocuje się go za pomocą tzw "magic arm", który sam kosztuje ok 600zł. Uwierz mi, że nie wziąłem tej kwoty z kosmosu. Owszem tak jak mówisz można ciąć koszty używając starego statywu, przyssawek z marketu za 15zł i rurek wyciętych z czyjegoś ogrodzenia ale ja bym na tym swojego aparatu nie powiesił. Wole wydać więcej i mieć pewność niż płakać za sprzętem jak coś pójdzie nie tak... Dlatego tak jak mówiłem wcześniej odezwę się jak już będę miał co pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no sprawa osprzętu jest jasna, ale pomyśl zainwestujesz raz, a jak fotki bedziesz robił taki jak pokazałeś w tym wątku, to się CI to zaraz wróci, masz jakieś stacjonarne fotki samochodów, czy nie fotografujesz auto jeszcze? zobacz sobie fotki Kaczego :gwizdanie:, np dwa RSy które bedą w kalendarzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o foto stacjonarne to nie mam zbyt dużego doświadczenia i chciałbym poświęcić im więcej uwagi. W większości fotografuje pojazdy w ruchu np:

.img2695u.th.jpg.img1135ld.th.jpg.img7296b.th.jpg.img0369o.th.jpg.img7306d.th.jpg.img0870oz.th.jpg

Nie uważam się za jakiegoś profesjonalistę i nie twierdzę, że są to dzieła sztuki ale zwyczajnie chciałbym pielęgnować swoje hobby i dlatego chcę wejść w ten temat - efekty pokaże wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są tak zwane "rolki". Czyli rolling shots. Technika często wykorzystywana w fotografi motoryzacyjnej.

Dobre rozwiązanie jeśli chce się zrobić fotkę z bliska. Niestety zawsze zostaje robota w photoshopie żeby usunąć statyw ze zdjęcia.

Ori fota:

2103186633_dd3e95677d.jpg

Wyczyszczony w PS statyw:

gotowe.jpg

Spokojnie można uzyskać podobne efekty pstrykając z drugiego auta. Później jest mniej pracy przy czyszczeniu statywu z fotki.

Kilka takich fotek pstryknąłem na spocie 2 lata temu.

IMG_0248.jpg

IMG_0436.jpg

IMG_0382.jpg

Statyw (odpowiednio umocowany) + wężyk spustowy to za***ista opcja do robienia fotek ze środka auta na długim czasie:

IMG_8361.JPG

IMG_8498.JPG

Co do kasy. To w końcu zdecyduj się czy jesteś PRO czy nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są tak zwane "rolki". Czyli rolling shots. Technika często wykorzystywana w fotografi motoryzacyjnej.

Dobre rozwiązanie jeśli chce się zrobić fotkę z bliska. Niestety zawsze zostaje robota w photoshopie żeby usunąć statyw ze zdjęcia.

Ori fota:

2103186633_dd3e95677d.jpg

Wyczyszczony w PS statyw:

gotowe.jpg

Spokojnie można uzyskać podobne efekty pstrykając z drugiego auta. Później jest mniej pracy przy czyszczeniu statywu z fotki.

Kilka takich fotek pstryknąłem na spocie 2 lata temu.

IMG_0248.jpg

IMG_0436.jpg

IMG_0382.jpg

Statyw (odpowiednio umocowany) + wężyk spustowy to za***ista opcja do robienia fotek ze środka auta na długim czasie:

IMG_8361.JPG

IMG_8498.JPG

Co do kasy. To w końcu zdecyduj się czy jesteś PRO czy nie :)

właśnie miałem pisać że jest sporo obróbki po takich zdjęciach, a po fotkach malika, widać że nie trzeba dużych nakładów zeby taką fotkę ustrzelić :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRO czy nie to nie ma znaczenia - tak jak mówiłem na kiju od mopa sprzętu za kilka tyś. bym nie powiesił :) Co do obróbki to liczę się z tym, że trzeba włożyć trochę pracy by pozbyć się niechcianych elementów zdjęcia ale nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli chodzi o fotki takie jak pokazał kolega malik to faktycznie można zrobić niskim nakładem kosztów ale sposób ten pozwala jedynie uchwycić pojazd jadący prosto. BTW wyszły ciekawie :)[br]Dopisany: 01 Wrzesień 2010, 15:59_________________________________________________Odświeżę trochę temat :) Po wielu przygodach i problemach ze skompletowaniem odpowiednich elementów wreszcie udało mi się złożyć prototyp własnego riga. Niestety jak to bywa z prototypami już po pierwszym użyciu okazało się, że zestaw wymaga kilku poprawek, które mam nadzieję uda mi się wprowadzić w zimowej przerwie. Mimo tego, że pogoda nie rozpieszcza udało mi się trafić jeden cieplejszy dzień i wybrać się na test. Zanim jednak umyłem auto to zrobiło się ciemno i jedyną opcją pozostały zdjęcia nocne. Oto co udało mi się ustrzelić:

IMG_4759.jpg

IMG_4761.jpg

Niestety zdążyłem zrobić tylko dwa bo później zainteresował się mną patrol policji -przyczepili się, że konstrukcja wystaje poza obrys auta i kazali zdjąć mimo tego że zdjęcia robiłem na mało uczęszczanym parkingu dla tirów...

Dzień później też była ładna pogoda ale niestety moja żona przechwyciła autko więc musiałem testować sprzęt na aucie firmowym i drugim od sąsiada :tongue4:

IMG_4684.jpg

IMG_4693m.jpg

Powyższe fotki nie są najwyższych lotów ale przez zimę mam czas na dopieszczenie riga, poszukiwania dobrych miejscówek i zmianę obiektywu - wtedy będzie dużo lepiej :)

A Wy co myślicie o moich wypocinach? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J W większości fotografuje pojazdy w ruchu np:

.img2695u.th.jpg.

Ejjjj ... czy ja sie zgadzałem na publikację mojego wizerunku w aucie Filipa ? :naughty: Wygląda na to że się poznaliśmy na rozdziewiczeniu M3 :hi::polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę w tej chwili na laptopie i mam dostęp tylko do swojej picasy a tam mam tylko jedno

IMG_4684a.jpg

J W większości fotografuje pojazdy w ruchu np:

.img2695u.th.jpg.

Ejjjj ... czy ja sie zgadzałem na publikację mojego wizerunku w aucie Filipa ? :naughty: Wygląda na to że się poznaliśmy na rozdziewiczeniu M3 :hi::polew:

Przepraszam, że nie zapytałem o pozwolenie :tongue4: W przyszłym sezonie chcę zrobić riga powiązanego z driftowozem - zobaczymy jak wyjdzie :) A Ty jeśli częściej bywasz na torze Redeco to daj znać kiedyś się spikniemy i pogadamy. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...