Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Silniczek wycieraczki tylnej szyby Audi A4 B5 Avant


Johnny333

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu moja wycieraczka tylnej szyby miewała humory. Często ruszała od razu i chodziła prawidłowo ale czasem (przy pierwszym uruchomieniu) zacięła się w połowie na chwilkę, wracając znów zacięcie i potem już płynnie. Obecnie jest uniesiona o jakieś 10 cm od pozycji spoczynku i ani drgnie. Stanęła i stoi. Myślałem, że pod tapicerką tylnej klapy, może gdzieś przy silniczku znajdę bezpiecznik ale nie ma. Pozostałe bezpieczniki sprawne. Poza tym dawno, dawno temu zauważyłem wyciek płynu przy silniczku (czy też pompce - nie wiem jak to dokładnie się nazywa). Jak tylko zauważyłem, że płyn cieknie zaprzestałem używania tylnego spryskiwacza. Nieszczelność jest gdzieś w miejscu, w którym z obudowy wychodzi kruciec, na który wciśnięty jest wężyk (patrz dołączone foto).

I teraz nie wiem czy przyczyną awarii pracy wycieraczki jest kwestia elektryki (jakiś przekaźnik, silniczek itp.) czy może w silniczku nazbierał się syf, który go unieruchomił. Nie wiem też czy nieszczelność i wyciek może mieć z tym coś wspólnego.

Co myślicie, co radzicie? Grzebać samemu, rozbierać silniczek, jechać do elektryka czy od razu rozglądać się za następnym silniczkiem?

Pozdróweczki i z góry dziękuję za opinie.

Silniczek_wycieraczki_tylnej_szyby_Copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz go wyjąc i rozebrać, w środku na pewno będzie masa rdzy, glutów ze starego smaru i innego syfu. Zapieczony jest mechanizm i tulejka. Wszystko jest do rozebrania, mycia i smarowania, najlepiej smarem molibdenowym albo litowym, towot się za szybko przeistacza w gluty. Od razu zaznaczam, że ślimacznicy z silnikiem nie wyciągniesz bez oddzielenia komutatora od szczotek, które zostaną przy korpusie mechanizmu, włożenie tego z powrotem na miejsce to jest masa zabawy.

Robiłem to kiedyś i drugi raz bym się nie bawił tylko kupił nowy mechanizm, do dostania za ok. 300 zł. Jeżeli jednak chcesz czyścić to bodajże w dziale Warsztat jest opisana regeneracja takiego mechanizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę. Co prawda nie wszystko jest dla mnie w pełni jasne ("ślimacznicy z silnikiem nie wyciągniesz bez oddzielenia komutatora od szczotek, które zostaną przy korpusie mechanizmu" - to mi brzmi jak regułka z fizyki) ale będę drążył to zagadnienie aż mi się we łbie rozjaśni. :wink:

Aha, no tak... ale co z wyciekiem? :shock3:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Więc może nie ma sensu rozbieranie i czyszczenie jeżeli okaże się, że miejsca wycieku i tak nie da się w żaden sposób trwale uszczelnić. Wkurza mnie jak coś nie działa dlatego będę "zadowolony" tylko w połowie gdy wycieraczka ruszy ale spryskiwacza nadal nie będę mógł używać by nie moczyć sobie tapicerki klapy bagażnika. Rozwiązanie połowiczne. Nasuwa mi się coraz bardziej czarny scenariusz konieczności kupienia nowego silniczka. :shock3:Zgroza. :chytry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan przy silniczku, zalej zbiorniczek i niech ktoś "psiknie" i wtedy zlokalizujesz wyciek. Jak już będziesz wiedział skąd cieknie, to masz prawie zrobione:) Daj znać jak postępy. Ja mam to samo i też się za to zabiorę ale zacznę od wycieraczki, bo wyciek zlokalizowałem (kruciec-węzyk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej właśnie tam łamie się ta rurka :kwasny: ja wsadziłem grubą ale miękko gumową podkładkę na tą rurkę i ją wcisnąłem na miejsce. Nie cieknie, psika na szybę może nie tak jak przedtem ale spełnia swoją rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie Ci się chciało z tym bawić to wywal cały mechanizm w cholerę, zaślep przewód od spryskiwacza, zamontuj zaślepkę i ciesz się gładka klapą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki problem z silniczkiem. Nowy kosztuje około 250 zł. Stwierdziłem, że wycieraczka z tyłu nie jest mi potrzebna. Wczoraj wszystko wyleciało a szyba została zaślepiona specjalną zaślepką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Avancie A6 jest ten sam silnik wycieraczek , u mnie cieknie w tym samym miejscu ( ukręcona rurka w ośce ) zamówiłem zestaw naprawczy 8L0998711 - jest ta rurka ośka itd.

8L0998711.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cały mechanizm to jedna wielka porażka. Rurka się ukręca, płyn zalewa cały mechanizm, wszystko rdzewieje i z czasem się blokuje. Jakby nie mogli zrobić spryskiwacza oddzielnie i zamontować go nad szybą tak jak jest w wielu innych samochodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy w dziale "SAM NAPRAWIAM" jest wszystko ładnie opisane wraz ze zdjęciami. Po krótce, naprawa polega na:

- rozebraniu silniczka i wyczyszczeniu wszystkiego dokładnie

- jeżeli rurka od sprysku jest ukręcona polecam kawałek z anteny teleskopowej

- porządnie nasmarować, złożyć i cieszyć się naprawioną wycieraczką, spryskiwaczem i zaoszczędzonymi co najmniej 150,- ! ! !

Odsyłam do lektury w dziale sam naprawiam. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...