Treść opublikowana przez paw1972
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
Masz 6-cio biegowy multitronik (oczywiście z funkcją ręcznej zmiany biegów) . Nie było 6-cio biegowych tiptroników. Tak działa właśnie ta skrzynia i wszystko jest OK. Kwestia przyzwyczajenia (to mozna zaliczyć do jej minusów) pozdr. a to ciekawe bo ja wlasnie taki mam ;] W 2003 r. tiptroniki miały 5 speed, a 6-cio biegowe weszły od 2004 modelowego 2005 do nowych modeli. Twój jest z 2006 a więc nawet jakbyś chciał to 5-tek nie było tylko 6-cio. Multitroniki miały od 2004 nie 6 a 7 biegów.
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
Po krótce - wymiana oleju wg. ASO co 60 tys. km, wg Sserwis co 50 tys. Wymiana filtra wg Sserwis co 100 tys. km, co ma dawac oczywiscie wplyw na zywotnosc. Multitronika zabija przede wszystkim brud. W multitronikach nie wymienia sié oleju metoda dynamiczna i to chyba jedyne czego sie w tych skrzyniach nie robi. Natomiast bucic mozesz,ale jak juz olej w skrzyni jest wystarczajaca goracy i masz wtedy pelna adaptacja. Na zimnej postaraj sie nie krecic powyzej 2 tys. obr/min. pozdr.
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
Niestety, ale nie masz racji. Nie chce mi się po raz kolejny wykładać zasadę działania multitronika, pracy na zimnym i ciepłym programie, różnic w sterownikach i o co chodzi z TYM poszarpywaniem. Jeżeli ktoś ma dalej wątpliwości to proponuję napisać do automat.pl lub do samego eksperta Pan Sopy do Sserwisu. I błagam, nie porównywać Tiptronika do Multitronika bo to tak jakby porównać krowę z hamburgrem . Po za tym, że i to, i to jest mięso/automat różnice się kończą. pozdr.
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
Masz 6-cio biegowy multitronik (oczywiście z funkcją ręcznej zmiany biegów) . Nie było 6-cio biegowych tiptroników. Tak działa właśnie ta skrzynia i wszystko jest OK. Kwestia przyzwyczajenia (to mozna zaliczyć do jej minusów) pozdr.
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
Masz inny sterownik. Traktuje skrzynie dużo łagodniej i teoretycznie jest najlepszym z montowanych do tego modelu. Masz również nowszą wersję oprogramowania sterownika. Teoretycznie te skrzynie są najmniej awaryjne z wszystkich montowanych multi - niestety, ale nadal fabrycznie wstawiano 6 tarczek. pełzanie wystepuje w kazdej skrzyni automatycznej HiRide No właśnie ja ma tipa w A6 i tam tez wystepuje pełzanie Tak jak i ślizganie na zimnym Szkoda, że nic więcej nie łączy tych skrzyń po za drążkiem ps. Niestety, ale z "pełzaniem" jakie jest charakterystyczne dla multi nie spotkałem się w żadnej innej automatycznej skrzyni. Miałem wcześniej dwa inne automaty (cztero i pięcio biegowe) oraz jeździłem wieloma innymi w tym tipami (2,5 TDI oraz S6 V8), ale nic takiego jak w multi tam nie występuje - jakby to nazwać .Jeszcze parę słów do tematu o wymianie oprogramowania w sterowniku. Program wgrywany do komputera skrzyni jest zmieniany z uwzględnieniem dokładnego typu silnika, jego zawartości "DATEI", parametrow komputera ABS i ESP, licznika i wersji sterownika skrzyni, który był wcześniej. Program wgrywany do skrzyni powoduje także zmiany w sterowniku silnika,ABS i licznika. Numer sterownika zastosowany w moim CCCO - dla przykładu, aby łatwiej było porównać wersje sterowników w waszych multi: 4B1 927 156B(E). Inni koledzy posiadają wersje zaczynające się 4B1 9......., np. 4B1 910 155E (iina wersja po modyfikacji. Są to "nowsze" wersje. Stara wersja sterownika zaczynała się 2B......... Zamiana samego sterownika uwzględniająca faktyczny stan skrzyni w innym samochodzie może przynieść nawet odwrotny skutek. moze miales popsute skrzyni bo efekt pelzania wystepuje np w cadillacu z 50 roku skonczywszy na audi a8 2008 HiRidi pełzanie występuje w każdej skrzyni automatycznej, ale ja napisałem wyraźnie - tak mi się wydaje - cytat: "Niestety, ale z "pełzaniem" jakie jest charakterystyczne dla multi nie spotkałem się w żadnej innej automatycznej skrzyni. Miałem wcześniej dwa inne automaty (cztero i pięcio biegowe) oraz jeździłem wieloma innymi w tym tipami (2,5 TDI oraz S6 V8), ale nic takiego jak w multi tam nie występuje - jakby to nazwać . Multi po puszczeniu hamulca w zależności od wersji sterownika i oczywiście zakładając, że skrzynia jest zaadaptowana, oraz w zależności od temp. oleju - rusza po jakiejś sekundzie, czasami ciut później, a następnie lekko wyrywa do przodu po czym powolutku i niemrawo porusza się dalej. W autach z tipem lub innymi przekładniami automatycznymi czujesz pod hamulcem jak auto wyrywa do przodu i zanim puścisz hamulec do końca to auto już jedzie i to całkiem do przodu Na tym głównie polega ta różnica. Ostatnie multitroniki - 2003-2004 miały/mają bardziej "niemrawe" ruszanie ponieważ sterownik inaczej oblicza obroty, niż w pierwszej wersji. pozdr.
-
[ALL B6] Jakie macie zdanie o oleju Fuchs do multitronica ?
Dokładnie A2 oznacza opakowanie o pojemności 2 litrów. pozdr [EDIT +] Zamieszczam sprostowanie. A2 oznacza jedno litrowe opakowanie. Za wprowadzenie w błąd - nieumyślne - przepraszam.
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
pełzanie wystepuje w kazdej skrzyni automatycznej HiRide No właśnie ja ma tipa w A6 i tam tez wystepuje pełzanie Tak jak i ślizganie na zimnym Szkoda, że nic więcej nie łączy tych skrzyń po za drążkiem ps. Niestety, ale z "pełzaniem" jakie jest charakterystyczne dla multi nie spotkałem się w rzadnej innej automatycznej skrzyni. Miałem wcześniej dwa inne automaty (cztero i pięcio biegowe) oraz jeździłem wieloma innymi w tym tipami (2,5 TDI oraz S6 V8), ale nic takiego jak w multi tam nie występuje - jakby to nazwać . Jeszcze parę słów do tematu o wymianie oprogramowania w sterowniku. Program wgrywany do komputera skrzyni jest zmieniany z uwzględnieniem dokładnego typu silnika, jego zawartości "DATEI", parametrow komputera ABS i ESP, licznika i wersji sterownika skrzyni, który był wcześniej. Program wgrywany do skrzyni powoduje także zmiany w sterowniku silnika,ABS i licznika. Numer sterownika zastosowany w moim CCCO - dla przykładu, aby łatwiej było porównać wersje sterowników w waszych multi: 4B1 927 156B(E). Inni koledzy posiadają wersje zaczynające się 4B1 9......., np. 4B1 910 155E (iina wersja po modyfikacji. Są to "nowsze" wersje. Stara wersja sterownika zaczynała się 2B......... Zamiana samego sterownika uwzględniająca faktyczny stan skrzyni w innym samochodzie może przynieść nawet odwrotny skutek.
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
Multitronik nie jest "normalnym" automatem i dziala na innej zasadzie. Stad roznice w zachowaniu skrzyni. ps. "pelzanie" jest charakterystyczne w multitroniku. Zanim ktos zacznie straszyc, proponuje dowiedziec sie wiecej w temacie
-
[B6 AVF] Szarpanie przy hamowaniu w Multitronic
Nowej czy jakiejkolwiek wersji sterownika nie mozna wgrac od tak sobie. Dostosowana jest do wersji steronika skrzyni, przebiegu silnika, ABS-u itp. Najczesciej dokonuje sie po dokonaniu modyfikacji na 7 lamelek. Wgranie nowszej wersji oprogramowania na wlasna reke moze (na pewno) spowoduje awaria skrzyni i nieprawidlowa prace reszty. jest to scisle zintegrowane z calosia i dostosowane do konkretnego przypadku. Kazdy bedzie mial wgrywana inna wersje steroanika - zakladajac, ze zajmuje sie tym specjalista ,np. taki jak Pan Sopa. Ostatnie skrzynie z 2003 r. (modelowe 2004) mialy skrzynie dodatkowo z S - posiadaly najlepszy z wstawianych do multi z okresu 2001-2004 sterownik i byly poprawione, ale modyfikacja przeprowadzana byla wtedy, gdy skrzynia sie sypala.
-
[ALL] Multitronic - obiektywne dane ?
Troche jestem przerażony stanem informacji na temat użytkowania i serwisowania tej skrzyni. Np. kolega udziela prawidłowej informacji: (bardzo rzadko mówi się o wymianie filtra w multi, a jest to tak samo ważne jak wymiana oleju tylko dużo kosztowniejsze, ale tańsze niż naprawa)po czym za chwilę mamy coś takiego, co można by podciągnąć pod próbę dywersji: I to aż kilkunastu ! Potwierdza tylko jak bardzo nalezy uważać na "fachowców", czy "mechaniorów", którzy podobno wiedzą najlepiej. Niestety, ale jeżeli nieświadomy użytkownik będzie czytał taką opinie (nie wszystkie są pożal się boże) to losy jego multitronika będa przesądzone. Ktoś wspomniał o wielu fachowcach od multitronika. Czyżby ? Fachowców od multitroników w PL jest nie wielu, a w zasadzie - IHMO jak dla mnie - jeden (jako firma, bo po za szefem jest ekspret, który spędza pół życia w skrzyniowni przy skrzyniach). Nie chcę namawiać, ale polecam stronę www.audiklub.org i w wyszukiwarkę wpisać multitronik. Tam osoby zainteresowne tematem na serio mogą znaleść prawdziwą kopalnię wiedzy, a szczególnie jak serwisować, problem adaptacji, błąd 17090 i wiele innych najczęściej spotykanych, jak zachowuje się na zimnym programie, jak na brudnym oleju, dlaczego, kiedy i jak zmienia się olej i filtr itd. Jeżeli jest ktoś na powaznie zainteresowny tematyką mogę podac linki. Nie widzę sensu, aby przepisywac i kopiować te informacje - IHMO wystarczą linki. Mimo, że dużo mówi się i pisze o multi to niestety, ale zbyt często wprowadza się użytkowników w błąd, a w szczególności powołując się na "fachowców" od automatów. Często spotykanym błędem jest 17090. Jest to problem z czujnikiem wybieraka (wałek wybieraka). Możliwości jest kilka począwszy od tylko wyczyszczenia do wymiany na nowy. Jest to czujnik zakresu jazdy - F125 - który przekazuje nieprawidłowy sygnał (albo go wogóle nie przekazuje, dlatego mówi się, że sygnał jest niewiarygodny). Jest kilka mozliwych przyczyn: - Źle ustawione cięgno dźwigni przełączania zakresów - Działanie elektromagnesu wałka wybieraka przełącznika wielofunkcyjnego -F125- jest zakłócone przez brud lub wiórki metalowe - Uszkodzony przełącznik wielofunkcyjny F125 - Elektromagnes wałka wybieraka przełącznika wielofunkcyjnego -F125- rozmagnesowany wskutek silnego pola elektrycznego lub skrzywiony wzgl. uszkodzony wałek wybieraka. Procedur naprawczych jest kilka w zalezności od usterki - Ustawienie cięgna dźwigni przełączania zakresów; oczyszczenie wałka wybieraka; Wymiena komputera sterujący automatycznej skrzyni biegów -J217 (sterownik - kosztowne); oraz Mechaniczna usterka w skrzyni biegów. Każda z tych procedur przyporzadkowana jest pokolei powyższym przyczynom. Dla przykładu podam, że sterowniki są wadliwe fabrycznie - są w podwójnym "kondonie" i poprostu rozszczelnia się. A sterownik jest wewnątrz skrzyni i aby dostać się do niego skrzynia musi być otwierana. W Sserwisie nowy na dwuletniej gwarancji to 2,5 tys. , a używany (sprawdzony, czyli otwierany, sprawdzany i zabezpieczany/zamykany w specjalnej technologii - lepszej niż producenta , czyli nie istnieje możliwość rozszcelnienia się) to połowa tej kwoty, ale bez gwarancji. Jak widać przyczyna może być "śmiesznie" błacha lub bardzo powazna no i kosztowna. Ale należy najpierw zacząć od zsprawdzenia błędów skrzyni bo w multitroniku może być wiele innych "popularnych" rzeczy do naprawy [EDIT +] Jeśli chodzi o moc - niezaleznie do jakich silników była wsadzana ta skrzynia (moc) to dla multitronika znaczenie ma MOMENT OBROTOWY a nie moc. Max. moment dla multi sześciobiegowych (2000/2001-2004) jak i siedmiobiegowych (2004 -) to 310 Nm. Moc może być nawet i 200 KM, ale nie wolno podnosić momentu. Można natomiast poprawić jego charakterystykę (mowa o tunerach) .
-
[B5 AML] Problem z automatyczną skrzynią biegów
Andre jedno pytanie: czy chcesz szukać kogoś w UK, czy zdecydujesz się fix w PL - jeśli się wybierasz. W PL mam naj serwis dla Ciebie przy dobrych cenach. Bo jeśli w UK to marne szanse na tanią naprawę, tzn. licz kwotę z trzema zerami. Patafony najchętniej wymieniliby ci całą skrzynię, a po za tym po za ASO nie jest tak kolorowo z częściami do w/w - oczywiście w UK. Po za tym pożegnasz się na długi czas z autem na czas naprawy - zazwyczaj kilka tygodni !!! Nie straszę, ale wiedza oparta na moim doświadczeniu i wiedzy, oraz kilku kolegów z UK i Irlandii. Wygląda to tak, że koszt podróży/paliwa/naprawy/hotelu na dobę będzie niższy niż sama naprawa w UK. I nie mówię o serwisie AUDI, tylko o specjalistach od ASB w UK. Z walniętym R nie sprzedasz, a więc albo naprawa, albo auto na części do PL (w UK się nie opłaca). I bierz A8 albo CLK ps. do zobaczenia na naszym forum :gwizdanie:
-
Składamy życzenia świąteczno noworoczne....2008/2009
Naj Naj dla wszystkich fanów i fanek CCCO i nowego Audi pod Choinką - jak nie tego roku to następnego, a jak nie to może następnego a jak ....... :>
-
Nowicjusz - wątek powitalny
Witam wszystkich kolegów na nowym forum. Pochodzę z AKP, powożę A6 z 2.5 TDI AYM, obecnie mieszkam w UK. Pozdrawiam