Jump to content

Tomnik

Pasjonat
 • Content Count

  60
 • Joined

 • Last visited

Seller statistics

 • 0
 • 0
 • 0

Community Reputation

3

About Tomnik

Informacje

 • First name
  Tomek
 • Location
  Ostrowiec Św.

Car

 • Car model
  A6 C6
 • Car body
  Avant
 • Year of production
  2010
 • Engine
  2.7 TDI V6
 • Engine code
  CANA
 • Drive
  FWD
 • Gearbox
  Manual
 • Fuel
  ON

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Najlepsza byłaby opornica z możliwością regulacji wartości R
 2. ! Ważne : edytowałem post i dodałem kilka b. istotnych informacji. Przeczytaj !
 3. Wobec tego, co napisałem w tekście, do którego podałem link, rezystor o podanej przez Ciebie rezystancji, najlepszym nie będzie (będzie wystarczającym do pozbycia się problemu) : :Najlepiej byłoby, aby tak obliczyć wartość rezystancji, aby płynące przez niego natężenie + natężenie prądu płynącego przez zamiennik led było równe lub niewiele większe od wartości progowej sterownika tego obwodu. Dlaczego ? : -aby w pełni wykorzystać zaletę zamiennika led, jaką jest jego energooszczędność -aby zmniejszyć emisję cieplną (straty) rezystora Aby obliczyć rezystor z zachowaniem powyższych wytycznych należy : -znać wartość progową "zapisaną" w sterowniku -znać natężenie prądu płynącego przez zamiennik led Nasz przykład - wartość progowa 2A. Załóżmy, że przez zamiennik led płynie 0.5A. 2-0.5=1.5A. To właśnie wartość natężenia prądu, która musi przepływać przez poszukiwany przez nasz rezystor. Rezystor o podanym przez Ciebie parametrze R skutecznie spowoduje brak wyświetlanego komunikatu o uszkodzonej żarówce. Natomiast w połączeniu z zamiennikiem led stanowić będzie takie samo obciążenie, jak żarówka, którą zastępuje. Znając wartość progową, o której wspominam wyżej, rezystor dodatkowy miałby większą wartość Ohm, co powodowałoby mniejsze obciążenie - mniejsze straty cieplne na rezystorze. Takie rozwiązanie jest po prostu energooszczędne (w jakimś tam stopniu ale jednak).. ! Proszę jednak pamiętać, że 100W (wartość, które widnieje na obudowie rezystora) jest niewystarczająca. Przeczytaj specyfikację techniczną https://www.tme.eu/Document/07552970814c3a589fd77b616c82f38c/hs_arcol.pdf Wynika z niej wyraźnie, że element ten bez podłączonego odpowiedniego radiatora (with no heatsink) - grubość 3mm, powierzchnia 995cm2- może "przenieść" (bezpiecznie pracować) 30W (a nie 100). Radiatora takiego nie posiadasz i nie umieścisz na rezystorze, pozostaje Ci zakup tego elementu o większej mocy - co najmniej 150W. Gdybym to ja zdecydował się na montaż wybrałbym ten 200W-atowy, np. : - https://www.tme.eu/pl/details/ahp250w-5rf/rezystory-200w-i-wiecej/sr-passives/ -https://www.tme.eu/pl/details/hs200-4r7f/rezystory-200w-i-wiecej/arcol/hs200-4r7-f/ ! Pamiętaj, że rezystory te należy w aucie zamontować do metalowych elementów, które odbiorą od niego pewną ilość energii cieplnej. Nigdy nie montujemy do plastikowych elementów, lub w ich bliskości, nie zostawiamy "dyndających" na przewodach. ! Montaż w instalacji auta, dodatkowych rezystorów, o nieodpowiedniej mocy, to proszenie się o pożar !!!
 4. Przeczytaj, proszę https://www.a6klub.pl/vcds-komunikat-spalonej-zarowki-vt96719.htm#922462
 5. Potwierdzam. Szkoda : uszkodzony zderzak tylny, wyceniona na 330zł, co nawet nie pokryłoby kosztów lakierowania elementu. Auto zostawiłem w ASO. Rachunek - 6 tys. (słownie sześć tysięcy złotych). Mnie nigdy tyle nie wypłaciliby. ASO, tak, bez zbędnych przepychanek....
 6. Żaden zastępnik led żarówek H... nie ma homologacji. Zamienniki te "nie trzymają" granicy światło-cienia - lampa zaprojektowana została do znormalizowanego źródła światła, jakim jest żarówka tradycyjna (odpowiednia długość druciku wolframowego umieszczona w ściśle określonym miejscu), a nie do zamiennika led, o nieokreślonym ułożeniu/umieszczeniu źródła światła. Zamiennik led, aby emitował odpowiednią ilość światła, powinien zostać zbudowany z odpowiednich elementów led. Elementy te charakteryzują się dużą (jak na ten rodzaj elementów) mocą. Emisja cieplna w tym przypadku jest bardzo duża i musi być kontrolowana. W obecnej chwili odprowadzenie energii cieplnej w tych zamiennikach, odbywa się przez wymuszony obieg powietrza (wentylator). Nie jestem przekonany, czy ten sposób jest w 100% skuteczny/wystarczający, szczególnie w okresie letnim -temperatury zewnętrzne oscylujące w okolicach 30st. C. Jeśli osobiście miałbym zamiar (a nie mam) zmiany żarówek H... na zamiennik led, skłaniałbym się do zakupu produktu "firmowego" - Philips, Osram. Tu przynajmniej (taką mam nadzieję) jest prawdopodobieństwo pozytywnej dla klienta reakcji na ewentualną reklamację, spowodowaną awarią zamiennika. Jeśli zastosujesz zamiennik led przy (i tu nie wiem, jaka jest przyczyna słabego świecenia lamp w Twoim aucie - wypalony odbłyśnik, zakurzony reflektor, wypiaskowane szkło, zmatowiały plastik czołowy ("szkło") lampy), itp., bez usunięcia przyczyn/przyczyny tego stanu rzeczy, nie licz na polepszenie jakości świecenia.
 7. Tak. Po upewnieniu się, co do natężenia prądu, płynącego przez zamiennik led, obliczenie rezystancji dodatkowej i dobranie odpowiedniej mocy rezystora. PS. Zamienniki led żarówek większych mocy nie trzymają granicy światłocienia. W opisach tego rodzaju produktów więcej jest "pobożnych życzeń", aniżeli prawdziwych informacji na temat produktu.
 8. Sprawdź natężenie prądu płynącego w obwodzie tego zamiennika led. Nie bierz za pewnik tego, co deklaruje "producent" (raczej sprzedawca). Testu dokonaj podłączając zamiennik np. do aku przy włączonym silniku (alternator pracuje, napięcie około 13-14 V) Przeczytaj też to, co pozwoliłem sobie zamieścić na A6Klub https://www.a6klub.pl/vcds-komunikat-spalonej-zarowki-vt96719.htm#922462 Szczególną uwagę zwróć na fragment, dotyczący doboru mocy rezystorów i ich bezpiecznego montażu. PS. W jaki sposób wpiąłeś do obwodu rezystor - równolegle ?
 9. Tomnik

  stan akumulatora

  Proponuję/polecam lekturę kanału https://www.youtube.com/channel/UCbSVXP31l7_8DMoTg8h23vw/videos Kopalnia wiedzy.
 10. Robert, tu już wszystko zostało napisane. Ze swojej strony nie mam nic do dodania. Twój osmolony palec powiedział wszystko.
 11. Diagnoza problemów w Twoim aucie została postawiona w innym temacie, w którym je opisałeś. Tu
 12. Różnice we wrażliwości i sposobie formowania wypowiedzi, Łukasz. Przeprosiny przyjęte :)
 13. I po co ten nieprzyjazny ton ....? Pytałem, tak, jak to zaznaczyłem - z ciekawości- człowiek zbiera doświadczenie całe życie, nikt nie jest alfą i omegą. A Ty ....Ech. I dlatego też napisałem wcześniej, że trzeba to zweryfikować u Fachowca. Tu wartości sadzy nie są naliczane. Naliczany jest dystans od ostatniej r. Ja nie mam wiedzy, co i jak trzeba "wyłączyć" w programie. Być może istnieje możliwość wyłączenia tylko niektórych danych. Nie mam wiedzy, czy trzeba je "wyłączyć" wszystkie. Posiadam tylko wiedzę na temat samego procesu - kiedy, jak i dlaczego.
 14. Czemu Łukasz tak twierdzisz/mniemasz ? Pytam, po jakich parametrach wyciągasz taki wniosek ? Naprawdę z ciekawości :)
×
×
 • Create New...