Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AJM] Moment dokręcania łożysk w przedniej piaście


jaca

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie jakim momentem dokręca się półoś w piaście w przednim kole - dane z książki.

Problem powstał po wymianie jednego łożyska, mechanik wymienił po ok 2 tyś zaczęło znowu szumieć (łożysko Optimal). Ponowna wymiana, reklamacja i dostawca twierdzi, że za mocno było dokręcone. Dałbym spokój bo moze trafiłem na feler, ale po zrobieniu następnego 1 tyś znowu się odezwało chyba to samo, bo jeszcze nie sprawdzałem na 100%.

Mechanik twierdzi, że tam nie da się za mocno dociągnąć bo jest tam jakiś dystans. Znajomy, a zarazem mechanik, dobry i solidny jak do tej pory przez parę lat nigdy nie miałem żadnych wpadek (może już czas)

Podczas wymiany łozyska widać było że jeden koszyk z kukami zmienił kolor czyli tak jakby dostawca łożysk miał rację, że za mocno dokręcone i pracowało po duży obciążeniem.

Kto ma rację bo nie man zamiaru wymieniać łożysk co 3 tyg. a wydaje mi się że mój znajomy ostatnio ma za dużo siły, albo za duży klucz i w tym jest problem, ale do tego potrzebuje danych z książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysko Optimal i wszystko jasne. Chociaż wersja ze zbyt mocnym dokręceniem też jest całkiem prawdopodobna - klucz dynamomentryczny powinien załatwić sprawę. masz tam łożyska kulkowe więc nie bardzo jest możliwość ich zbyto mocnego dokręcenia w sumie. no chyba że ktoś sie baaaaardzo postara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy są jakieś dane w książce ale łożyska dokręca się w piaście koła w ten sposób że najpierw łożysko dokręca się aż do momentu gdy koło swobodnie się nieobrace a potem odkręca o 1/6 do 1/2 obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysko Optimal i wszystko jasne.

Co masz na myśli, jakieś sugestie co do tego producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy są jakieś dane w książce ale łożyska dokręca się w piaście koła w ten sposób że najpierw łożysko dokręca się aż do momentu gdy koło swobodnie się nieobrace a potem odkręca o 1/6 do 1/2 obrotu.

Przód się tylko dokręca.

Ja zawsze dokręcam na siłe, nawet przy pomocy rurki i nigdy nie miałem takich problemów.

Całkiem możliwe, że jest półoś krzywa i rozwala łożysko, lub piasta jest wyrobiona.

Hehe sprawdziłem i na 100% nic się nie popuszcza.

Dokręcasz momentem:

Dla śrub M14: 115 Nm + 180 stopni

dla śrub M16: 190 Nm + 180 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysko Optimal i wszystko jasne.

Co masz na myśli, jakieś sugestie co do tego producenta?

tak to łożyska z tak zwanego dalekiego wschodu pakowane w pudełka z napisem OPTIMAL GERMANY

Łożysko oryginał Optimal Germany napisy widoczne na łożysku, a nie na opakowaniu.

Z piastą i półosią jest wszystko OK bo wcześniej auto zrobio ok. 140 tyś w tym ja ok 30 bez żadych zdarzeń które mogły by być przyczyną uszkodzeń.

Następna wymiana i dociągnięcie w/g danych i zobaczymy co się będzie działo. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysko Optimal i wszystko jasne.

Co masz na myśli, jakieś sugestie co do tego producenta?

tak to łożyska z tak zwanego dalekiego wschodu pakowane w pudełka z napisem OPTIMAL GERMANY

Łożysko oryginał Optimal Germany napisy widoczne na łożysku, a nie na opakowaniu.

Z piastą i półosią jest wszystko OK bo wcześniej auto zrobio ok. 140 tyś w tym ja ok 30 bez żadych zdarzeń które mogły by być przyczyną uszkodzeń.

Następna wymiana i dociągnięcie w/g danych i zobaczymy co się będzie działo. :?:

różnica między OPTIMAL GERMANY a MADE IN GERMANY jest ogromna - ale cóż eksperymentuj dalej powodzenia.

a tak na marginesie SKF produkuje łożyska samochodowe do ciężarówek z gwarancją na milion (1000000) kilometrów - to jest dopiero przebieg;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy są jakieś dane w książce ale łożyska dokręca się w piaście koła w ten sposób że najpierw łożysko dokręca się aż do momentu gdy koło swobodnie się nieobrace a potem odkręca o 1/6 do 1/2 obrotu.

Masz rację Radek321, ale ten sposób jest dobry tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z łożyskami stożkowymi, np. w piascie koła tylnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche odgrzeje kotlecika, wiem ze to temat B5 ale czy ktos mi moze powiedziec jakim momentem dokrecamy polos w piascie przedniego kola w B6?? szukalem na forum ale nieudalo mi sie nic znalezc :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcin120383 napisał:

Też bym prosił o taką informacje jaka siła dla B6 przód

Według "Sam naprawiam" śruba M14 115nm, śruba M16 190nm na podniesionym aucie i potem dokręcenie na kołach obracając śrubę o 180 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2017 o 10:04, przem8 napisał(a):

Według "Sam naprawiam" śruba M14 115nm, śruba M16 190nm na podniesionym aucie i potem dokręcenie na kołach obracając śrubę o 180 stopni.

dzięki za info :hi:

 

Witam a więc tak po wymianie łożyska jest głośniej niż przed problem jest bo myślałem że mechanik słabo dokręcił ale jest dokręcone teraz 200 Nm i 180 stopni i hałas jest dalej 

zauważyłem że jak wyrzucę na luz to też hałasuje i jak ruszę lewarkiem zmiany biegów w lewo lub w prawo to robi się głośniej w czym tkwi przyczyna 

dodam jeszcze że łożysko do włożenia było pobijane a nie wciskane na prasie czy mógł je uszkodzić nie mocno delikatnie pobijał przez stare łożysko 

co jest grane proszę o pomoc z góry dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadliwe łożysko może się trafiło. Z reklamacją do mechanika jak wymiana nic nie dała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, przem8 napisał:

Wadliwe łożysko może się trafiło. Z reklamacją do mechanika jak wymiana nic nie dała.

a jest możliwe że po wymianie jest z tym lewarkiem że jak wezmę go na bok to jest głośniejszy hałas dodam że tak nie było przed wymianą a łożysko FAG także nie najgorsze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewarek z łożyskiem jakoś mi się nie łączy i nie słyszałem o takim przypadku. A w czasie jazdy jak skręcasz lewo, prawo to hałasy się nasilają lub słabną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a co powiecie na zmianę oleju w skrzyni bo jak wyło łożysko to się na nim skupiałem a teraz ten hałas jest bardziej słyszalny jak już jest cisza z łożyskiem no i ten lewarek jak ruszę w lewo czy prawo to się nasila 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...