Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Na którym biegu lepiej?


eltoro3

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć co jest lepsze dla silnika diesla. Przy jeździe z prędkością 70km/h lepiej jechać na trzecim biegu z obrotami 2800, czy może zmienić na czwórkę i wtedy obroty 1800? Prędkość oczywiście przykładowa, ale czasem zdarza się i tak jechać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz słuchać jazgotu silnika, to możesz jechać na trójce :)

Przełączaj na wyższy bieg, szkoda silnika i paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik osiąga największą sprawność energetyczną na przecięciu się krzywych momentu i mocy, wtedy również jest najbardziej wydajny. Jeżeli jest jazda pod obciążeniem to nie zalecałbym zbyt niskich obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja "nawet jeżdże" na trójce przy takich prędkosaciach :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiało na czwórce, nie ma sensu niepotrzebnie kręcić silnika i słuchać huku. No chyba że jedziesz pod górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko oby nie zaczęsto tak jeżdzić, bo póxniej wręcz będzie trzeba słuchać huku jak pewnego dnia wpadnie pierwszy drugi raz w tryb awaryjny :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko oby nie zaczęsto tak jeżdzić, bo póxniej wręcz będzie trzeba słuchać huku jak pewnego dnia wpadnie pierwszy drugi raz w tryb awaryjny :gwizdanie:

ale wg. mnie nie ma co z tymi trybami awaryjnymi przesadzać i trząść spodniami. wystarczy normalnie jeździć, jak masz zwykłą drogę i nie przyśpieszasz i nie hamujesz to po cholere cisnąć na 3? turbinę można od czasu do czasu przeganiać i wystarczy a nie musi znowu ciągle na obrotach pracować.. to wszystko też zależy od warunków jazdy, bo jadąc z obciążeniem też nie pojedziesz na 1400rpm, ale jadąc pusty zwykłą prostą to też nie ma sensu cisnąć 3000rpm na 2 czy 3 biegu.. bezsensu wg. mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko oby nie zaczęsto tak jeżdzić, bo póxniej wręcz będzie trzeba słuchać huku jak pewnego dnia wpadnie pierwszy drugi raz w tryb awaryjny :gwizdanie:

ale wg. mnie nie ma co z tymi trybami awaryjnymi przesadzać i trząść spodniami. wystarczy normalnie jeździć, jak masz zwykłą drogę i nie przyśpieszasz i nie hamujesz to po cholere cisnąć na 3? turbinę można od czasu do czasu przeganiać i wystarczy a nie musi znowu ciągle na obrotach pracować.. to wszystko też zależy od warunków jazdy, bo jadąc z obciążeniem też nie pojedziesz na 1400rpm, ale jadąc pusty zwykłą prostą to też nie ma sensu cisnąć 3000rpm na 2 czy 3 biegu.. bezsensu wg. mnie.

michu a pózniej taki jeden pisze na battalionie pany co sie stało że turbo sie wyłaczyło, chyba czytałeś, a póxniej że stara sie nie przekraczać 3tys obr, wiec taka jazda jak tu jest opisana to to samo :gwizdanie: przyzwyczajenie do jazdy w której nie słychać hałasu wcześniej czy później grozi większym problemem niz ten hałas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytałem, ale to jest tylko ludzka głupota, bo tu usłyszą tam przeczytają, że diesela nie wolno niby przemęczać sranie w banie. poprostu jeździć normalnie dynamicznie a nie pierdzielić się jak emerytowany emeryt-rencista. nie mówię, że ktoś ma jeździć na niskich obrotach, ale skoro ma jechać kilka km na wyższych to nie ma sensu męczyć ucha. później możesz poprostu przedeptać i wszystko będzie ok. przecież po przjechaniu 10km na 1500rpm turbina nie złapie notlaufu..

tak jak napisałem - trzeba jeździć z głową i wszystko będzie ok :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdzić po prostu normalnie! :naughty::wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w jakim przedziale obrotów twój silnik ma najwyższy moment obrotowy przy najniższych obrotach. Dla przykładu podam .że silnik 1z 90 km najlepszy moment obrotowy uzyskuje ok.1900 obrotów /min. Okazuje sie ,że w tym przedziale obrotów zużywa jednocześnie najmniej paliwa.Z tego wynika prosty wniosek : jazda poniżej 1900 obrotów nie jest najkorzystniejsza a bez większych przeszkód do 3000 obr/min można sobie pozwalać .Dodam jeszcze że odczuwalny przyrost mocy rozpoczyna się od 1500 obr/min.Jazda poniżej jest nieekonomiczna i raczej szkodliwa dla silnika.Przedzial 3000 do 4000 obr/min zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla przyjemności z jazdy pod warunkiem osiągnięcia temp. silnika 90 st.Wcześniejsza jazda w najwyższym przedziale obrotów na zimnym silniku sprowadza sie do zwykłego katowania i zajeżdżania silnika. Miłej jazdy i przyjemności z długiej i prawidłowej ekploatacji.

Wniosek : dopasuj bieg do optmalnych obrotów . Zdrowo dla silnika i kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w jakim przedziale obrotów twój silnik ma najwyższy moment obrotowy przy najniższych obrotach. Dla przykładu podam .że silnik 1z 90 km najlepszy moment obrotowy uzyskuje ok.1900 obrotów /min. Okazuje sie ,że w tym przedziale obrotów zużywa jednocześnie najmniej paliwa.Z tego wynika prosty wniosek : jazda poniżej 1900 obrotów nie jest najkorzystniejsza a bez większych przeszkód do 3000 obr/min można sobie pozwalać .Dodam jeszcze że odczuwalny przyrost mocy rozpoczyna się od 1500 obr/min.Jazda poniżej jest nieekonomiczna i raczej szkodliwa dla silnika.Przedzial 3000 do 4000 obr/min zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla przyjemności z jazdy pod warunkiem osiągnięcia temp. silnika 90 st.Wcześniejsza jazda w najwyższym przedziale obrotów na zimnym silniku sprowadza sie do zwykłego katowania i zajeżdżania silnika. Miłej jazdy i przyjemności z długiej i prawidłowej ekploatacji.

Wniosek : dopasuj bieg do optmalnych obrotów . Zdrowo dla silnika i kieszeni.

:good:

Wszystko w temacie, mozna zamykać :closed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy silniku 131Km proponował bym 4 przy 70 ma już odpowiedni moment obrotowy. Koledzy którzy proponują 3 widzę, że maja benzynki i w ich przypadku zgodzę się, że 3 jest odpowiednia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W AWX optymalne parametry pracy silnik łapie w zakresie 1750-2500 obr./min. i w tym przedziale można śmiało jeździć.W dogodnych warunkach przegonisz furę powyżej 3000 obr./min. raz na jakiś czas i będzie O.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pany ja miałem 3 diezle i na każdym jeżdziłęm 2-2-5 tyś średnio. Na trasie na 5 jechałem powyżej 3 tyś, ale z drugiej strony trasę robię 3-4razy w tygodni. moim zdaniem podciągnięcie auta do 3 tyś przy wyprzedzaniu tak ale przy stałej jeżdzie jakoś tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezamulac auta i przegonic turbine od czasu do czasu tak jak ktos wyzej napisal.... najlepsza recepta na zdrowy silnik.... Niebac sie ciagnac do 4 tysiecy :D poto tyle jest zeby je czasem wykorzystac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...