Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż el. składanych lusterek zewnętrznych - DIY


Lukasz_mk2

Rekomendowane odpowiedzi

Kurka wodna to znacznie ułatwi mi sprawę [emoji16]już zacząłem rysować schemat i moja wyobraźnia sięgnęła zenitu gdy pomyślałem o przeciągnięciu tylu kabli przez przelot drzwi....

tąpnięte z iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się nie ciesz :P bo o ile dociągnąć z drzwi do słupka to bajka, to wewnątrz od słupka do fotela to koszmar, szykuj dużo browca i tabletki na uspokojenie :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Tomku, samo dojście w słupek i wyjście podłogą przez próg to nic przyjemnego. Trochę % zostało po Sylwestrze więc tylko cierpliwości może zabraknąć - ktoś ma na oddanie ?[emoji23]

tąpnięte z iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś pomysł jak dostać się do śruby mocującej lusterko?

ce8727f40e71.jpg

Mi to wygląda na to jak by była pod ramka szyby bo odchylalem uszczelkę-pod nią nic nie ma. Wszelkie śruby dookoła odkrecalem i lustro ani drgnelo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągasz blendę trójkątną od wewnętrznej strony i w-u-a-l-a [emoji1]

Lustro jest mocowane na jednej śrubie i dwóch bolcach, jak odkrecisz nakrętkę od wewnętrznej strony to delikatnie pchniesz i wyjdzie, chyba ze pianka zblokuje wtedy trochę siły musisz włożyć ale z wyczuciem.

tąpnięte z iPhone

Edytowane przez jaguaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągasz blendę trójkątną od wewnętrznej strony i w-u-a-l-a [emoji1]

Lustro jest mocowane na jednej śrubie i dwóch bolcach, jak odkrecisz nakrętkę od wewnętrznej strony to delikatnie pchniesz i wyjdzie, chyba ze pianka zblokuje wtedy trochę siły musisz włożyć ale z wyczuciem.

tąpnięte z iPhone

Chodzi o to przed ramką szyby ? od strony przodu ? czy ktora czesc ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c6f9867f5e297fc26888f14762df2688.jpg

b46778dcc80aff485b0eb0b75f121a42.jpg

Pierwsze zdjęcie obraz z góry, specjalnie lekko odchyliłem żebyś miał podglad. Drugie foto wszystko wyjaśni. Lekko odciągnij od skrzydła drzwi i wyciągnij w kierunku góry. Chyba siedzi na 3 plastikowych zaczepach.

Kiedy ściągniesz ukaże się ku Twojemu zdziwieniu śruba od lustra i tylko jedna nakrętka[emoji1]powodzenia

tąpnięte z iPhone

możesz spokojnie montować, tylko tilt nie będzie działał

Wracam z tematem bo przy sporządzaniu schematów przeanalizowałem jeszcze raz cały wątek. Chodzi o to ze Tzw. tilt czyli Sygnał wstecznego działa przez Środkowe lusterko, które dostaje sygnał od wstecznego i ono przez dwa kable daje sygnały do bocznych.

Tak wynika z opisu i zastanawiam się czy faktycznie tak jest?? czy jednak działający tilt musi być podłączony przez panel pamięci???

Tomek ratuj [emoji854][emoji854][emoji854] albo niech się tez wypowie ktoś kto miał podobny przypadek. Jestem już bliski spłodzenia schematu i nie chce walnąc byka[emoji106]

-----------------------

Jest jeszcze kwestia fotochromu???

Wewnętrzny fotochrom steruje zewnętrznymi. Żeby mogło obsługiwać zewnętrze lustra wiązka do lusterka wewnętrznego musi mieć 6 przewodów. Dwa z nich idą do drzwi prawych i lewych.

wieczorem gdy światło pada w wewnętrzne lustro powinny ściemniać się wszystkie lustra.

Generalnie to: z pinu 4 i 5 lusterka wewnętrznego kable schodzą do kostki pomarańczowej piny odpowiednio 7 i 8 a dalej się rozdzielają (połączenie równoległe) i idą przez pin 7 i 8 kostki drzwi do pinu 7 i 8 kostki 10 pinowej w sterowniku szyb.

Nie rozbierałem dawno ani boku ani słupka. Tak się zastanawiam Skąd mam wiedzieć, które to kable od fotochromu wew. są przy słupku. Przy odrobinie szczęścia może los się uśmiechnie i okaże się ze mam cała wiązkę w drzwiach[emoji50]

Edytowane przez jaguaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz wewnętrzne lusterko fotochromatyczne to masz już kable od niego pociągnięte do słupka i tam się kończą (tak jak napisałeś - pomarańczowa kostka, pin 7 i 8), na dalszą instalację nie licz, no chyba że ktoś wymieniał lusterka zewnętrzne i wstawił 5 pinowe

co do tilta to powiem szczerze że się nie zagłębiałem w temat bo i tak zależało mi na pamięci, więc ta opcja którą Ci podałem ma na celu pełną rozbudowę. Myślę że tutaj trzeba by było pomęczyć Kkam'a bo ma to już rozpracowane i zastosowane w swoich modułach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori tilt działa w następujący sposób:

Moduł drzwi pasażera dostaje wszystkie informacje po CAN:

  • od modułu drzwi kierowcy o pozycji przełącznika lusterek
  • od modułu centralnej elektryki o wbiciu biegu wstecznego
  • od modułu memo o konieczności opuszczenia/podniesienia

Dodatkowo moduł w drzwiach pasażera ma podpiety czujnik położenia szkła w lustrze (lustra 14 pin) i informacje o położeniu rozsyła dalej do innych modułów.

Z tego co wiem to lustro środkowe nie uczestniczy w Tilcie. Jedynie lustro fotochromowe steruje wkładami w lustrach bocznych(po 2 przewody na strone, zmostkowane przy lustrze.)

Jak masz jakieś pytania to mogę pomóc, sporo czsu poświęciłem na temat składanych luster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz wewnętrzne lusterko fotochromatyczne to masz już kable od niego pociągnięte do słupka i tam się kończą (tak jak napisałeś - pomarańczowa kostka, pin 7 i 8), na dalszą instalację nie licz, no chyba że ktoś wymieniał lusterka zewnętrzne i wstawił 5 pinowe

Z wkładki kodów wychodzi ze mam oryginał 5pinowe lustra 6xD (regulacja +grzanie) także przekładkę wykluczam podobnie jak kable w drzwiach od słupka eh by to... [emoji36]

Dzięki Tomku za odpowiedzi, naniosę wszystko tak jak jest. Widzę, że Krzysztof się pojawił-Hej - na pewno się odezwę chocby w kwestii modułu pod składane lustra z pilota ale obowiązki wzywają [emoji118][emoji1]

tąpnięte z iPhone

Edytowane przez jaguaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wracam z tematem. Tomku dzięki za wyjaśnienia myślę, ze w tej kwesti póki co jest wszystko jasne.

Pozostaje pytanie które zadam Krzyśkowi, co z tym modułem pod składanie/rozkładanie z pilota ewentualnie ze stacyjki. Jak to ma wszystko wyglądać względem połączenia?

Tapnięte z iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda podpięcie moduł do składania z pilota:

1b8fdf9ae40e61bfgen.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzę dzieło sztuki stworzone własnoręcznie. Uwielbiam takie schematy[emoji1]

Czy w tym przypadku oprócz kabla idącego ze sterownika drzwi pin10 przez drzwi do fotela pin10 czerwona kostka musze jeszcze jakieś kable prowadzić. Postanowiłem nabyć gotowa wiązkę w drzwi pod memo z uwagi na brak czasu i dłubanie przy osadzaniu pinów. Jednak pozostaje jeden kabel z drzwi pod fotel i pytanie czy mając gotowa wiązkę memo i tak muszę dorabiać kabel. Kolejna rzecz to czerwona kostka pod fotelem. Rzuciłem okiem i jest kompletnie pusta, Zero pinów.

Mówiąc skrótem.....

Fotele full elektryczne odpadają, jeśli już to może same lędźwia, dalej...lustra składane z możliwością składania z pilota jak i z panelu sterowania. Panel memo z gotową wiązką pod sterownik drzwi. Moduł pamięci na razie brak. Krzysiek rozumiem że robisz takie na zlecenie?

Co mi pozostaje ???

Tym bardziej ze brak pinów w czerwonej kostce pod fotelem.

Tapnięte z iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie planujesz montować podświetlanych blend w lustrach to nie musisz przeciagać przewodów z drzwi do auta. Jeżeli chcesz ledy w lustrach to ciągniesz jeden przewód (CLH) z drzwi do modułu MCE.  Modułów już nie robie. Zostało mi kilka sztuk, które trzymam na wypadek jakby komuś sie popsuł moduł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie od czego jest kabel z drzwi 10Pin do czerwonej kostki fotela 10Pin? Czy dobrze rozumiem ze on odpowiada właśnie za CLH w blendach? Myślałem o tych blendach ale nie jest to konieczne.
Pytanie gdzie mogę nabyć moduł pamięci pod sterowanie z pilota??? Myślałem, ze u Ciebie ale jeśli nie masz to co teraz?
Trochę dużo pytań z mojej strony ale zbieram wszystko w całość.
Ps. Szacun za schemat[emoji122]


Tapnięte z iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kabel to sygnał ustawień do modułu pamięci, clh w blendach nie występowało więc takiego podłączenia niema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kabel to sygnał ustawień do modułu pamięci, clh w blendach nie występowało więc takiego podłączenia niema

Dlatego tak mnie to zdziwiło. Ale w/g Krzyska można zrobić i wtedy pociągnąć.
Jeśli dobrze myśle nie ominie mnie ciągniecie kabla ze sterownika drzwi do modułu???????? Chłopaki Poprawcie jeśli się mylę ...... jeśli tak jest to żadna różnica pociągnąć jeden czy dwa kable skoro i tak podłogę trzeba rwać.



Tapnięte z iPhone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, ale co Ty w końcu chcesz mieć ? bo już się pogubiłem w pytaniach :kox:

jak tylko składane lustra to nic nigdzie nie ciągniesz, jak do tego blendy to możesz się podłączyć np. do przeciwmgielnych, jak tilt i pamięć to nie ma bata i musisz ciągnąć ten kabel pod fotel i uzbroić całą czerwoną kostkę, chyba że na baaaaardzo upartego to możesz zamontować moduł pamięci w drzwiach, zasilanie i cany tam są :wink:

no i jak chcesz mieć składane lustra z pilota to 2 flaszki i wbijasz do Krzycha, po drugiej zmięknie i wyrzeźbi Ci ten moduł :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasny gwint Tomek dobrze piszesz. Chyba do końca nie wiem co chce mieć- bo najlepiej wszystko [emoji106]-ale ostatecznie chce się zdecydować na: składane lustra z przełącznika i pilota/ tilt, fotochromy w lustrach.
Zakup luster 14Pin, najlepiej z fotochromem, zakup wiązki pod memo(lub rezanie w/G schematu jak czas pozwoli)panel memo, przełącznik luster. Reszta to podłączenie. Wciąż jednak nie mam modułu pamięci i chyba obstawie te 2flaszki Krzychowi żeby mieć skompletowane u zabrać się za robotę.



Tapnięte z iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze moduły w drzwi które to obsłużą, panel (rączkę) drzwi pod składane lustra 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...