Skocz do zawartości
IGNOROWANY

64-bitowe systemy operacyjne...


rafalekx

Rekomendowane odpowiedzi

Mam spory dylemacik... Zastanawiam się czy jest sens się pakować w 64-bitowy system? Co radzicie? Głównie chodzi mi o to, czy są one już dopracowane? Oczywiście w grę wchodzi tylko Windows ( XP albo Vista ) :wink4: I kolejne pytanie: Czy programy typu: AutoCAD, MathCAD będą na tym chodziły? (na moim komputerku to podstawowe programy, bez których żyć się nie da :naughty::wink4: ) Jak jest ogólnie z programikami, grami na systemach 64-bitowych? Za wszelkie informacje z góry dzięki :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby ci sofcik biegał lepiej musi być przystosowany (wersja 64bit)

ale... w 64bit każdy adres, każda zmienna liczbowa itd.. zajmuje 64bit zamiast 32

objawia się to tym, że chcąc używać 64bit trzeba mieć 2x tyle Ram'u :>

poza tym 64bit nadaje się do obróbki dużych partii danych jak np cyfrowe video

nie wiem czy jest 64bit autocad czy mathcad, ale wersje 32 będą działać na 64bit systemie

ale możliwe że wolniej niż natywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O RAM nie muszę się martwić :tongue4: Bo przesadziłem i mam 4 giga :wink4: Właśnie pod 64 bitowy system ok, a pod 32 już lipa, bo czasami ( ale bardzo bardzo rzadko ) mam blue screeny :decayed: No i właśnie chciałem przez wakacje przetestować taki 64-bitowy... Zna ktoś ciekawe źródło takiego czegoś? :gwizdanie: wiem wiem... legal :przebiegly: a inne? :> Może być na PW żeby na forum publicznie o takich sprawach nie gadać :tongue4: A może ktoś ma na zbyciu i pożyczy na chwilkę :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AutoCAD będzie działał bez problemu-sprawdzone. Z MathCAD'em może być jakieś spowolnienie albo cosik. W końcu to pragram w którym działa prawie sam solver a ten juz musi być napisany na odpowiedni system

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

64bitowy OS to przyszłość ale chyba daleka bo aplikacja 64bitowych jest jak na lekarstwo sterowniki też mam wrażenie ze nie są tak dobrze dopracowane jak dla 32bit. Nie wiem jak autocad ale mathcad jest tylko w 32bitach i na 64 bitowym systemie na pewno nie przyspieszy. Jeśli chcesz skrócić czas liczenia w mathcadzie to pozostaje ci procesor wielordzeniowy bo program ten potrafi je wykorzystywać w 100%.

XP 64 bitowy jest tylko po angielsku vista 64 jest po polsku i przez miesiac możesz z tych systemów korzystać w zupełności legalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedzi :notworthy: O to mi chodziło :good: W przyszłym tygodniu będę zasysał i instalował Vistę 64-bitową i zobaczę co z tego wyniknie :rolleyes: I tak muszę formatowanko robić, więc jakiś czas się pobawię z 64-bitowym systemem :wink4: I zobaczę dokładnie co i jak. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi i niektórym za linki na PW :> :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 64 bitowe systemy służą do zwiekszenia przepływu danych. Wszystkie te programy które nie wykorzystują modeli matematycznych w systemach CAD nie potrzebują takich parametrów i wystarczy w98. Natomiast jeżeli komputer przetwarza dane to szybkość przesyłu danych jest jednym z głównych czynników możliwości obróbki zadanej funkcji. Dzisiaj to właściwie każdy komputer jest wystarczający do obróbki modelu i przetwarzania danych przypisanych do modelu to taki system jest istotny. Jeżeli pracujesz w budownictwie to z budynekiem do 7/ 10 pięter właściwie nie ma większych problemów, trochę się czeka , ale jest OK. Ale jezeli w grę wchodzi osiedle z terenem to wtedy na odpowiednie odwzorowania czy przeliczenia to komputer może odmówić wykonania zadanego działania. Obecnie 4 GB ramu to standard w komputerach WorkStation. Przy większych problemach używa się specjalnych dysków twardych o zupełnie innych parametrach niż normalnie. To jest dość szeroka dziedzina wiedzy proponuję na początek poczytać : Tarnowski W.: Podstawy projektowania technicznego. WNT, Warszwa 1997. Tam są podstawy działań bazodanowych i od razu wiadomo po co jest się używa coraz szersze magistrale. Zdrówka :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć ze nie ma XP 64 Bit po Polsku

Przy tej ilości ramu, dobrym procku i grafie pchał bym się już w Viste Ultimate 64 Bit.

A Vista juz po polsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć ze nie ma XP 64 Bit po Polsku

Przy tej ilości ramu, dobrym procku i grafie pchał bym się już w Viste Ultimate 64 Bit.

A Vista juz po polsku.

To akurat wiem :wink4: Dlatego na jakiś miesiąc zainstaluję sobie Vistę i przetestuję :good: Jeśli będzie gorzej jak na 32bitowym systemie to wracam do XP z sp3 :cool1: Bo z 32-bitową Vistą nie będę się męczył :tongue4: Zaczekam na jakieś sp-aki :naughty:

Dzięki koledzy za wszystkie odpowiedzi :notworthy: Jak ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia to proszę bardzo każda podpowiedź jest mile widziana :good::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4GB ramu i system 32bit, to trochę nieporozumienie, bo i tak wykorzystuje ledwie 3GB z kawałkiem.

Polecam Vistę 64bit. Działa stabilnie i nie sprawia problemów. Nie wiem jak z Twoim oprogramowaniem bo go nie używam. Ja spotkałem niewiele softu, który by nie działał. Jakieś klienty VPN, stare sterowniki drukarek, no i niestety sterownik do VAGa.

Po zmianie trzeba się trochę przyzywczaić, ale generalnie da się pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz ile sie bedziesz mordowal ze sterownikami do 64 bitow. Od kilku miesiecy uzywam legalnej Visty 32 bitowej. Takze mam 4 gb ramu i c2d 2.4Ghz i poki co nie narzekam na brak wydajnosci :)

4GB ramu i system 32bit, to trochę nieporozumienie, bo i tak wykorzystuje ledwie 3GB z kawałkiem.

Wykorzystuje 4gb :) Ba! nawet je poprawnie wykrywa... trzeba tylko zainstalowac sp1, ktory jest dostepny na witrynie MS ale z reguly sam sie sciaga i prosi o aktualizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie masz racji.

Pokazuje Ci w informacji o komputerze, że masz zainstalowane 4GB, ale z nich nie korzysta w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vista zaadresuje 2^32 bitow pamieci. I wszystkie je powinna wykorzystac;] powyzej tej ilosci juz niestety nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaadresuje całej przestrzeni 2**32 = 4GB, bo są specjalne obszary selektorów GDT, IDT itp. Jak już ktoś napisał coś ponad 3 Gb

Poza tym przestrzeń adresowa kernela (NTOSKRNL)

Zaś Vista zaadresuje (teoretycznie) niewiele poniżej 2^64, inna sprawa że aktualne płyty głowne i procesory limituja to róznie

Najmniej to słyszałem 40bit (1 TB RAM) ale słyszałem też o 48 i bodaj chyba ?? 52 czy jakoś tak

Co do tego że programy zajmują 2x tyle RAM-u = bzdura

typowy program ma dane typów int, long, char, float, double, void*, zwiększa się tylko rozmiar wskaźnika z 4 na 8 bajtów oraz w zależności od systemu chyba int też robi się 8bajtów a long napewno jest 8 bajtów

Same instrukcje (MNEMONIKI binarne) są albo podobne, albo dłuższe ale nie wszystkie, reasumując zapotrzebowanie na RAM i wielkości programów zwiększą się max o 20-30% (gdzies tak czytałem)

Ale wewnętrznie masz duuużo szybsze instrukcje (GPR-y 2x wieksze EAX-EBX itd --> RAX, RBX, oraz 8!! nowych rejestrów GPR: R8...R16)

Do tego 2x tyle SIMD-ów itd. itd.

testuję juz od 3 lat 64bitowy system (UNIX) i programy działają albo tak samo albo nawet jakieś 40% szybciej, średnio 10-20% (oczywiście po przekompilowaniu)

A z Vistą i XP 64bit to wiem napewno że nie jest tak różowo z driverami

słusznie prawisz,

PS. kolega też informatyk? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu to wiem ze 32 bitowy XP tylko 3 giga wykorzystuje i to jest napewno.

Co do systemu 64 to znam juz sporo osob ktore zaczely takowego używać. Nie narzekają aczkolwiek faktycznie moga sie pojawic problemy softowe, zdarza sie brak sterownikow, oprogramowanie rowniez zdarza sie nie kompatybilne/

Ogolnie rzecz biorac ja jade ciagle na 32 bit XP jako, że dostaje oryginał z uczelni. Ale jak byl mial kupowac system to bym sie chyba jednak na 64 nie zdecydowal, jeszcze chyba bym z tym poczekal. Z 32 jest mniej problemu a zdarza sie ze systemy 64 bitowe dzialaja wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że sam system x64 nie załatwi sprawy. Zdarza się, że mimo zainstalowanej Visty 64bit, nie udaje się skorzystać z więcej niż ok. 3GB ramu. Niestety niechlubnym przypadkiem są tutaj ThinkPady serii T60.

Niektóre starsze wersje chipsetów nie obsługują poprawnie dużej ilości pamięci.

To tak tylko, żeby ktoś się nie zdziwił po zainwestowaniu w najnowszy system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i oczywiscie trzeba posiadac procesor ktory obsluguje systemy 64 bitowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie to tłumaczycie ja po prozmowie z kolegą tak to rozumiem:

System 32 bitowy zaadresuje 2^32 czyli 4294967296 B (ok. 4,3GB) z tym że w komputerze nie tylko RAM sie znajduje i część z tych adresów/zasobów pochłoną inne urządzenia (np. karta grafiki) zatem jak mamy 4 GB RAMU to efektywnie nie będzie zapełniany na 100% a ilość "zapełnienia" RAMu zależy w dużej mierze od konfuguracji sprzętowej komputera.

Ilość RAMU nabiera większego znaczenia kiedy grafika zaczyna z niego korzystać.

Jest jeszcze opcja dla zaawansowanych tzn. przerzucenia systemu do RAMu - praca systemu ulegnie znaczenemu przyspieszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja dla zaawansowanych tzn. przerzucenia systemu do RAMu - praca systemu ulegnie znaczenemu przyspieszeniu.

Oooo tym jeszcze nie słyszałem mógłby ktoś to jakoś wyjaśnić? :mysli: Na czym by to polegało? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie wiem na czym to polega i jak to się robi ale chyba głównie polega na na tym że plik stronicowania (wymiany) nie rzeźbi HHD tylko śmiga w RAMie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...