Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie grzejniki: aluminiowe czy stalowe?


johnnythebest

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jakie grzejniki wybrać? Remontuje mieszkanie i nie wiem jakie kupić, zdania są podzielone. Zastanawiam się nad aluminiowymi włoskimi Masterami albo stalowymi Purmo (żadne Chinole nie wchodza w gre).

Ponoć aluminiowe lubią strzelać czasami przy nagrzaniu lub wydawać rózne dzwieki ale za to ponoc mniej wody do nich wchodzi a że bede miał gazowe ogrzewanie to ma to też znaczenie.

Co macie na chacie albo co byście wybrali??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam i polecam alu włoskie ale ori bo podrób na rynku nie brakuje

Ponoć aluminiowe lubią strzelać czasami przy nagrzaniu lub wydawać rózne dzwieki

Nic takiego nie słyszałem i u mnie nic nie strzela...:decayed: może ktoś inny jeszcze coś do pisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRUGMAN The Essence of warmth

mam je w domu już 5 rok, grzejniki płytowe (stalowe), ogrzewanie gazowe, żadnych kłopotów, problemów, nieszczelności. Przy 12 grzejnikach grzeją już mocno po 15 min ale to też zależy od pieca.

p.s. doradził mi je znajomy sprzedawca (aluminiowe szybciej się nagrzewają ale też szybciej tracą ciepło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam alu tez wloskie i sa super, ladnie grzeja i super oddaja cieplo w domu jak w salnie jak dobrze palisz, dziadkowie maja stalowe plytowe to starsza technologia to nie sa zadowoleni z nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(aluminiowe szybciej się nagrzewają ale też szybciej tracą ciepło)

To fakt, wszystko ma swoje wady i zalety.

Dowiedziałem się że do ogzrewania cisnieniowego (jakim jest gazowe) lepsze są stalowe a do ogrzewania ze zbiornikiem wyrównawczym aluminiowe.

A jaka w tym prawda to sam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem właśnie po generalnym remoncie mieszkania i stare żeliwne zmieniłem na ulu zwane "krakowskimi" firmy GAVIA trzywylotowe. Uznawane są za jedne z najlepszych na rynku, nie jakieś tam chińczyki czy tez temu podobne. Wcześniej miałem je w innym mieszkaniu i nie mogę o nich nic złego powiedzieć, są estetycznie wykonane, co najważniejsze super oddają ciepło, farba nie żółknie czy też nie łuszczy się..., cena to coś koło 27zł za żeberko, wydajność 0,8 m2 z żeberka. Mając do wyboru blaszak i alu zawsze wybiorę alu. To ze alu szybciej traci ciepło--> ile więcej wytrzyma? 20-40 min może i nie, ale za to w inne wlejesz 2 razy tyle wody i o tyle dłużej będziesz musiał ją np. grzać by było ciepło ( zależy tez oczywiście skąd masz ciepło czy z kotłowni czy sam grzejesz)

Takie jest moje zdanie:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie pitolcie głupot. Bezwładność cieplna dotyczy praktycznie każdego urządzenia grzewczego. Dotyczy też budynków a to ma ścisły związek z dociepleniem. Do ogrzania 1m powierzchni trzeba określonej ilości energii. Sprawność energetyczna urządzenia grzewczego jest określana przez producenta i wyrażona w mocy. Kiedyś przyjmowało się 105 wat na m kw powierzchni. Przy takim założeniu łatwo wyliczyć ,że do ogrzania 20m kw trzeba grzejnik 2,1 KW mocy.Założenie to było prawdziwe dla budynku z lat siedemdziesiątych kiedy nie stosowano dociepleń zewnętrznych przy zaniechaniu ogrzewania w nocy. Dziś można przyjąć podobne wartości i dla źródeł stałocieplnych np. ogrzewanie gazowe ,olejowe ekogroszek zastosować ten sam przelicznik i zastosować koniecznie głowice termostatyczne.Te ostatnie będą odpowiedzialne za dystrybucję energii pobieranej z pieca i racjonalne dozowanie do pomieszczeń w zależności od potrzeb.A co do samych grzejników to głównie estetyka i trwałość jest podstawą wyboru. Przy właściwym montażu zdecydowanie lepiej prezentują się zestawy aluminiowe . Nie korodują i są zdecydowanie estetyczniej wykończone. Panele blaszane mają ok 25 lat żywotności przy zachowaniu pierwsze zalanej wody. Każda wymiana wody wprowadza do grzejników nową porcję chemikaliów odpowiedzialnych za korozję .Decydującym więc elementem mającym wpływ na wybór grzejnika ma grubość portfela. Skuteczność grzania i temperatura w mieszkaniu to elementy do dobrania przez:hi: instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż grzejników czy alu czy stalowych nie tylko zależy od nas ja mam problem ze spółdzielnią i nic nie mogę zmieniać, więc zostałem przy żeliwniaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nadal, mówią że niby lepsze sa stalowe bo tak czesto piec sie nie włącza żeby podgrzewać pomieszczenia bo trzymaja ciepło, natomiast aluminiowe szybciej się nagrzewaja ale i szybciej stygną a co z atym idzie to piec musi się częściej włączać.

I bądz tu chłopie mądry...:facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściej ale krócej. Nie ma żadnego znaczenia jak często i jak długo będzie włączał się piec. W ostatecznym rachunku okaże się .że dostarczył dokładnie tyle energii ile potrzeba było do ogrzania powierzchni domu. Dla efektywnego ogrzewania trzeba dwóch czynników. Wysokiej sprawności piec i skuteczne docieplenie. Reszta jest zmienną która w bilansie końcowym nie ma nic wspólnego z jakością grzejnika. Trzeba zdać sobie sprawę z tego ,że to co my potocznie nazywamy grzejnikami w rzeczy samej jest chłodnicą dla pieca. Im chłodnice będą skuteczniejsze tym szybciej oddadzą ciepło do pomieszczeń i jednocześnie szybciej wystudzą piec. Ale po osiągnięciu zadanej temperatury w mieszkaniu praca ogrzewania stabilizuje się w zależności od docieplenia budynku. Jak będziesz miał zimną budę to sobie zamów węgiel na pasie transmisyjnym z kopalni Im cieplej zbudowany tym mniej opału. Drugim warunkiem jest skuteczność grzewcza pieca. Min 82 % sprawności pieca rokuje w miarę normalny poziom zużycia energii. Są piece o 100% sprawności i wyższej ( gazowe ) i to jest najważniejszy element w całej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...