Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotografia - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że w temacie do chwalenia się swoimi fotkami nie bardzo można rozmawiać, pomyślałem że warto założyć ten wątek, żeby nie robić tam OT.

Będziemy tutaj dyskutować o wszystkim co związane z pstrykaniem, od filtrów i lamp, przez obiektywy, body, statywy do technik i sztuczek jakich używacie:wink:

I teraz mam pytanie. Czy warto pchać się w używany obiektyw stałoogniskowy? Na co zwracać uwagę przy ewentualnym zakupie (rzecz jasna oprócz stanu soczewek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupujesz obiektyw poprzez kuriera to go po prostu dostajesz i tyle. Jak odbierasz osobiscie, to sprawdzic mozna niemal wszystko, a ze jest to glownie mechanika i optyka, to jesli bedzie dobry i sprawny to rzeczywiscie tak jest. nie ma wtedy raczej mozliwosci by mial ukryte usterki.

jak sprawdzasz osobiscie, to zaczynasz od podpiecia do aparatu i zdjec testowych - dla kazdej ogniskowej (zoom), dla paru przyslon, sprawdzasz jakosc i ostrosc obrazu na powiekszeniu, czy poprawnie sa naswietlony foty a takze dzialanie AF - celnosc to przede wszystkim, w drugiej kolejnosci czy chodzi plynnie i nic nie trzeszczy.

Wizualnie zaczynasz sprawdzanie obiektywu od ogledzin soczewek pod roznym katem swiatla, z duzym naciskiem na ta tylna, bo minimalna ryska na przedniej raczej nie wplywa na jakosc. potem ogladasz obudowe obiektywu czy nie ma za duzych szczelin, luzow, pekniec... mozesz tez potrzasnac nim i wsluchac sie czy w srodku nic nie lata - niektore obiektywy moga zawierac jakis mechanizm gdzie cos niby slychac poruszajacego sie w srodku ale to ledwo slyszalny dzwiek, natomiast jak cos dobitnie bedzie tam latalo i dzwonilo po obudowie to juz moze byc usterka.

potem sprawdzasz pierscienie zooma i ostrosci - maja chodzic gladko, w calym zakresie tak samo i co najwazniejsze... chodzic plynnie a nie skokowo.

na koniec do sprawdzenia nr seryjny z dokumentacja (paragon/gwarancja) zwlaszcza jesli obiektyw ma jeszcze gwarancje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki:thumbup1: Właśnie o takie rady mi chodziło:wink:

Do tej pory byłem zdecydowany na Nikkora 50mm f/1.8G, albo 35mm f/1.8G, ale wyczaiłem że w cenie nowego nikkora można upolować używaną Sigmę 30mm f/1.4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś takiego obiektywu, Nikon AF-S Nikkor 50 mm f/1.8G??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35mm w aps-c jest odpowiednikiem 50mm dla FF, ale to wlasnie "piecdziesiatka" zyskala miano kultowej i jest czesto bezsensownie polecana dlatego wlasnie ze to piecdziesiatka i juz. Stalke wybiera sie wg wlasnych preferencji i potrzeb. porady typu "ja bym wolal 35" raczej mozna zachowac dla siebie. Nie patrzac na to czy mamy FF czy DX, wybiera sie taka ogniskowa w stalce ktora MY uzywamy najczesciej. Dla jednego jest to 50mm, dla drugiego 35 a dla jeszcze innego tez niezla stalka 85/1.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się, że dla początkującego pstrykacza wystarczy? Zdjęcia jakie będę chciał tym pykać to mój dzieciak i auto no i może jakieś fotki w terenie, ale to rzadziej już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się, że dla początkującego pstrykacza wystarczy?

Z tego co wiem, a jestem full amatorem, to zarówno 35mm jak i 50mm nikona to bardzo dobre szkła w przystępnej cenie. Na Twoim miejscu podjechałbym z własnym body do jakiegoś fotojokera i sprawdził organoleptycznie która ogniskowa będzie dla Ciebie lepsza. Jak powiedział peju, to sprawa bardzo indywidualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podjechałbym z własnym body do jakiegoś fotojokera i sprawdził organoleptycznie która ogniskowa będzie dla Ciebie lepsza.

Jesli ma sie juz aparat i obiektyw np 18-55 to nie trzeba nawet jechac do sklepu by sprawdzic ktora ogniskowa bedzie lepsza :)

To wynika z uzytkowania wlasnego sprzetu i obserwacji ktorej ogniskowej z tego zakresu uzywamy najczesciej. A nawet jesli sie tego jeszcze nie wyczulo, mozna w dowolnej chwili ustawic obiektyw na jedna ogniskowa i na druga by sie przekonac jak to bedzie wygladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie chcę dokupić jakiś obiektyw do mojego D90 i się zastanawiam czy jakis 35f/1.8G czy 50f/1,8G i do tego jakiś statyw raczej skłaniam się ku 35mm ale problem mam jak Michał jaki statyw w podobnym przedziale cenowym co wybrać bo jest tego od groma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o statywy, nie umialbym wybrac z polecenia czy ze zdjecia w necie. musze statyw sprawdzic osobiscie wiec moge powiedziec wam na co zwrocic uwage. przede wszystkim mam teraz prosty i lekki plastikowy statyw. jest wysoki. chce go zmienic i musialby byc koniecznie mocniejszy - wiecej metalu niz plastiku. wiekszosc z was widzac moj statyw dziwilaby sie po co - przeciez to dodatkowo kilogramy do dzwigania. niestety, statyw taki nie jest stabilny na dworze juz przy lekkim wietrze. zwlaszcza jesli wysune jeszcze glowice w gore. minimalne drgania uniemozliwiaja wrecz zrobienie zdjec noca na dluzszych czasach. takze solidna konstrukcja to raz a dwa wysokosc taka bym nie musial sie garbic przy robieniu zdjec. potem koniecznie glowica ktorej mozliwosci obracania warto sprawdzic osobiscie wraz z poziomicami. no i na koniec fajnie jakby mial od spodu hak dociazajacy by moc np powiesic plecak/torbe ktora dociazy nam calosc. mozna tez zwrocic uwage na szybkosc rozkladania/skladania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tego się czaję:

Niemiecki statyw tripod Mantona Scout 142cm SKLEP (3732499221) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Głowica kulowa to dobry pomysł?

---------- Post dopisany 14-12-2013 at 17:43 ---------- Poprzedni post napisany 06-12-2013 at 17:17 ----------

mikolaj trochę się spóźnił, ale ma wybaczone:decayed:

50mm 1.8G, bawię się tym szkłem kilkadziesiąt minut i banan nie schodzi:kox:

nie mogę wyjść z podziwu jak radzi sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych

DSC_0663.jpg~original

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exposure Time = 1/30"

F Number = F2.2

Exposure Program = Aperture priority

ISO Speed Ratings = 1250

:wink:

długi czas i wysokie iso bo nie było światła, wg testów obiektyw najostrzejszy od f2.8, ale moim zdaniem już od f2 daje radę ...i radochę:decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dudas307, parametry zdjecia sprawdza sie w exifie, sa zapisane w tym zdjecie. prawy przycisk na wlasciwosci zdjecia lub dowolny dodatek "exif" do przegladarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...