Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sztywne Koło zamiast Dwumasu


Leriss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po ostatniej wizycie u mechanika dowiedziałem się, że już powolutku dwumas mi siada (mam taki oto problem, że jeżeli zbyt długo "cisnę" na samym sprzęgle, np pod górkę lub jedynie dodając gazu, to po rozgrzaniu się silnika strasznie mi "kanguruje" na samym sprzęgle tak, jakby miał zgasnąć). Mechanik powiedział mi, że alternatywą (ponoć nawet lepszą) dla wymiany dwumasy ze sprzęgłęm będzie zamiana na koło sztywne ze sprzęgłem. Z tego co widziałem na Allegro, to taka opcja jest tańsza o około 150-200zł:

Sztywne koło Valeo ze sprzęgłem - SZTYWNE KOŁO SPRZĘGŁO A4 B5 1.6 1.8 1.8 T 1.9 TDI (4229106177) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Dwumas ze sprzęgłem LUK - KOŁO DWUMASOWE + SPRZĘGŁO AUDI A4 A6 B5 C5 1.9TDI (4250744267) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Powiedziano mi, że zamiana na sztywne koło będzie o tyle dobra, że jak w przyszłości byłby jakiś problem z nim, to nie trzeba całego wymieniać, tylko jakiś tam element. Dodatkowo, jest on ponoć trwalszym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić nawet na paliwie około 0.5L/100km (nie wiem w jaki sposób można oszczędzić tu na paliwie, ale hej - nie jestem mechanikiem). Mankamentem ponoć może być to, że drgania mogą być teoretycznie większe niż w przypadku dwumasu.

Czy ktoś z was mógłby mi doradzić w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

caly czas to powtarzam... jak mozna dac tysiaca za sztywne kolo zamachowe...

nawet nowy jednomas w ASO od audi 80 ktory jest i dziala praktycznie tak samo kosztuje 6 stow, do tego sprzeglo i wychodzi wraz taniej...

a zwykle uzywane kolo 8 dych plus ewentualnie zabielenie na powierzchni - gora 150 plus sprzeglo kilka stowek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wymieniłem jednak na koło sztywne, dałem za komplet koła+sprzęgło+osprzęt 1300zł.

Wrażenia po około 2.5 tygodnia użytkowania:

- Sprzęgło chodzi o niebo lepiej - stare było spalone i dobite, wyciekał także olej ze skrzynki, co (jak twierdzi mechanik) pewnie przyczyniło się do spalenia i "trzęsawek" jak silnik się rozgrzał.

- Drgania na jałowym są mniejsze, niż na poprzednim dwumasie (pewnie też był dobity)

- Na niższych obrotach czuć większe drgania niż na dwumasie, ale nie jest to tak bardzo odczuwalna róznica, aby wpływała znacząco na dyskomfort podczas prowadzenia.

- Nie wiem czy to możliwe, ale mam wrażenie, że minimalnie mniej spala (0.2L mniej na 100km).

Reasumując - póki co jestem zadowolony z wymiany na koło sztywne firmy Valeo - nawet jak potem coś będzie nie tak, to nie muszę wszystkiego wymieniać, wyjdzie o wiele taniej w późniejszej eksploatacji.

Moja ogólna ocena wymiany dwumasy na koło sztywne - 8.5/10 (ze względu na nieco większe drgania na niższych obrotach, oraz stosunkowo niewiele mniejszą cenę od dwumasy - różnica cen między dwumasą a sztywnym kołem Valeo to około 300zł).

Co jakiś czas lub jak coś będzie się działo, to pozwolę sobie aktualizować wątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się powoli już kończy dwumas. Pytałem swojego mechanika co robić. Powiedział, że ludzie wstawiają po regeneracji koła dwumasowe i bardzo ładnie to wszystko chodzi . NA sztywnym niestety są drgania. W jednym większe, w drugim mniejsze ale są. Podsumowując myślę, że lepiej dołożyć te 300- niech już 500 zł i mieć spokój. Nie wymienia sie tego przecież co 60 tyś tak jak rozrządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wymieniłem jednak na koło sztywne, dałem za komplet koła+sprzęgło+osprzęt 1300zł.

masakra ,osoatnio komuś doradzałem to ze wszystkim wyszło go 600zl + 300zl wymiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam takie pytanko do audi 1.9 tdi AHH jakie sprzegło założyć zamiast dwumasy? koło sztywne z jakiego motory 1Z AHU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...