Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przepisanie samochodu na siebie


nike166

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Koledzy mam pytanie kto ogarnia tematy prawne, swoją audiówkę mam zarejestrowaną na dziadka lecz ja jestem współwłaścicielem wiadomo w jakim celu. Dziadek jest na pierwszej stronie dowodu, ja dopisany jako współwłaściciel. OC mam na siebie tzn ze zniżkami dziadka, w tamtym roku było na niego ale jakoś dało rade zrobić tak, że przy opłacie na ten rok przepisałem na siebie ubezpieczenie lecz ze zniżkami dziadka i zapłaciłem tyle samo jak w tamtym roku zrobiłem to po to abym później z jakąś sprawą mógł samodzielnie rozwiązywać spór np wypowiedzenie umowy i nie ciągać dziadka :)
Teraz chciałbym przepisać samochód na siebie. Czy przez umowe darowizny wystarczy to zrobić ? Wystarczy, że z umową darowizny pójdę do wydziału komunikacji opłacę kwotę za nowy dowód i wydadzą mi przepiszą auto na mnie ?

Chcę to zrobić w razie gdybym chciał sprzedać samochód abym mógł to zrobić samoistnie bez ciągania dziadka itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wystarczy umowa darowizny. Nawet nie wiem czy jeżeli jest to dziadek czy będziesz musiał jakąś opłatę robić. Bo np jak ja przepisywałem z mamy na siebie nic nie płaciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatku nie ma w przypadku przepisywania na wnuczka :) I z umowa darowizny i dowodem do wydziału komunikacji ? Czy jakiś papier jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tylko pamiętaj, że jeśli sprzedasz samochód przed upływem okresu 6 miesięcy od dnia darowizny, będziesz zobligowany do zapłaty podatku 19% (od kwoty sprzedaży).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatku nie ma w przypadku przepisywania na wnuczka :) I z umowa darowizny i dowodem do wydziału komunikacji ? Czy jakiś papier jeszcze ?

Karta pojazdu bo muszą wykreślić dziadka :) Skasują Cię 73,50zł za wymianę dowodu rejestracyjnego. I pamiętaj zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zrobiłem tak ze spisałem umowę miedzy sobą a ojcem. Umowa była tak sporządzona ze ojciec sprzedaje mi połowe samochodu i zapłaciłem tylko za poł ceny wartości rynkowej samochodu w urzędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatku nie ma w przypadku przepisywania na wnuczka :) I z umowa darowizny i dowodem do wydziału komunikacji ? Czy jakiś papier jeszcze ?

Karta pojazdu bo muszą wykreślić dziadka :) Skasują Cię 73,50zł za wymianę dowodu rejestracyjnego. I pamiętaj zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego.

Karty pojazdu nie ma :) Tego nie wiedziałem, że trzeba zgłaszać darowizne do skarbowki :) i że jest jakiś podatek od sprzedaży w czasie 6 miesięcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


I pamiętaj zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego.

Skarbówka w tym przypadku też coś bierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Musisz ich tylko poinformować o darowiźnie. Druk SD-Z2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechce pisać nowego tematu to podepnę się tutaj.

Mam podobną sprawę tylko ze chce przepisać auto na siebie bo właścicielem jest Przyjaciel rodziny, dowiedziałem się ze darowizna w tym przypadku nie zadziała ( darowizna działa tylko w przypadku rodziny ) więc musze sporządzić umowę sprzedaży połowy auta odprowadzić podatek od kwoty jaka będzie na umowie i wymienić dowód rejestracyjny zgadza się. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z ubezpieczeniem w takim przypadku ? Jeśli nie zgłoszę ze przerejestrowalem samochód tylko na siebie ? Bo w polisie są teraz moje dane ale są zniżki z racji osoby w dowodzie ze znizkami dowiedzą się skądś że już dowód jest tylko na mnie ? Przy przedłużeniu polisy jak o tym nie wspomnę to co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę ze jeśli masz ubezpieczenie na siebie to nie ma żadnego problemu. Gdyby było na dziadka to musiałbyś iść i zrobić aneks do umowy , wtedy mogli by Ci przeliczyć składki i mogła by być dopłata.Jeździj śmiało na tym ubezpieczeniu i się nie przejmuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przedłużeniu polisy jak o tym nie wspomnę to co ?

Odpukać jak zrobisz "bum" i się połapią to masz dwie opcje:

1. rekalkulacja składki i dopłata do właściwej wysokości

2. za kłamsto częściowo wyłożysz $$$ z własnej kieszeni, proporcjonalnie do wartości % oszustwa

Warto popatrzeć do OWU chociaż nie wiem czy ktoś zrobi tam FAQ i rozdział "niewłaściwie naliczona składa z winy użytkownika" :)

Dla jasności nie jestem agentem ubezpieczeniowym.

Edytowane przez Jakoob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...