Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Wymiana tylnej belki oraz tulei belki


krzysiek23

Rekomendowane odpowiedzi

powody

-zazucanie tylu na zakretach

-kolo od strony kierowcy lekko skierowane do srodka

-bujanie auta na koleinach

wiec od poczatku,odkad sprowadzilem autko wszystko niby bylo ok.tak do 20 tys. km nic mi nie przeszkadzalo,potem zaczelo sie zazucanie tylu,stuki w zawieszeniu...postanowilem zajac sie ta sprawa,najpierw dokonalem ogledzin i wyszlo tylne lozysko do wymiany(luzy),po wymianie lozyska nic sie nie zmienilo,dalej autem bujalo i nie stabilne bylo w zakretach choc zawieszenie mam sportowe -60p,-40t...po dalszym wgladzie wyszedl przegub do wymiany,wahacze,tuleje belki i przy okazji tarcze i klocki z przodu i tylu..po tym zabiegu sadzilem ze bedzie ok bo cala zawiecha nowa(amory sprawne 70%)lecz nic sie nie zmienilo a wrecz przeciwnie,po wymianie wszystkiego na nowe bylo jeszcze gorzej...podjechalem na geometrie i wyszla tylna belka do wymiany(krzywa),stracha zalapalem i do lakiernika,bo przy ogladaniu w niemczech nie bylo nic widac zeby autko bylo uderzone.

po ogledzinach miernikiem lakieru okazalo sie ze auto cale zero szpachli itp.ani od gory ani od dolu autko bylo nie tkniete,najwidoczniej ktos przedobrzyl z recznym i uderzyl bocznie w kraweznik lub cos innego...

1.przystepujemy do wymiany,opis rownoznaczny z wymiana samych tuleji tylnej belki,praca wykonana bez kanalu..

a.podnosimy auto,stawiamy na kolki lub kobylki,odkrecamy kola...

9cddd52383b92cfem.jpg

b.odkrecamy wszystko co jest przymocowane do belki

-3 sruby na klucz 8

d88686082b341506m.jpg

-okrecamy jazma-zaciski hamulcowe wraz z klockami(2 sruby na imbus 8)podwieszamy to do amorkow na drucie

-odkrecamy srube na klucz 24,ktora przykrecone jest lozysko i tarcza

-sciagamy tarcze wraz z lozyskami w srodku z zachowaniem ostroznosci zeby lozysko nam nie wypadlo i do smaru nie dostaly sie smieci

-wycagamy czujniki abs(ja uzylem drewienka i mlotka i lekko stuknalem zeby je zruszyc,i wyszly bez problemu)

-z pomoca mlotka i przecinaka ucinamy 2 nity ,ktore trzymaja uchwyt na przewod hamulcowy(mozna rozkrecic przewod wtedy nie musimy usuwac nitow ale dochodzi nam odpowietrzanie hamulcow i zalewanie ukladu plynem od nowa,wiecej roboty to raz,a dwa ja na nowej belce mialem jeden uchwyt urwany wiec i tak musialem przelozyc)

17775a00f16f87dbm.jpg

502babe8658c4f09m.jpg

-odkrecamy sruby trzymajace belke do amortyzatorow klucz 18 badz 17

1f145fc3c491504am.jpg

-odkrecamy sruby trzymajace belke do kasty klucz 19

a04bdfa1fda3ad31m.jpg

-u mnie doszla wymiana piast wraz z belka bo nie sposob ocenic czy sa wporzadku skoro belka byla krzywa,piasty odkrecilem ze starej belki tylko po to aby wyciagnac oslony na tarcze widoczne na zdj.bo z nowa belka przyszly ale byly lekko odksztalcone(zeby wyciagnac oslony jest potrzeba odkrecenia 6 srub na imbus 6)

0a74714a4c8f7fbdm.jpg

f877ab3acd82d33fm.jpg

-tak to wyglada po wyciagnieciu belki

73f2f29c56e2c492m.jpg

112eaabc3b09aaedm.jpg

-gdy mamy belke wyjeta przystepujemy do montazu tuleji belki ja musialem ze starej belki wybic i przelozyc do nowej(kto juz mial zuzyte warto zalozyc nowe,ja mialem je po przebiegu ok 5 tys.wiec szkoda ich bylo)

wskazowka

1.jezeli wymieniamy tylko tuleje to belke w takim stanie mozna zaniesc do kogos na prase na wycisniecie i wcisniecie nowych

2.mozna skonstruowac wlasny sciagac

3.jezeli tuleje sa na smietnik mozna wybic je mlotkiem

4.moj sposob byl taki

990cba5b4f27ca92m.jpg

0573d9888af56022m.jpg

-musimy sobie znalezc rurke o srednicy takiej samej jak srednica tuleji i dl.ok 3 cm 2 szt.zakladamy je na tujeje po obu stronach,bierzemy lewarek taki jak na rys.i wkladamy w srodek pomiedzy tulejami

-znajdujemy np.2 drewniane lub metalowe (kolki,rurki) i wkladamy je po obu stronach miedzy tuleja a lewarkiem,i tak podnosimy lewarek,wyjdzie nam 1 strona znajdujemy dluzsza rurke i operujemy lewarkiem wypychajac 2 strone,tuleje nam ladnie wychodza jak na prasie bez zadnego uszkodzenia(nalezy pamietac tutaj ze rurka ma byc srednicy tuleji,zeby nie zapierac bezposrednio o gumowy srodek bo zniszczymu tuleje wypychajac tylko ta gume a aluminium zostanie)

p.s sciagacz mialem skonstruowany do tego lecz gwinty w pretach nie wytrzymaly tak tuleje w starej belce byly zapieczone

-nabijamy nowe tuleje(ja uzylem drewnianej deski i mlotka)

nowa belka byla w gorszym stanie niz moja widoczna rdza na spawach wiec przed montazem dokladnie ja oczyscilem nalozylem minie bezposrednio na rdze i pomalowalem farba w sprayu

d81ff95d7292ff04m.jpg

-wszystko montujemy w odwrotnej kolejnosci,pamietajac przynitowac uchwyty,i o nowym smarze na piastach,oraz wyczyszczeniu czujnika abs jezeli tego potrzebuje

-koszty belki to 300zl z piastami i przesylka

-geometria 120zl

-praca 2dni z malowaniem itd.ogolnie rozlozenie tego i zlozenie na 1 raz ok.4-5h

-poprawa 100proc.

2

co do wymiany samych tuleji mozna to zrobic bez wyciagania belki,odkrecajac tylko belke od kasty klucz 19 sruba +nakretka,wtedy niestety potrzebujemy kanalu i musimy walczyc z wybiciem starych tuleji ktore nie kiedy sa tak zapieczone ze nie chca wyjsc...

jak uruchomie skaner wstawie fote z badania diagnostycznego geometrii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zlej geometri moze "scinac" opony tak jak w przypadku przedniego zawieszenia??

moze scinac ale nie musi ja mialem z jednej str.duzy odchyl i opon nie cielo,co do scinania opon spr.lozyska i tuleje belki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powody

-zazucanie tylu na zakretach

-kolo od strony kierowcy lekko skierowane do srodka

-bujanie auta na koleinach

wiec od poczatku,odkad sprowadzilem autko wszystko niby bylo ok.tak do 20 tys. km nic mi nie przeszkadzalo,potem zaczelo sie zazucanie tylu,stuki w zawieszeniu...postanowilem zajac sie ta sprawa,najpierw dokonalem ogledzin i wyszlo tylne lozysko do wymiany(luzy),po wymianie lozyska nic sie nie zmienilo,dalej autem bujalo i nie stabilne bylo w zakretach choc zawieszenie mam sportowe -60p,-40t...po dalszym wgladzie wyszedl przegub do wymiany,wahacze,tuleje belki i przy okazji tarcze i klocki z przodu i tylu..po tym zabiegu sadzilem ze bedzie ok bo cala zawiecha nowa(amory sprawne 70%)lecz nic sie nie zmienilo a wrecz przeciwnie,po wymianie wszystkiego na nowe bylo jeszcze gorzej...podjechalem na geometrie i wyszla tylna belka do wymiany(krzywa),stracha zalapalem i do lakiernika,bo przy ogladaniu w niemczech nie bylo nic widac zeby autko bylo uderzone.

po ogledzinach miernikiem lakieru okazalo sie ze auto cale zero szpachli itp.ani od gory ani od dolu autko bylo nie tkniete,najwidoczniej ktos przedobrzyl z recznym i uderzyl bocznie w kraweznik lub cos innego...

1.przystepujemy do wymiany,opis rownoznaczny z wymiana samych tuleji tylnej belki,praca wykonana bez kanalu..

a.podnosimy auto,stawiamy na kolki lub kobylki,odkrecamy kola...

9cddd52383b92cfem.jpg

b.odkrecamy wszystko co jest przymocowane do belki

-3 sruby na klucz 8

d88686082b341506m.jpg

-okrecamy jazma-zaciski hamulcowe wraz z klockami(2 sruby na imbus 8)podwieszamy to do amorkow na drucie

-odkrecamy srube na klucz 24,ktora przykrecone jest lozysko i tarcza

-sciagamy tarcze wraz z lozyskami w srodku z zachowaniem ostroznosci zeby lozysko nam nie wypadlo i do smaru nie dostaly sie smieci

-wycagamy czujniki abs(ja uzylem drewienka i mlotka i lekko stuknalem zeby je zruszyc,i wyszly bez problemu)

-z pomoca mlotka i przecinaka ucinamy 2 nity ,ktore trzymaja uchwyt na przewod hamulcowy(mozna rozkrecic przewod wtedy nie musimy usuwac nitow ale dochodzi nam odpowietrzanie hamulcow i zalewanie ukladu plynem od nowa,wiecej roboty to raz,a dwa ja na nowej belce mialem jeden uchwyt urwany wiec i tak musialem przelozyc)

17775a00f16f87dbm.jpg

502babe8658c4f09m.jpg

-odkrecamy sruby trzymajace belke do amortyzatorow klucz 18 badz 17

1f145fc3c491504am.jpg

-odkrecamy sruby trzymajace belke do kasty klucz 19

a04bdfa1fda3ad31m.jpg

-u mnie doszla wymiana piast wraz z belka bo nie sposob ocenic czy sa wporzadku skoro belka byla krzywa,piasty odkrecilem ze starej belki tylko po to aby wyciagnac oslony na tarcze widoczne na zdj.bo z nowa belka przyszly ale byly lekko odksztalcone(zeby wyciagnac oslony jest potrzeba odkrecenia 6 srub na imbus 6)

0a74714a4c8f7fbdm.jpg

f877ab3acd82d33fm.jpg

-tak to wyglada po wyciagnieciu belki

73f2f29c56e2c492m.jpg

112eaabc3b09aaedm.jpg

-gdy mamy belke wyjeta przystepujemy do montazu tuleji belki ja musialem ze starej belki wybic i przelozyc do nowej(kto juz mial zuzyte warto zalozyc nowe,ja mialem je po przebiegu ok 5 tys.wiec szkoda ich bylo)

wskazowka

1.jezeli wymieniamy tylko tuleje to belke w takim stanie mozna zaniesc do kogos na prase na wycisniecie i wcisniecie nowych

2.mozna skonstruowac wlasny sciagac

3.jezeli tuleje sa na smietnik mozna wybic je mlotkiem

4.moj sposob byl taki

990cba5b4f27ca92m.jpg

0573d9888af56022m.jpg

-musimy sobie znalezc rurke o srednicy takiej samej jak srednica tuleji i dl.ok 3 cm 2 szt.zakladamy je na tujeje po obu stronach,bierzemy lewarek taki jak na rys.i wkladamy w srodek pomiedzy tulejami

-znajdujemy np.2 drewniane lub metalowe (kolki,rurki) i wkladamy je po obu stronach miedzy tuleja a lewarkiem,i tak podnosimy lewarek,wyjdzie nam 1 strona znajdujemy dluzsza rurke i operujemy lewarkiem wypychajac 2 strone,tuleje nam ladnie wychodza jak na prasie bez zadnego uszkodzenia(nalezy pamietac tutaj ze rurka ma byc srednicy tuleji,zeby nie zapierac bezposrednio o gumowy srodek bo zniszczymu tuleje wypychajac tylko ta gume a aluminium zostanie)

p.s sciagacz mialem skonstruowany do tego lecz gwinty w pretach nie wytrzymaly tak tuleje w starej belce byly zapieczone

-nabijamy nowe tuleje(ja uzylem drewnianej deski i mlotka)

nowa belka byla w gorszym stanie niz moja widoczna rdza na spawach wiec przed montazem dokladnie ja oczyscilem nalozylem minie bezposrednio na rdze i pomalowalem farba w sprayu

d81ff95d7292ff04m.jpg

-wszystko montujemy w odwrotnej kolejnosci,pamietajac przynitowac uchwyty,i o nowym smarze na piastach,oraz wyczyszczeniu czujnika abs jezeli tego potrzebuje

-koszty belki to 300zl z piastami i przesylka

-geometria 120zl

-praca 2dni z malowaniem itd.ogolnie rozlozenie tego i zlozenie na 1 raz ok.4-5h

-poprawa 100proc.

2

co do wymiany samych tuleji mozna to zrobic bez wyciagania belki,odkrecajac tylko belke od kasty klucz 19 sruba +nakretka,wtedy niestety potrzebujemy kanalu i musimy walczyc z wybiciem starych tuleji ktore nie kiedy sa tak zapieczone ze nie chca wyjsc...

jak uruchomie skaner wstawie fote z badania diagnostycznego geometri

Rewelacja opis ze zdjeciami to podstawa bo nie kazdy znac sie musi.Dzieki fotkom duzo wiecej wiem jak i rowniez pomoze w 100% samemu zajac sie wymiana.Jestem za postami ze zdjeciam. :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jestem za postami ze zdjeciam. :good:

A ja jestem za cięciem cytatów... :kwasny:

--

Pozdrawiam.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2

co do wymiany samych tuleji mozna to zrobic bez wyciagania belki,odkrecajac tylko belke od kasty klucz 19 sruba +nakretka,wtedy niestety potrzebujemy kanalu i musimy walczyc z wybiciem starych tuleji ktore nie kiedy sa tak zapieczone ze nie chca wyjsc...

tuleji sie nie wybija tylko sciagaczem sie sciaga tak samo zakladasz sciagaczem, taki sciagacz koleszka zrobil mi u siebie w robocie na wzor takiego z alegro , z taki narzedziem wymiana trwa moze z 20 minut na strone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tuleji mozna to zrobic bez wyciagania belki,odkrecajac tylko belke od kasty klucz 19 sruba +nakretka,wtedy niestety potrzebujemy kanalu i musimy walczyc z wybiciem starych tuleji ktore nie kiedy sa tak zapieczone ze nie chca wyjsc...

tuleji sie nie wybija tylko sciagaczem sie sciaga tak samo zakladasz sciagaczem, taki sciagacz koleszka zrobil mi u siebie w robocie na wzor takiego z alegro , z taki narzedziem wymiana trwa moze z 20 minut na strone

niestety nie kazdy ma zdolnosci lub warunki do konstrukcji wlasnego sciagacza,a mlotek posiada kazdy wiadomo ze nie raz daje to marny efekt jak tuleje siedza mocno, ale i tak ida na straty wiec mozna sprobowac...a z wbiciem przez mlotek i drewienko niema problemu napewno ich nie uszkodzisz.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna wiedziec jakie tuleje kupowałeś.U siebie tez chyba bedę musiał wymienic tuleje bo autko zarzuca tyłem od jakiegoś czasu...Zobaczymy jak bedzie po wymianie amorków które już czuć ze kończą swój żywot :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki sciagacz bedzie? http://allegro.pl/11-sciagacz-tuleji-golf-iv-audi-a3-skoda-octavia-i1319376262.html

ja robiłem sam bez kanału męka była bo śruby były zapieczone , i mały ruch klucz....wybiłem młotem... sroki wypadły a potem przeciałem resztkę blachy z tuleii, potem wbiłem nowe...ale nie siadły idealnie do konca brakuje z 2mm.... i teraz musze chyba sciagacz dorobic i wciagnac je dokonca bo obawiam sie ze zbieznosci teraz napewno nie mam... ale cisza jest niesamowita.... u mnie siedziały jeszcze tyleje z 95 roku lema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki sciagacz pownien pasować :good:

szkoda kolego chyba było Twojej meki, za 50 zł w warsztacie by Ci wymienili tuleje :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wymianie tuleii trzeba ustawiać zbieżność? bo jakoś nie przekonuje mnie ze siadły tak samo idealnie jak montowane fabrycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po wymianie tulei belki, więc napiszę parę słów.

Opis mi się bardzo przydał, ale jeśli wymieniacie tylko tuleje, to śruby na klucz 24 nie odkręcacie.

Demontujemy tylko zaciski, odkręcając najpierw dwie śruby na klucz 13 (najpierw radzę poruszyć tę nakrętkę na klucz 15), a potem dwie śruby na imbus.

Demontaż czujnika ABS jest niepotrzebny (można go tylko uszkodzić), wystarczy rozpiąć wtyczkę pod kanapą.

Odkręcamy trzy nakrętki na klucz 8 mocujące blachę uchwytową do belki i trzeba mieć klucz oczkowy, żeby nie zniszczyć nakrętek.

Potem już tylko odkręcamy amortyzatory na dole i całą belkę.

Więc na belce pozostają tarcze z czujnikami ABS.

Do wybijania posłużyła mi rurka grubościenna o średnicy 50mm i długości 10cm, zaspawana z jednej strony, aby można było młotkiem uderzyć w sam środek.

Wybijanie zajęło mi 20 minut na całość.

Robota prostsza niż się wydawało :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wyciagnieciem amortyzatorów, mianowicie przy odkrecaniu amortyzatrów od belki sruba mocujaca te amortyzatory upiera w zbiornik paliwa, nie mam miejsca na calkowite wykrecenie sruby, belka i zawieszenie jest maksymalnie opuszczona, czy musze wykrecac amortyzatory z uchwytów górnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...