Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czujnik deszczu, automatyczne wycieraczki


Bartek315

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Muskel1 napisał(a):

Musisz zmienić 2 kodowania.

Pierwsze kodowanie wchodzisz w sterownik 09 i wybierasz z zakładki czujnik zmierzchu/deszczu czyli G397 RLFSS. Po wejściu w czujnik wchodzisz w bajt 0 i odznaczasz bit 6. Wartość HEX musi być wtedy 02 a nie 42.

Drugue kodowanie też w sterowniku 09 ale wybierasz z zakładnki sterownik BCM1.

W sterowniku BCM1 wybierasz bajt 17 i bit 0-2 wybierasz z zakładki "03 rls_fs_config, rls_fs." - czyli wartość HEX powinna być 0B a nie jak u Ciebie 0C. 

Jeżeli nie będziesz miał zakładki oraz opisanych bitów w bajcie 17, to musisz zaznaczyć bit 0 i bit 1 oraz odznaczyć bit 2 (całkiem możliwe, że nie będzie opisów jak będziesz używał klona).

 

Po tych kodowaniach powinny zaświecić diody podczerwieni przy czujniku deszczu/zmierzchu oraz pojawić się opcja czujnika deszczu w MMI, którą musisz w MMI zaznaczyć.

 

20231022_151921.jpg

20231022_152047.jpg

20231022_152518.jpg

20231022_152557.jpg

20231022_152753.jpg

Dziękuję bardzo za tak obszerną i konkretną instrukcję. W najbliższym czasie będę miał dostęp do komputera. Spróbuję to pozmieniać. Napiszę co z tego wynikło. Mam tylko nadzieję,  że nic nie popsuję albo nie zrobię tak żeby nic nie działało  😀 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Muskel1 napisał(a):

:hi:Nic nie zepsujesz, trzymaj się tylko instrukcji (kodowania można zawsze przywrócić):wink:

 

Jestem właśnie u znajomego. Niestety nie udaje się tego zrobić.  Wyskakuje błąd 22. Wrzucę zdjęcia.

Zauważyłem, że mój sterownik różni się niektórymi literami i cyframi 

20231022_173658.jpg

20231022_173815.jpg

20231022_173426.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz przednią maskę i dopiero spróbuj zmienić kodowanie w czujnika. 

Komunikat, że nie ma żadnych informacji jest normalny dla kodowania czujnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Muskel1 napisał(a):

Otwórz przednią maskę i dopiero spróbuj zmienić kodowanie w czujnika. 

Komunikat, że nie ma żadnych informacji jest normalny dla kodowania czujnika.

 

Dalej to samo, błąd 22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.. wyjdż ze sterownika 09, następnie wejdź ponownie, wybierz dostęp upoważniony (16), następnie wpisz kod dostępu 20113 i dopiero wejdź w czujnik deszczu i spróbuj zmienić kodowanie.

Silnik wyłączony? Tylko zapłon ma być włączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Muskel1 napisał(a):

Hmmm.. wyjdż ze sterownika 09, następnie wejdź ponownie, wybierz dostęp upoważniony (16), następnie wpisz kod dostępu 20113 i dopiero wejdź w czujnik deszczu i spróbuj zmienić kodowanie.

Silnik wyłączony? Tylko zapłon ma być włączony.

Dziś już brak czasu. Może jutro uda mi się jeszcze spróbować. Będę informował 

Edytowane przez Bartek315
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, znalazłem błąd, Twój czujnik 81A907660A (jest tylko LFSS a nie RLFSS) to tylko czujnik wilgotności i zmierzchu. Nie jest czujnikiem deszczu. Dlatego kodowania się nie zgadzają, bo nie masz po prostu tego czujnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Muskel1 napisał(a):

Dobra, znalazłem błąd, Twój czujnik 81A907660A (jest tylko LFSS a nie RLFSS) to tylko czujnik wilgotności i zmierzchu. Nie jest czujnikiem deszczu. Dlatego kodowania się nie zgadzają, bo nie masz po prostu tego 

Dziwna sprawa, na manetce od wycieraczek jest pozycja AUTO.  Myślałem,  że b9 ma takie rzeczy w standardzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodziły też bez czujnika deszczu (chyba na rynek austriacki) i czujnik deszczu był opcją. Pozycja auto dotyczy także interwału (automatycznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Muskel1 napisał(a):

Wychodziły też bez czujnika deszczu (chyba na rynek austriacki) i czujnik deszczu był opcją. Pozycja auto dotyczy także interwału (automatycznego).

Samochód z rynku niemieckiego i także kupiony w niemczech. Po włączeniu na pozycję auto wycieraczki pracują cały czas, bez względu na to czy jest sucho na szybie. Trochę to irytujące 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie masz czujnika deszczu. Auto odnosi się tylko do interwału, który możesz ustawić na szybciej lub wolniej przesuwając na przełączniku wajchę.

 

Możesz jeszcze wypróbować zmienić najpierw kodowanie w bajcie 17 w BCM1 i dopiero w czujniku zmierzchu ale wątpię, bo opis czujnika jest jednoznaczny. Brakuje w nim R czyli Regen (deszcz) a jest tylko LFS Licht- und Feuchtigkeitssensor (czujnik zmierzchu/światła i wilgotności).

Numer części też na to wskazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Muskel1 napisał(a):

Bo nie masz czujnika deszczu. Auto odnosi się tylko do interwału, który możesz ustawić na szybciej lub wolniej przesuwając na przełączniku wajchę.

 

Możesz jeszcze wypróbować zmienić najpierw kodowanie w bajcie 17 w BCM1 i dopiero w czujniku zmierzchu ale wątpię, bo opis czujnika jest jednoznaczny. Brakuje w nim R czyli Regen (deszcz) a jest tylko LFS Licht- und Feuchtigkeitssensor (czujnik zmierzchu/światła i wilgotności).

Numer części też na to wskazuje.

Nie będę już nic robił skoro to nic nie zmieni. Dziękuję Ci bardzo za fachową pomoc, pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2023 o 19:22, Muskel1 napisał(a):

Bo nie masz czujnika deszczu. Auto odnosi się tylko do interwału, który możesz ustawić na szybciej lub wolniej przesuwając na przełączniku wajchę.

 

Możesz jeszcze wypróbować zmienić najpierw kodowanie w bajcie 17 w BCM1 i dopiero w czujniku zmierzchu ale wątpię, bo opis czujnika jest jednoznaczny. Brakuje w nim R czyli Regen (deszcz) a jest tylko LFS Licht- und Feuchtigkeitssensor (czujnik zmierzchu/światła i wilgotności).

Numer części też na to wskazuje.

@Muskel1 orientujesz się może czym różni się oznaczenie RLFSS od RLFS (8U0955559C)?

Nie miałem w MMI opcji czujnika deszczu, ale po sprawdzeniu VCDS czujnik miał oznaczenie R więc zakodowałem wg Twojej instrukcji z poprzedniej strony i pojawiły się diody na szybie oraz opcja w MMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sayan01 napisał(a):

Muskel1 orientujesz się może czym różni się oznaczenie RLFSS od RLFS

Niestety nie ale po numerze części to raczej nie były one montowane w B9 tylko B8 i innych modelach.

Miałeś wymienianą przednią szybę lub ten czujnik?

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyba ma oryginalne oznaczenia z rokiem produkcji samochodu, ja nie wymieniałem ani jej ani czujnika, może poprzedni właściciel to robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...