Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o fotke z fotoradaru


_Kuben_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dostałem w piątek list z fotką z 14 grudnia, że przekroczyłem prędkość. Auto nie jest na mnie. Zdjęcie zrobione z tyłu samochodu. Właściciel ma wskazać kierowce. Czy właściciel musi wiedziec kto wtedy jechał, to było 2 miesiące temu. Nie może napisać że nie wie kto jechał bo na przykład to był kawał drogi i się kierowcy zmieniali i nie wie dla kogo powinny iść punkty i może jedynie wpłacić należną kwote?

A co jeżeli własciciel samochodu nie ma prawa jazdy, bo na mame mam auto zarejestrowane. Ktoś mnie nakieruje na przepisy regulujące te kwestie?

czekam na odpowiedź, z góry dzięki

zdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest taki przepis, który policja może zastosować, kiedy nie widać kto prowadził auto, a z różnych przyczyn właściciel nie może wskazać, kto prowadził... wtedy przyznają mandat właścicielowi pojazdu - bez punktów karnych!

miałem taką sytuacją z tym, że na zdjęciu nie było widać kto jechał, a właściciel pojazdu udokumentował, że nie było go w kraju w tym czasie... sytuacja skończyła się tak, iż żeby nie iść na udry całkowicie, właściciel wziął mandat na siebie, ale punkty nie, no bo kogo wskazać, jak zdjęcie to jeden wielki rozmaz...

także śmiało google :szukaj: paragrafów i niech właściciel bierze mandat bez punktów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taj jak kolega retrikal napisał,bez mandatu się nie obejdzie a punktów nie dostanie wlasciciel pojazdu jeśli nie potrafi wskazać kto kierował.Ja dostałem takową fotę za przekroczenie prędkości,widoczne tablice i ja jako kierowca,ale się nie przyznałem :) Mandat 300zł bez 6 pkt karnych :gwizdanie: Art.97Kw w zw. z art.78ust4 PoRD :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wziąłem na siebie, konto miałem czyste, a mandat przyszedł 2,5 miecha po cyknieciu foty wiec w ciagu tych 10 miechów nie dobije do 23 punkciorów.

Chciałem znaleźć same przepisy regulujące kwestie co gdy właściciel pojazdu nie jest w stanie wskazać kierującego. Spotykałem sie z opiniami, że wtedy punkty lecą na własciciela i nie ma dyskusji. To dokłądnie chciałem znaleźć w paragrafie ale nie zdąrzyłem. Włąścicielem auta jest mama, a nie wymieniła sobie prawka w terminie z papierowego na nowe i w sumie nie ma prawa jeździc, więc sprawa o tyle dziwna, że gdyby miała odpowiadać za jazde bez prawka to biorę na siebie, pogonie ją by wymieniła prawko w końcu i na przyszłosc bedzie znów gdzie punkty odkładać :)

A znalazłem to miejsce gdzie mnie machli, oczywiście straż miejska, oni są najwredniejsi, wjazd do zabudowanego terenu zaraz przy znaku, las po obu stronach, cegły nie znajdziesz.... znaku że fotoradar też...

co zrobiles..?

błąd skasowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... a mandat przyszedł 2,5 miecha po cyknieciu foty

Dziwne :mysli: Z tego co wiem to jest 30 dni(miesiąc)na dostarczenie takiego zdjęcia.Pózniej to nie ma co sobie tym głowy zawracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio mialem ta sama sytuacje.. Dostalem fotke z tyłu.. (tak wlasciwie nie ja a teściowa) od strazy gminnej. Troche to zbagatelizowałem i nic z tym nie robilem, ale upominali sie i straszyli sadem. Wiec zadzwonilem do nich a w tym czasie przyslali do tesciowej wystawiony kwit bez pkt. Moglem sie przyznac i dostac dodatkowo punkty lecz wybralem tą drugą opcje.. Po prostu zapłacić bez pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zdziwiłem, jak się dowiedziałem. Myślałem zawsze, że tylko robią te które są wymierzone w nadjeżdzający pojazd. Inne ignorowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... a mandat przyszedł 2,5 miecha po cyknieciu foty

Dziwne :mysli: Z tego co wiem to jest 30 dni(miesiąc)na dostarczenie takiego zdjęcia.Pózniej to nie ma co sobie tym głowy zawracać.

Z tego co wiem czas jest do roku, słyszałem o ludziach co dostawali po 7 miechach.

A fotoradary robią też foty od tyłu? Bo coś tam kiedyś wspominali chyba w Faktach na TVN, że maja być takie teraz, specjalnie dla tych, co zwalniają przed i przyspieszają po.

Coraz częsciej są ustawiane by robić od tyłu, bo do domu przychodziły foty jak z kochankami się mężowie bujali i były pozwy, że takimi zdjęciami jak przysyłąją do domu to naruszaja mir domowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twarz pasażera/ki jest zamazywana, uwidaczniana jest tylko facjata kierownika samochodu. 30 dni to czas, po którym nie możesz dostać mandatu a sprawa zostanie skierowana do sądu, na rozliczenie kierowcy jest rok. Właściciel pojazdu ma obowiązek wskazać osobę, która kierowała pojazdem na podstawie art bodajże 78 ustawy prawo o ruchu drogowym, jeśli nie wskazuje - wyłapie mandat ale najczęściej sprawa jest kierowana do sądu (to wykroczenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, a co ze zdjęciami robionymi od tyłu? Nic nie napisali.

To samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszal ktos o wygranych procesach za zdjecia z fotoradaru?

Podobno jak nie widac twarzy kierowcy, to wlasciciel auta nie musi wskazywac kogos kto kierowal w tym czasie... bo zwyczajnie nie musi pamietac kto w tamtym czasie jechal.

Podobno ludzie sie sadzili i wygrywali. Takiego newsa sprzedal mi ojciec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie widać kto,to jako właściciel dostajesz karę bez punktów,nawet jeśli widać twarz,ale osoba będąca na focie ,na stałe przebywa za granicami-mandat bez punktów :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszal ktos o wygranych procesach za zdjecia z fotoradaru?

Podobno jak nie widac twarzy kierowcy, to wlasciciel auta nie musi wskazywac kogos kto kierowal w tym czasie... bo zwyczajnie nie musi pamietac kto w tamtym czasie jechal.

Podobno ludzie sie sadzili i wygrywali. Takiego newsa sprzedal mi ojciec.

i tak samo jest w przypadku zamazanego zdjecia.. czytalem gdzies artykul w internecie, ale nie pamietam gdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)wszystkie niejasności,rozpatrywane są na korzyść oskarżonego,pozwanego etc(...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwalił mnie ten artykuł. Wszystko w nim tak łatwo poszło. Trochę nie chce mi się wierzyć, że jak ktoś może wypierać się czegoś w żywe oczy i zasłonić odwową zeznań to uniknie mandatu. Niby jest takie prawo, ale tak by te fotoradary na siebie nie zarabiały, bo każdy by odmawiał. Wystarczyłoby włożyć ciemne okularki albo maskę Teletubisia ( :>) i już zdjęcie nieczytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...