Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

Zegar radiowy w Audi A4 B6

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Operacja zakończona sukcesem - moduł wymieniony, antenka wróciła czyli zegar radiowy znów działa. Założyłem 8K0 919 145 A (zastępuje on modele 4B0 919 145 z końcówką A i B).

Po wymianie modułu "palma" nie wskoczyła od razu. Ustawiłem zegarek na 2:59 – o 3:01 nadal brak wskaźnika (przypomnę tutaj, że automatyczna próba synchronizacji w normalnym cyklu pracy odbiornika startuje zawsze o godz. 3:00). Wyjąłem klucze ze stacyjki, pozamykałem drzwi i poszedłem dalej grzebać w bagażniku. Po kilku minutach wróciłem aby sprawdzić co z "palmą" – w międzyczasie zostało odcięte zasilanie do zegarka i licznika km (po wyłączeniu zapłonu te wyświetlacze są zasilane jeszcze przez 30 sekund). Otworzyłem drzwi – terminal 30 przywrócił zasilanie wyświetlacza zegarka i okazało się, że „palma” wróciła.

Jeśli u kogoś kto ma zegar radiowy, wskaźnik synchronizacji nie pokazuje się - proponuję zacząć od sprawdzenia czy sterownik deski rozdzielczej podaje zasilanie dla modułu odbiorczego. Jeśli synchronizacja nie udaje się od dłuższego czasu, wystarczy otworzyć drzwi – powinno to zasilić moduł napięciem 5V (otworzenie drzwi = aktywacja terminala 30, na zegarach zasilone zostają wyświetlacz zegara i licznika kilometrów).

Pomiaru dokonujecie na wiązce elektrycznej modułu odbiornika - u siebie sprawdzałem z prawej strony za lampą. Ściągacie prawą tapicerkę bagażnika, wywalacie wzmaka (Avant, klucze 13 i 10) i tym samym uzyskujecie dostęp do kabelków. Nie powinno być problemu z identyfikacją - wiązka składa się z 3 przewodów:

- żółty (zasilanie 5V)

- brązowo/biały (masa)

- czerwono/zielony (sygnał)

wiazkzegrad1.JPG

wiazkzegrad2.JPG

Miernik do łapy i mierzymy (jedną końcówkę w kabel masy a drugą w zasilanie). Można albo przekłuć się przez izolację kabla (jeśli końcówki pomiarowe są wystarczająco ostre) albo ściągnąć trochę izolacji nożykiem (potem się to zaklajstruje taśmą izolacyjną). Teraz wystarczy otworzyć drzwi i na w/w obwodzie powinno pojawić się +5V – jeśli nie będzie, mamy uszkodzoną wiązkę (lub źle zakodowany sterownik zegarów). Jeśli napięcie będzie prawidłowe – możecie zamawiać w ASO nowy moduł (koszt to 150zł bez rabatu). Dodatkowo sprawdzamy drugi obwód (masa i sygnał) – przy prawidłowej synchronizacji napięcie będzie się tu stale zmieniać. Informacja o aktualnej godzinie jest podawana przez odpowiednią modulację sygnału (na mierniku będziemy to widzieć w postaci ciągłych skoków napięcia).

Jak dostać się do modułu…

Tapicerkę już mamy zdjętą. Zatem można odkręcić śruby mocujące zderzak do nadwozia (zwykła nasadka „10”):

moczderz.JPG

Odkręcamy śrubę mocującą tylną lampę (krzyżak) i wyciągamy ją:

lampa1.jpg

Teraz 2 śruby osłony nadkola (torx), i kolejne dwie za osłoną (torx) - obie na wysokości spojlera tylnego zderzaka, przy rancie nadkola.

Teraz wysuwamy spojler zderzaka („dokładkę”) z mocowań przy łączeniu z błotnikiem i możemy odchylać prawą stronę zderzaka do tyłu – mamy dostęp do modułu:

modulzegrad2.JPG

modulzegrad1.JPG

Moduł jest przykręcony do belki zderzaka przy pomocy 2-óch torxów „20”. Dzięki temu, że wyjęliśmy lampę po odchyleniu zderzaka mamy dostęp do śrub od góry (nie trzeba ściągać całego zderzaka). Jednak dostaniemy się tam tylko torxem „fajką” – jeśli nie dysponujemy takim, można pominąć demontaż lampy i od razu brać się za demontaż całego zderzaka.

GL & HF :)

Opublikowano

Świetny tutorial. Czuję, że na dniach palma wróci :>

Pozdrawiam.

Opublikowano

Ciekawe czy jak mam 1UA, to instalacja pod odbiornik fal radiowych już jest...

Opublikowano

panowie potrzebuje pomocy dzisiaj otworzyłem zderzak tak jak Bart-S opisał i mam ową antenę kostka przy niej również sprawdzona, rozebrałem licznik kostka 3 pinowa również podłączona a palemki dalej nie ma dodam ze kodowanie tez sprawdzone i jest dobre co może być nie tak ;(

Opublikowano

panowie potrzebuje pomocy dzisiaj otworzyłem zderzak tak jak Bart-S opisał i mam ową antenę kostka przy niej również sprawdzona, rozebrałem licznik kostka 3 pinowa również podłączona a palemki dalej nie ma dodam ze kodowanie tez sprawdzone i jest dobre co może być nie tak ;(

Podaje napięcie 5V? Na obwodzie sygnału masz ciągle zmieniające się napięcie?

Opublikowano

panowie potrzebuje pomocy dzisiaj otworzyłem zderzak tak jak Bart-S opisał i mam ową antenę kostka przy niej również sprawdzona, rozebrałem licznik kostka 3 pinowa również podłączona a palemki dalej nie ma dodam ze kodowanie tez sprawdzone i jest dobre co może być nie tak ;(

Podaje napięcie 5V? Na obwodzie sygnału masz ciągle zmieniające się napięcie?

kurcze nie oglądałem czy jest napięcie muszę to jeszcze raz zbadać doczytałem właśnie jak to sprawdzałeś posprawdzam i zobaczę czy jest :notworthy:[br]Dopisany: 10 Luty 2011, 16:44_________________________________________________rozebrałem jeszcze raz sprawdziłem napięcie dochodzi do kostki :wink4: wiec chyba mam ten moduł w zderzaku do wymiany tak :mysli:

Opublikowano

Mam nadzieję, że jeszcze nie poskładałeś bagażnika... Sprawdź obwód masa-sygnał i zobacz jakie tam jest napięcie (sprawdź 2 stany, przy włączonym zegarku i wyłączonym).

Opublikowano

Mam nadzieję, że jeszcze nie poskładałeś bagażnika... Sprawdź obwód masa-sygnał i zobacz jakie tam jest napięcie (sprawdź 2 stany, przy włączonym zegarku i wyłączonym).

no niestety bagażnik poskładany :przebiegly: ale obwód masa - sygnał też sprawdziłem było też również 5V i to bez przerwy ale przy zamkniętych drzwiach bo coś czytałem ze to ma sie na rzeczy a ty mówiłeś ze ma być przerywane napięcie więc nie wiem czy coś czasami nie jest pokiełbaszone :mysli:

Opublikowano

Sygnał radiowy jest modulowany przez spadek napięcia z 5V do około 1.5V. To jest tak, że w trakcie 1 sekundy napięcie jest obniżane przez okres 100 lub 200 milisekund - nie wiem jakiego miernika używasz, być może ze względu na krótki okres czasu może nie wykrywać tego spadku. Podawanie stałego 5V bez skoków również jest objawem uszkodzenia odbiornika - jednak aby to sprawdzić, potrzebny jest lepszy miernik. Szkoda, że nie sprawdziłeś jakie napięcie jest podawane gdy zegarek nie ma zasilania (po 30 sekundach od otwarcia/zamknięcia drzwi bez włączania zapłonu zegar traci zasilanie).

Opublikowano

Sygnał radiowy jest modulowany przez spadek napięcia z 5V do około 1.5V. To jest tak, że w trakcie 1 sekundy napięcie jest obniżane przez okres 100 lub 200 milisekund - nie wiem jakiego miernika używasz, być może ze względu na krótki okres czasu może nie wykrywać tego spadku. Podawanie stałego 5V bez skoków również jest objawem uszkodzenia odbiornika - jednak aby to sprawdzić, potrzebny jest lepszy miernik. Szkoda, że nie sprawdziłeś jakie napięcie jest podawane gdy zegarek nie ma zasilania.

a co to znaczy, że zegarek nie ma zasilania :mysli: no to będę to musiał jeszcze raz sprawdzić a co do miernika to był miernik elektroniczny ale sprawdzę to jeszcze raz :notworthy:

Opublikowano

Zanim otworzysz auto - przyjrzyj się desce rozdzielczej (nic nie jest zasilane). Jak otworzysz auto i drzwi - na zegarach zasilone zostają zegarek i licznik kilometrów dziennych. Jeśli przez 30 sekund nie włączysz zapłonu - to zasilanie zostanie odcięte.

W momencie gdy zegarek dostaje zasilanie (zapala się jego wyświetlacz na desce rozdzielczej) - zasilony zostaje także moduł odbiorczy w tylnym zderzaku.

Chodzi o to abyś sprawdził obwód masa-sygnał gdy zegarek ma zasilanie i gdy go nie ma.

Opublikowano

Zanim otworzysz auto - przyjrzyj się desce rozdzielczej (nic nie jest zasilane). Jak otworzysz auto i drzwi - na zegarach zasilone zostają zegarek i licznik kilometrów dziennych. Jeśli przez 30 sekund nie włączysz zapłonu - to zasilanie zostanie odcięte.

W momencie gdy zegarek dostaje zasilanie (zapala się jego wyświetlacz na desce rozdzielczej) - zasilony zostaje także moduł odbiorczy w tylnym zderzaku.

Chodzi o to abyś sprawdził obwód masa-sygnał gdy zegarek ma zasilanie i gdy go nie ma.

ok to jutro biorę miernik i jeszcze raz to postaram się zmierzyć :notworthy::wink4:

Opublikowano

Poniżej prawidłowy przebieg sygnału (przy 59 sekundzie - wtedy masz jedyną dłuższą przerwę, jest to marker przejścia do kolejnej sekwencji danych). Poza markerem, przez pozostałą część minuty spadek trwa zawsze 100 albo 200 milisekund.

sygOK.jpg

I jeszcze jeden przebieg - tak wygląda zakłócony sygnał:

sygNOK.jpg

Natomiast stałe napięcie 5V (bez spadków) lub jego całkowity brak oznacza uszkodzony moduł - oprócz tego 0V może świadczyć także o tym, że w sterowniku zegarów (Instruments - 17) zegar cyfrowy nie został uruchomiony (10 -Adaptacje, grupa 19 - wartość 1 oznacza uruchomienie zegara cyfrowego, 0 - jego brak).

Opublikowano

zmieniem w kodowaniu ostatnia cyfre z 0 na 1...czy dobrze rozumie ze antenka pojawi sie dopiero jak zlapie sygnal??

Opublikowano

Synchronizacja powinna rozpocząć się przy następnym zasileniu zegarka - kto wie, może jak teraz zejdziesz do auta, "palma" już będzie na miejscu :)

Zerknij jeszcze na swoje kody wyposażenia - masz U1A czy U2A?

Opublikowano

niestety spogladam na kody a tam U1A ...mam nieraz dosc tego golasa :wallbash:

Opublikowano

no i sprawdzone jeszcze raz te napięcia :wink4:

na kabel prądowy (żółty) i masa (brązowo biały) jest napięcie 5.24V ciągle

na kabel sygnałowy (czerwono zielony) i masa (brązowo biały) przychodzi również napięcie 5.24 przeskakujące na 5,25 i tak na przemian nawet jak się uruchomi zegar (otworzy drzwi) i w jednym momencie jest spadek napięcia do zera i ponownie wskakuje na 5.24 naprzemiennie z 5.25 pomiary na pewno nie są dokładne ale napięcie się zmienia

dodam ze mierzyłem to miernikiem słabej klasy (elektroniczny) do innego niestety nie mam dojścia ;( ale spadki były zauważalne choć bardzo małe

więc czy po takiej analizie da się stwierdzić czy moduł jest do wymiany :mysli:

Opublikowano

Przyjmuję, że jest to stałe napięcie 5V - spadki powinny być regularne do ok 1.5V. IMO walnięty odbiornik. 0V tylko w momencie odcięcia zasilania od odbiornika.

Opublikowano

Przyjmuję, że jest to stałe napięcie 5V - spadki powinny być regularne do ok 1.5V. IMO walnięty odbiornik. 0V tylko w momencie odcięcia zasilania od odbiornika.

no chyba to było właśnie jak się wyłączał (gasł) zegar czyli będę musiał się rozejrzeć za nowym modułem :( dzięki za podpowiedzi jak wymienię to się odezwę w temacie :wink4:

Opublikowano

Ty poszukaj modułu a ja rozejrzę się za jakimś miernikiem, który ogarnia takie pomiary :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.